Kurkdjian en andere namen Vic Boldy (ex-PHS), "down under in Australiëbegint wat te vertellen van Kurkdjian, de Armenische fotograaf in het Oude Indië wiens naam op talloze uitmuntende foto's prijkt van personen en taferelen. 'En al pratend raakt Vic aan het praten over duizend-en-één mensen en dingen die hij maar al te goed gekend - en geliefd - heeft. En velen onzer mét hem Ik heb de oude heer Kurkdjian nog ge kend en kwam hij 2 x per week theedrinken. (Mama had toen nog een SAMOVAR uit Perzië meegenomen). Wij hadden toen 't Hotel SARKIES, Embong Malang (Soera- baia) en de staldeur of Achterdeur van het Atelier van Kurkdjian kwam uit tegenover 't Hotel en zo kwam hij dan elke Woensdag en Zondag naar ons huis naast 't Hotel, en vertelde de mooiste Perzische en Arme nische verhalen. Ikzelf kan nog heel goed Armenisch spreken. Zeer veel dank voor 't plaatsen van de oproep in de Tong Tong en heb een buiten gewone reactie er op gehad. Minstens 1 van onze buren, een klasgenoot, nog van 3 anderen (klasgenoten) meisjes 1916/1919, nog van 2 andere schoolsobats en de hele familie Boldy (nu verspreid over Holland en America). 4 families nu, getrouwd en kinderen van de Broer van mijn vader. Heb ik wel bijna 20 jaren hierop gewacht en voel me erg dom door toen ik in Holland was, dit niet eerder te hebben gedaan. Ik heb erg veel spijt, en nu krijg ik brief op brief foto's, van familie, die ik niet eens meer zou herkennen. Nog 100 x Banjak Trima Kassi! Je ziet weer Tjalie, allemaal Toe- roenan van Ned. Indië en allemaal goed terechtgekomen, in Holland en Amerika. In heel Australië ben ik de enige Boldy en hier in Perth zijn heel weinig Armeniërs. Er is, geloof ik, een fout geslopen in de namen van de Hotels in Indië. Ik denk niet, dat ik Buitenzorg heb genoemd (voor Hotel Beau Séjour). Hotel Beau Sejour is in Lembang, 2 minuten af van Grand Hotel. Mijn vader beheerde dit Hotel vanaf September 1911 tot eind 1913, want toen gingen we naar Hotel Sarkies om te beheren terwijl de Hr. Sarkies en familie met verlof naar Holland ging, dus nog vóór 't begin van de 1ste wereldoorlog. Ik zou erg blij zijn, als ik een foto van dit Hotel zou kunnen hebben en Hotel Homann (Ban doeng, 1912/1920). Aan Hotel Beau Sejour heb ik de prettigste herinneringen overge houden. In 1912 was ik net 9 en waren mijn broer Nico en ik in de kost bij de familie Van Haelen, Tjitjendoweg (schuin tegen over de beroemde Kininefabriek). De Beste Kinine ter wereld, en elke week gingen we met de Ka'har Ballon naar boven, 4500 voet (3 paarden)) bespannen, en halfweg bij Paal 5 stoppen bij de grote Warong om van paarden te verwisselen. Niet vergeten Tjihampelas (zwemmen en Dago-waterval). Voor kinderen van töèn, was Lembang een zalig oord. We hadden in 't Hotel 2 Tennisbanen (en leerde toen al tennissen) mijn lievelingssport later Hockey, BVC waar ik al lid van was sinds 1919. 2 visvijvers, 1 grote groenten en aardappeltuin en grote bloementuin, met de beeldigste bloemen. Pa Eppèng was erg oud, maar kras en Ma's lievelings toekang kebon. TIRTA, was onze Handyman. Hij kon alles, Vic Boldy in Perth zit nog steeds het liefst in het zonnetjeen mét Tong Tong! zelfs bouwen, verven en "maintenance" ENNèM was een jonge chauffeur van mijn Tante en Oom, die toen een Ketella fabriek hadden, tegenover 't Grand Hotel. Hij reed toen ongeveer eind 1912 de (Pic- Pic) Piccard Pictet de eerste Zwitserse auto die van Bandoeng naar Lembang reed. (zonder water koken). Toen een prestatie en heb dikwijls in die Pic-Pic gereden. Hier in Australië (zelfs in onze Veteran Catclub) kent niemand dat merk. Van de weinige Europeanen in Lembang kon ik me nog goed herinneren, de familie Ursone (melk van Ursone) waar wij veel gingen vissen. Prachtige Melkerij met Friese koeien en kreeg Ma, altijd de heerlijkste room, die de oude Hr. Ursone mij steeds meegaf na 't spelen. Fam. Tremblett uit Zuid-Afrika met hun 2 beeldige Hazewindhonden, die altijd met ons meeliepen. Dan de fam. Botha, Transvaalse Boer en speelden we dikwijls met zijn zoon Johnnie. En dikwijls zo maar voor de lol liepen we naar 't graf van Junghuhn, de eerste Kina navorser en plantkundige, of naar Tjiater of Djajagiri, op de hellingen van de Tangkoeban Prahoe. Heerlijk spelen in de ketella tuinen en onder de Kinabomen, etc. etc. Zo zie je nu Tjalie, waarom ik verlang naar een foto van ons oude Hotel Beauséjour, Tele foon Lembang 14. Ik kan me nog vele oude voetballers herinneren. Een van de beste was Willy Galstaun een neef van ons en heb ik van hem al leren voetballen met zo'n bal met alles erin en met touwtjes omwonden in de straten van Soerabaia 1914/1915, Embong Woengoe, Embong Malang, Embong Tren- goelie, Embong Sawo, etc. Please excuse this quick scribble Tjalie, maar opeens ben ik in deze stemming gekomen, als ik aan tempo doeloe denk en aan de heerlijke jeugd daar, buiten in de natuur. Ik kan me ook nog herinneren begin 1912, toen Me vrouw Vanderbilt (millionaire) en haar dochter voor 3 dagen zouden komen loge ren, vanuit Hotel Homan, om naar de Kra ter van de Tangkoeban Prahoe te gaan en op 'n morgen met nog 20 andere gasten van 't Hotel en mijn Vader en Moeder, op ver zoek van Mevr. Vanderbilt. Alle dames per tandoe en wij anderen te voet en te paard. Jammer, dat die foto weg is. (Ja, waarom moesten de Jappen komen!) Op die foto zag je de hele stoet dragers en allen, die meegingen. Het was een heer lijke dag. Onvergetelijke Herinneringen, de 3 dagen werden 1 maand, omdat Mevr. Van derbilt verliefd werd op mijn broer Bob, toen net 5 jaren oud, prachtige ogen en lang haar tot de schouders; hij was altijd de lieveling van de logees. Ik heb het af scheid nog meegemaakt Tjalie en wilde Mevr. Vanderbilt Bob meenemen naar Amerika en hem de beste opvoeding geven (10 jaren). Mijn Vader durfde geen be slissing te nemen, maar Mama wilde niet, voor geen geld ter wereld. Wij hebben nog jaren lang steeds een Kerstgroet uit Ame rica ontvangen, waar we ook zaten, tot dat zij overleed. Ze was een bijzondere vrouw en had een beeldige dochter. Ik zie ze nog voor me. Anyhow, just one of those things, ships that pass in the night, en nu zit ik hier en Bob zit in Den Haag. Maar mijn gedachten gaan steeds naar de blauwe bergen en ondernemingen en de prachtige natuur. Mag ik hierbij alle Tong Tong-lezers hartelijk bedanken voor de spontane reactie op mijn verzoek om Hotelfoto's en later ook naar namen van klasgenoten en kennis sen, vrienden uit mijn schooltijd. Nu ik toch aan 't schrijven ben, 't vol gende. Heb jij, toen jij op de PHS ging, ook de volgenden gekend. Ik zie al hun gezichten nog even duidelijk voor me, Tjalie. Mr. Keen, Steenaardt, Tekenen; Mej. de Graaf, Engels, Hr. de Jel, Engels, Mr. Merxz (Duits)), Ymker, Cobet, Algebra en Meet kunde, Juff. Timmermans (Nederlands) Mr. de Vries (Frans) Juff. Engles (Plant- en Dierkunde), Broekhuizen (loepa), maar ge zicht tida loepa. De namen van de amanu ensis en de Geschiedenisleraar ben ik ver geten (vul aan als je kan). Ook kan ik me herinneren, dat op 6 dec. 1919 ik aan Hr. Keen vroeg of ik een halve dag vrij kon nemen, n.l. om Ross-Smith te verwelkomen, die van Londen naar Australië vloog (Daily Mail price 10.00 pond. Hij gaf het prompt en kreeg de hele school ook vrij en 't gekste was dat de auto's met de Galestins en de Galstaunes en Johannesen net ver trokken waren; en ik niet meer naar Tjilihtan kon. Ik heb toen een moeilijke beslissing moeten nemen. We hadden toen een groot Pension op Kebon Sirih (Parapattan) bij de klok. We wisten volgens bericht, dat hij Banka gepasseerd was en toen uitrekenen. Heb een half uur op 't achtererf gestaan en bijna een half uur op 't voorerf, en wilde 't bijna opgeven, toen ik 't geronk van de Rolls Royce Motoren hoorde en ben naar 't achtererf gerend en wat een beloning: 1 minuut later vloog laag over ons pension de Vickers Vmy Rolls bomber. Ik ben de letters onder de vleugels niet vergeten, G.E.A.O.U. In diezelfde tijd in 1920 kwam ook de Fransman Etienne Poulet, die rond vluchten maakte over Batavia. Ikzelf heb in 1924 op Makassar (Celebes) met Hett- ling gevlogen, de Duitse Oorlogsvlieger, (looping the loop en feuille morte) 25 mi nuten! Ik werkte toen in Hotel Oranje op Makassar bij een oom van mij en omdat hij mij niets rekende, heb ik Hettling 25% reductie gegeven op zijn Hotelrekening. Ja Tjalie, dat was Tempo Doeloe. Ik kan niet eindigen alvorens enige onvergetelijke namen van de eerste filmsterren te noemen. Ik ken non heel veel namen uit mijn hoofd, 10

Tong Tong | 1972 | | pagina 10