Wij En Indonesië Disco Bolland Van onze abonnee Dr. Bongers kregen wij een brochure toegestuurd van de hand van Prof. dr. Linneman, dat de barrières tussen rijke en arme landen uitstekend samenvat en dat wij onze lezers gaarne ter lezing aanbieden. Méér dan welke andere oorzaak ook vormt de steeds wijder gapende kloof tussen "rijke en arme adiks" de sterkste bedreiging voor de wereldvrede en zijn zelfs de veroorzaker van ettelijke condities die het spook van "het einde der wereld" voor- schaduweri. Uiteindelijk is het dus NIET zo dat we alleen om ons eigen heil moeten denken (en traperdoeli wat er met de arme adiks gebeurt), maar als de kloof niet overbrugd wordt vallen wij mét hen samen! Het is goed deze brochure herhaalde malen goed door te lezen al is het geen "gezellige kost". Bij het klimmen onzer jaren dienen wij ons zorgvuldiger te orienteren - al was het alleen om de discussies in onze vriendenkring zinvoller te maken. Bedenk dat onze meest nabije "adik", Indonesië, zo'n ontwikkelingsland is en zich dus voor ontstellend veel groter problemen gesteld ziet dan Holland. Als we dit alles lezen, zullen we misschien minder gemakzuchtig en denigrerend spreken over de moeilijkheden van ons Land van Herkomst! De ervaring van de afgelopen twintig jaar en de verdieping van het inzicht in de verhouding tussen arme en rijke landen hebben ons geleerd, dat de ontwikkelingssamenwerking niet be perkt kan blijven tot financiële en tech nische hulp aan de arme landen. Hun economische groeimogelijkheden wor den sterk beperkt door de aard van de goederen die zij aan de rijke landen kunnen leveren, door de manier waarop de internationale handel georganiseerd is, en door de voorsprong die de rijke landen op velerlei terrein hebben. Als gevolg van deze moeilijkheden is het voor de ontwikkelingslanden meestal een enorme opgave om aan voldoende buitenlands geld (vooral "harde" valu ta) te komen om datgene te importeren wat voor het economische ontwikke lingsproces nodig is. Wat zijn nu de belangrijkste oorzaken van deze moeilijkheden met de uitvoer van de ontwikkelingslanden? Als we deze hoofdoorzaken opsommen, moe ten we allereerst bedenken dat de arme landen voornamelijk primaire produk- ten voortbrengen - d.w.z. produkten van landbouw en mijnbouw. De inter nationale arbeidsverdeling die als ge volg van het economisch imperialisme ontstaan is, is in grote lijnen deze dat in de landen van Noord- West Europa en Noord-Amerika de moderne indus trie en het dienstenverkeer (handel, scheepvaart, banken, verzekeringswe zen) geconcentreerd is, terwijl in de andere landen - vaak voormalige kolo niën - landbouw en mijnbouw veruit domineren. Maar waarom zijn de landbouw en mijnbouw van de ontwikkelingslanden nu in het nadeel in het internationale ruilverkeer? In betrekkelijk willekeurige volgorde volgen hier een aantal oorza ken: 1. de vraag naar deze produkten (voor al naar de landbouwprodukten) neemt maar langzaam toe. In de rijke landen, die de belangrijkste afzet markt vormen, lijkt voor veel van deze produkten het verzadigings- niveau vrijwel bereikt te zijn; 2. diverse landbouwprodukten onder vinden zware concurentie van syn thetische vervangingsmiddelen die in de industrielanden worden ge maakt; 3. sommige landbouwprodukten uit de derde wereld worden niet op de markten van de industrielanden toe gelaten, omdat ze concurreren zou den met de (meestal duurdere) landbouwprodukten die deze landen zelf willen voortbrengen om voor hun boeren een goed bestaan mo gelijk te maken; 4. mede als gevolg van bovengenoem de omstandigheden blijken veel prij zen van landbouwgoederen voort durend iets terug te lopen, of althans achter te blijven bij de prijsstijging van de industrieprodukten. De ruil voet van de landen die primaire produkten exporteren wordt lang zaam maar zeker slechter; 5. als gevolg van oogstschommelingen kunnen de prijzen van de landbouw produkten op de wereldmarkt sterk schommelen, wat in het exportland tot grote onzekerheid leidt ten aan zien van de exportopbrengst en van de belastingontvangsten; 6. zowel landbouw- als mijnbouwpro- dukten worden steeds in ruwe, on bewerkte staat aan de industrielan den verkocht, waardoor de op brengst er van dus betrekkelijk ge ring is. Als de ontwikkelingslanden hun grondstoffen eerst zouden be werken," of er zelf eindprodukten van zouden maken, dan is de export naar de rijke landen vrijwel onmo gelijk omdat er dan van deze pro dukten hoge invoerrechten worden geheven; 7. in de arme landen worden vrijwel alle mijnbouwprodukten voortge bracht door Westerse ondernemin gen, die de afzet volledig in handen hebben en vaak een belangenge- meensóhap hebben met de verbrui kende industrieën in de rijke landen. Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 1'. DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrlkl. 161 tel. 070-55 66 97 DEN HAAG Komt er een groep uit Djakarta die real krontjong brengen op de Pasar Malam Tong Tong?? Het is nog niet zeker, maar wel kunt U de muziek op de plaat vast kopen: Real Krontjong L.P. f 19,90: Sajekti, en Sam Saimun, zingen voor U hierop. Ook nieuwe Ambonnese L.P. of een Sun- danese popular songs from Parahiangan, en nog heel veel meer originele krontjong. Singapore zending verwacht ik nu elke dagbelt U eens want het is snel uit verkocht. De grote gamelan en krontjong specialisten van Nederland: DISCO BOLLAND, Sta tionsweg 143, Den Haag, tel.: 070-60 17 03. Dit komt de exportprijzen van deze (ruwe) mijnbouwprodukten niet ten goede, terwijl vanzelfsprekend een deel van de gemaakte winsten ook naar het buitenland wegvloeit. Ook om de risico's in geval van nationali satie van de onderneming zo klein mogelijk te maken, worden de mijn bouwprodukten in het Westen ver werkt en pogen de ondernemingen hun in het ontwikkelingsland geïn vesteerd kapitaal zo gauw mogelijk terug te verdienen; van de prijs die de verbruiker in het Westen betaalt voor de primaire produkten uit ontwikkelingslanden afkomstig, komt uiteindelijk maar een bescheiden deel aan de ontwik kelingslanden ten goede. Van de verkoopprijs moeten eerst worden afgtrokken (a) de B.T.W., (b) de han delsmarge van de detaillist, (c) de reclamekosten, (d) de verpakkings- kosten, (e) de handelsmarge van de groothandel, (f) de invoerrechten en ev. accijnzen, (g) de transportkosten binnenslands en buitenslands, (h) de verzekeringskosten. Vrijwel steeds blijven alle bedragen (a) t/m (h) in de rijke landen; het aandeel van deze bedragen in de totale verkoop prijs is in de tijd eerder toegenomen dan afgenomen, en de nettoont vangst voor de arme landen is daar om maar bescheiden. Prof. Dr. H. Linneman Hoogleraar ontwïkkelings economie a.d. Vrije Universiteit te Amsterdam. MODE BEGINT BIJ HET MATERIAAL! en daarvan hebben wij een leuke sortering binnen. 100% Katoen, kreukherstellend en kleurecht. Uit India en Malaysia. Sprekende dessins die om een simpel model vragen, voor een simpele prijs: f 8,75 per mtr. 85 cm. br. 9,75 per mtr. 115 cm br. Zuivere zijde 18,50 per mtr. 115 cm br. TOKO TONG TONG 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4