*2* RUEB BELEVENISSEN VAN EEN RECHTER IN VOORMALIG NEDERLANDS-OOST-INDIE (III) DOOR MR. M. J. A. OOSTWOUD-WIJDENES Westers perfectionisme en formalisme geschikt voor Indië? ■I Dier Contra Machine oooooooooooooooooooooooooooc o o Die leken soms alleen maar komiek inplaats van geschikt voor een samenleving, die voor meer dan 90 uit inheemsen bestond, waarvan een groot deel naar ons begrip nog zo uiterst primitief was. Op een tocht door het eiland Semaoe, gelegen vóór de vissebek van het eiland Timor, maakten eens drie europese ambtenaren in gezelschap van de Radja van Koepang met gevolg in 1930 kennis met een volkje van nog heel beperkte ontwikkeling, nog geen uur varen van de gewestelijke hoofdplaats af. Ze konden, die Semaoeërs, boven het getal 10 moeilijk tellen en rekenen; hadden weinig begrip van gewicht en verdeelden ook grappig volgens de gewichtigheid-van-personen een aantal klappernoten, toen hun werd verzocht om die gelijkelijk onder de Radja, zijn Rijksbestier ders, een tolk, een Bestuursambtenaar, een politieopziener en een rechter te verdelen. Onder andere dachten ze ook, dat de nacht véél langer duurde (ofschoon niet ver van de evenaar af), dan de dag en wel omdat de zon 's nachts door de dichte aard- massa heen moest dringen om telkens weer in het oosten de luchtige hemelreis te kunnen beginnen. En een stevige man van de Hèlong-stam, die eenzaam ongeveer midden op het eiland woonde, in een kurkdroge streek van voornamelijk koraal-erosie- zand, had als 'huis' (met alleen een achterwandje) een dakje van lontar-blad op zes boomtakken als paaltjes. De woning stond op een oppervlakte van krap-aan 2 bij 2 meter! Het voltrekt énige bezit van de man bestond uit de doek, die hij om de lendenen droeg, verder uit een kistje, waarin een goede sarong en wit baadje als 'feest'-dracht, een slaapmat, een pan, een dikke, holle bamboe als watervat, een patjoel (spade) en zijn mes. Ziedaar alles! Maar zijn landgoed had geen grenzen en zon had hij dagelijks. Hij leefde van door hem in de schrale grond tussen koraal-pieken in geplante ma's en lombok, en won, ook voor ruilmiddel, zelf zout uit zeewater. Dat moest hij een kwartier-lopen vér in zijn bamboe koker telkens halen en dan liet hij het in de zon verdampen in open tnidacna-schelphelften. Tientallen daarvan vormden, vanuit de verte gezien, een blinkend-wit 'bloemen'-veld. Voor zoet water moest hij een vol uur vér lopen! Wanneer zo'n povere sterveling als justitiabele gedacht wordt in de sfeer van het voor hem geldende Rechtsregelement der Buitengewesten, dan is dat al een grap op zich zelf. Was ook op Timor niet tekenend-primitief, dat tot in de gewestelijke hoofdplaats Koepang bijna-blote Beloenezen met kraaltjes, door hen zelf ge maakt, konden betalen, als zij in de europese zaken kwamen win kelen. En toen, in het binnenland, hun Nederlandse rechter eens op een excursie een papieren rijksdaalder als koelieloon aanbood, lachte de koelie alsof hij voor de gek gehouden werd! 'een stukje papier als betaling; wat was dat voor flauwe mop. Op de veel meer ontwikkelde grote eilanden, Celebes, Borneo en zelfs op Java en Sumatra kwamen hier en daar zulke eenvoudige zielen en toestanden heus óók nog voor. In de Toradja-landen op Celebes werden bij dodenfeesten nog tal van karbouwen op Het gebouw waar de Landraad van Tandjong Balei (Oostkust van Sumatra) zitting hield. bloedige wijze geofferd wanneer het een belangrijke dode betrof, die hoog en (na afbraak van de stellages) onbereikbaar in een steile rotswand werd bijgezet in vooraf gehakte diepe, vierkante gaten. Op het feest voor een eenvoudige dode, die maar in 'n grote rotsklomp op de sawah 'begraven' werd, zag de toevallig langs komende Landraadvoorzitter, dat uit het enige offerdier, een nog levende karbouw, wild en om strijd door de genodigden zo groot mogelijke stukken vlees gesneden werden! Trots glunderend, zelf ónder het bloed, kwam een jochie langs, die een flinke lap vlees, nog bloedend, met beide armpjes tegen zijn blote buikje gedrukt, huiswaarts brachtDat was in 1937! Over middeleeuwse fat soensregels bij schaking van een vrouw op Celebes, en over geloofsvoorschriften bij de koppensnellerij op Borneo, zal later nog wef verteld wordenDe eerstvolgende rechts-verhalen spelen op Sumatra. Daar kon b.v. in 1927 de Radja van Porsea nog blij gemaakt worden met een leeg kwattarepen-blik. En verrukt van het onverwacht bezoek, hem door twee Bestuursambtenaren en de Landraadvoorzitter gebracht, gaf Zijne Majesteit bij het afscheid één van zijn (mogelijk vele?) bij-zonen aan de oudste Controleur cadeau! Elders, in een gehuchtje, verloren in de eindeloze bossen op Sumatra's oostkust tegenover het eiland Roepat, kwam dfe Landraadvoorzitter van Tandjong-Balei (op tournee met het ge westelijk vaartuig vastgelopen op een zandbank) eens een kijkje nemen. Bij binnenkomst werd hem het eerst gevraagd, of hij een meneer van de belastingen was; (dit dank zij het sporadisch contact met de europese cultuur.) En op de vraag: "Wie is hier de oudste inwoner?", kreeg hij ten antwoord: "Die is al dood." Een omheininkje met prikkeldraad heette daar de telefoon' Denk U zulke mensen weer eens onderworpen aan onze perfec tionistische en formele rechtsregels, vanuit Holland voorgeschre ven! Sikko Kapenga stuurt ons uit Ameri ka een merkwaardig krantenberichtje: een groot bedrijf van vrachtauto-onder delen, geplaagd door eindeloze dief stallen waar zelfs de vernuftigste me chanische alarmsystemen niet tegen opgewassen waren, kocht ten einde raad vier ganzen, die nu als anachro nistische wezens rondwaggelen tussen de beton en staal constructies, waar honderden trucks staan opgesteld. Ondanks deze omgeving voldeden de ganzen prachtig aan de gestelde verwachtingen en toen men na zes weken kwam informeren hoe het met de diefstallen stond, kon de directeur 14 tevreden zeggen: "Nog steeds geen één diefstal!" Aan de steeds toenemende diefstal len, inbraken en insluipingen in Holland denkende, vragen we ons af: zou het niet de moeite waard zijn hier om ook een gans in huis te nemen? ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt lang! O O O O O O O Fred. Hendriklaan 141 Den Haag - Tel. 070-559919 Postrekening 1369940 TOSHIBA ELEKTRISCHE RIJSTKOOKPAN 1 liter f 67,50 1,8 liter f 77,50 6 maanden garantie. Bestellingen onder rembours f 2,50 extra of per giro: geen porto-kosten. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC) BUNGALOWS EN VILLA'S IN SPANJE In Castelldefels (20 km zd Barcelona), be schikken wij over vrijstaande bungalows. Breed zandstrand. Vele mogelijkheden voor trips en wandelingen. Juli en augustus nog boekingsmogelijkheden; buiten deze maanden aanzienlijk lagere prijzen. BREENVILLA, Apartado 90, Castelldefels (Barcelona). Tel. Barcelona 3652811.

Tong Tong | 1972 | | pagina 14