•f;t VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD Jos. van Arcken i Telepathie tussen vader en zoon "Keramat" Geen tjitjaks bij geesten i I i i .l.i.J. Jaren geleden woonde ik met mijn man, die enig kind was, somewhere in "the far East." Mijn schoonouders woonden in Den Haag en we onder hielden een drukke correspondentie met elkaar. Het was voor hen ook heel wat om hun zoon te zien vertrekken naar dat verre Oosten, daar ze idolaat op elkaar waren. Het eerste jaar kregen we opgewekte brieven uit Holland, maar daarna kwam het nare bericht, dat mijn schoonvader maagklachten kreeg, die al spoedig zó hevig werden, dat zijn dokter het grote woord kanker had gebruikt. Een ope ratie zou hem niet meer helpen. Wij konden slecht op die grote af stand de verdrietige brieven lezen en wachtten alleen het ergste nog maar af, totdat mijn schoonmoeder schreef, dat vader op die laatste dag maar steeds met zijn zoon had gepraat en hem gevraagd "toe jongen, speel nog één keer die mooie Mondsdheinsonate voor me, want dat kun jij zo goed en je hebt immers een piano daar?" en toen had hij zó'n verheerlijkt gezicht gezet en het mee geneuried. Dat was het laatste, want zó is hij heen gegaan. Op diezelfde dag, scheen ik het ge voeld te hebben want ik was zó ver drietig als nooit te voren. En 's avonds vroeg ik mijn man, of hij nog eens die mooie Mondscheinsonaté voor me wil de spelen. Hij deed dit met zóveel ge voel, dat ik mijn tranen de vrije loop liet. Toen het stuk uit was, kwam mijn man naar me toe, omhelsde me en vroeg waarom ik toch zo verdrietig was, waarop ik antwoordde, dat ik het niet wist. Pas een week later begrepen we bij het lezen van het doodsbericht van mijn lieve schoonvader, dat het diezelf de dag was, dat wij beiden zo intens verdrietig waren en het wel heel frap pant was, dat ik mijn man had gevraagd de Mondscheinsonate te spelen. Ik had dus de boodschap "doorge geven". Toen moesten we wel constateren, dat dit echte telepathie was. F.A.-D. In het weekblad Liberty no. 961 las ik het verhaal, dat ik hier vrij vertaald laat volgen: In Magelang, Midden-Java, staat een oud gebouw, waar nu het museum is ondergebracht. Vroeger was dat de woning van de resident. De voorkamer van dat huis was de plaats, waar destijds onderhandelingen werden gevoerd tussen Pangeran Di- ponegoro en generaal de Koek. Toen het gezin van de resident (wiens naam jammer genoeg niet werd vermeld) de dienstwoning betrok, vond Mevrouw die voorkamer potdicht. Ze vroeg naar de reden ervan en kreeg als antwoord: "Keramat!" "Wastatnou- weer?" zei de echtgenote van de resi dent. Toen zij na enige moeite eindelijk begreep, dat het woord "heilig" bete kende, barstte ze uit: "Bèjebedonderd! De piano mot d'r in en gauw ook, hoor". En of nu het dienstdoende per soneel bij hoog en laag beweerde, dat men het niet aandurfde, het hielp alle maal niets. Mevrouw liet werkvolk aan rukken, dat tegen goede betaling alles deed. De piano kwam dus in de voorkamer, nadat madame het zegel op de deur eigenhandig verbroken had. Toen ging mevrouw op de kruk zitten voor het klavier om te testen, of enkele snaren door het sjouwen niet wat bijgestemd moesten worden. Ze liet haar rappe vingers op de toetsen dansen, maar tot haar grote verwondering zweeg het instrument in alle tonen. Deze verwondering ging spoedig o- ver in paniek. Plotseling hoorde men een vreselijke gil: mevrouw rende de voorkamer uit en het slaapvertrek in. Daarna hoorde men een doffe val als van een rijpe nangkavrucht op de grond. Toen de bedienden kwamen toeschie ten, zagen ze mevrouw verbijsterd staan kijken naar haar levenloze baby op de grond. Mevrouw sleet hg.ar laatste dagen in Medemblik. In hoeverre dit verhaal op waarheid berust, laat ik in het midden; ik ben geen historicus. Op school had ik altijd mot met jaartallen. Jos Er zijn meer verhalen bekend waarin de dood van kleine kinderen als gevolg van bovennatuurlijke oorzaken is ver meld. Ikzelf heb vroeger in een huis gewoond dat als "angker" bekend stond (en dus vaak leeg stond). Ikzelf heb er nooit wat van gemerkt. Maar mijn twee kinderen (11/2 iaar en V2 jaar) waren vooral bij avond altijd "bang voor niets" en waren vaak met geen mogelijkheid iin slaap te krijgen. De jongste werd "ziek", d.w.z. de dok ter kon niets vinden, maar het was onafgebroken huilerig en hangerig. Tot slot riep ik de hulp van de bekendste expert in kinderziekten te hulp, hoog leraar aan de Medische faculteit. On danks zijn hoge pangkat kwam hij di rect, hoorde eerst al onze verhalen aan over de ziekelijkheid van de baby en bekeek tenslotte het kind. Na een kort, maar zelfverzekerd onderzoek zei hij: "Uw baby mankeert NIETS. Breng de kleine meid naar buiten en vrolijk haar op." Het hielp niet. En na nog een paar weken verhuisden we. Ik geloofde weliswaar nog steeds niet aan die "angker" verhalen, maar in de nieuwe woning was het blijvend afgelopen met die nare toestand van de baby en bleef het verder gezond en vrolijk. Maar nog steeds is (angker of niet) de nare herinnering aan die hopeloze tijd gebleven! - T.R. Uit een brief nemen we ondervolgend fragment: In dezelfde straat, waar we toen woonden, hadden we eerst in een ander huis gewoond. Daarin kwamen, tot onze verwondering, helemaal geen tjitjaks voor. Dat was ons nog in geen enkel huis gebeurd. Die beestjes hóór den er gewoon bij. Toen mijn Moeder hierover sprak met een buurvrouw, zei deze: "In dat huis komen geen tjitjaks meer, want er is daar een moord gepleegd." En dat was inderdaad waar, er had daar een broedermoord plaats gevon den, om een meisje. Toen mijn ouders dat wisten, zijn we achter elkaar gaan verhuizen. Naar een huis mét tjitjaks Mevr. L. C. C. Hendriks Noot: we hebben nog nooit van een dergelijk geval gehoord, maar daarom kan het wel waar zijn. Wie heeft er ook wel eens van gehoord? Graag be richt - Red. Puur natuur en lekker zuur! MANISAN ASEM, prachtige hele asems in confituur 2,85 per pak plus 75 ct. porto. TOKO TONG TONG Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 21

Tong Tong | 1972 | | pagina 21