Fonteijn Co - DE WREEDAARDS Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 10Ogr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. maar de volgende waren mijn eerste favo rieten. De bioscopen Vardon Biograph en Johannes Biograph, genoemd naar 2 Armeniërs en daar hadden wij altijd vrije toegang. Deze 2 bioscopen (zinken dak, gewoon begane grond als vloer en kon je nog achter 't scherm) 5 cent naar de film kijken! Mijn eerste films 1912, Bandoeng Elita Biograph van de Hr. Johannes, Slachterij en Hoefsmederij, Aloon-Aloon, waarvan ik mij het volgende voorval herinner. Het droe vige nieuws, bij 't onderbreken van de voorstelling om 8.30: De Titanic is ge zonken op haar 1ste reis, tegen een ijsberg. De onzinkbare Titanic, 4 schoorstenen. Films van Sarah Bernard, Henry Porter, Asta Nielsen (Zweden), Max Under. 1913/14/15 Mary Pickford, Douglas Fair banks, Billy Ritchie, Charlie Chaplin, Snub Pollard, de laatste komieken van toen Chester Conklin, Harold Lloyd (Keystone cops). 1916/17/18 te Batavia de volgende favorie ten: Cowboys. Mijn lievelings Cowboy is altijd geweest Harry Carey, die in april 1947 overleed. Ik las dit in de Sydney Morning Herald in Sydney-Australië. Ik kwam in Sydney aan per Dakota 9 april 1947. De volgende Cowboys zijn Tom Mix, Ken Maynard, Art Accord, William S. Hart, Charles Starrett, Antonio Moreno, Gary Cooper, Buffalo Bill, Charles Rickford, Elmo Lincoln, William Farnum, Leo Carillo, John Wayne, Hoot Gibson, Buck Jones, Tom Mc. Kay, Jack Hall, etc. Actrices. Allemaal 1916 tot 1925. Serie film. Pearl White (Londens Meisie) die alle stunts zelf deed en op 't laatste moment altijd gered werd. The Broken Coin, het geheimzinnige tele foonbericht (The Voice on the Wire.) The Perils of Pauline. (Pearl White en Wil liam Duncan). Francis Bushman (Pin-up van alle meisjes) partner met Beverly Baine. Francis Ford, Warner Oland (Charlie Chan). Jack Warren Kerrigan, King Baggat, Walla ce Radlew Ayres, The Marx Brothers, Al Jolson, John Boles, Charles Farrell, Douglas Fairbanks, Lon Chaney, George Arless, Ramon Navarro, Rod la Rocque, Walter Hus ton, Adolphe Menjou, Wallace Beery, Ho- bart Bosworth, Ronald Colman, Richard Barthelmess, Leslie Howard, Nelson Eddy, John Gilbert. Bebe Daniels, Carmel Meyers, Renée adorée, Gloria Swanson, Anna Q. Nilsson, Marie Prevost, Mabel Normand, Marie Dressier, Greta Garbo, Mariene Die trich, Myrna Loy,' Joan Blondell, Clara Kim ball Young, Janet Gayner en Charles Farrell in 7th Heaven onvergetelijke laatste silent film in 1928. Kay Francis, Pola Negri, Clara Bow, Lily Danita, Mary Astor, Jean Harlow, Mae West, Mollie King (Triangle Films) Mary Miles Minter, Dolores Del Rio, Hedy la Mar, Blanche Sweet, die dikwijls met Harry Ca rey optrad, Alice White, Lilian Gish en Dorothy Gish, Shirley Temple, Lupe Velez, Nita Naldi, enz. Eigenaardig, dat ik al deze namen nog ken en soms kom ik er nog wel op meer, maar nu genoeg en noem ik alleen nog mijn beste sobat en actor Eddie Polo (pracht kerel). VIC BOLDY In het nummer van 24 april jl. van het weekblad TIME was het omslag artikel gewijd aan "Bende-oorlogen", "Het Hoe en Waarom bij Moord". Het spreekt vanzelf dat het ging over moord en doodslag in de Ver. Staten, Hoofdzakelijk werd aandacht gewijd aan de Mafia en de koelbloedigheid en brutaliteit waarmee deze benden de misdaad wisten te organiseren en ex ploiteren tartten de verbeelding. Een algemeen cijfer: in 1970 bedroeg het totaal aantal gevallen misdadige man slag 16.000 of 33 gevallen elke 33 minu ten! Ook al hebben we lang in de V.S. geleefd en denken nog steeds met sympathie en welbehagen aan dit land terug, het TIME-artikel dwong toöh tot nadenken. Was het after all dan toch niet beter in het veilige Holland dan "aan de overkant"? In dezelfde week verscheen echter in de "Haagse Courant" een artikel waar kalm uit de doeken werd gedaan dat ook in Nederland de toename van misdadigheid te denken gaf. Van 1970 tot 1971 is hier het aantal misdrijven gestegen van 226.000 tot 308.000 (een stijging van 16%). Even verder terug kijkend vinden wij dat de misdadigheid sinds 1966 gestegen blijkt met 67%, en nóg wat verder: dat die stijging sinds 1961 126% bedraagt. Zelfs al wordt de bevolkingsgroei ingecalculeerd, dan blijkt de criminaliteit in vijf jaar met 57% en in tien jaar dubbel zo groot te zijn toegenomen. In hetzelfde nummer van TIME werd melding gemaakt van een in Frankrijk verschenen boek en ook een film, waarin de wreedheden uit de doeken werden gedaan, begaan door het Franse leger in de strijd tegen Algerije. Nu zijn zelfs de Franse culturelen veel gewend. Denk maar eens aan de leu tige verhalen van Marquis de Sade, of aan de Parijse Grand Guignol! Maar na het zien van deze film waren de critici "verpletterd, sprakeloos, onpas selijk naar lijf en ziel", om maar enkele verklaringen te noemen van beroemde recensenten als Jean Blanchais en De Turenne. Gedurende het vertonen van de film zat het publiek verlamd en ver bijsterd, terwijl af en toe ook kreten van "Smeerlap!" weerklonken. De grootste woede was gereserveerd voor filmfragmenten, waarin regeringsfunc tionarissen zalvende toespraken hiel den of mooie leugens verkondigden. Ik herhaal: "De moderne beschaving is een praat-beschaving, waar men van de harde feiten niets af weet. Het wachten is in Nederland nog op het vertonen voor de televisie van zul ke Franse gruwel-films. Want wat het "harde" Amerika en Frankrijk nooit "aandurfden": het voor de TV brengen van smeerlapperijen, daar is Holland glorieus in voorgegaan. En als deze films hier draaien, dan zullen we alle maal tegelijkertijd geshockeerd en fari zeïsch roepen: "Huuu! Zulke dingen doen we in Holland niet!"tot er uit Indonesië getuigenissen komen van soortgelijke wreedheden tijdens de po litionele acties. Want die zijn er betoel geweest! U weet nochtans wel: dan zullen we weer andere terreinen opscharrelen, waarin wij kunnen afgeven op de slechte buitenlanders, maar waarin wij zelf vrijuit gaan. Althans voorlopig elk mens wordt altijd langzaam wijs. Wij zijn misschien geen spat slechter dan andere volken, maar per sé ook geen spat beter! T.R. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11