Indische week in Delfzijl De Pasar Malams Bruine zeelui Van 7 tot en met 10 juni a.s. zal Delfzijl worden uitgeroepen tot een Indische stad, "Kota Benteng", een naam die zeer toepasselijk is, als men weet dat in het oude versterkte gedeelte van deze plaats in het verre Noorden van Nederland de laatste verzetshaard was van de Napoleontische troepen in 1814. Het initiatief tot deze Indische week werd genomen door een actiecomité, dat samengesteld is uit het Pasar Ma- lam Comité (dat vorig jaar op initiatief van de Heer Daams, de eerste Pasar Malam in Delfzijl organiseerde), de Delf- zijlse Handelsvereniging en het Jeugd centrum Sjang Pou'k. De bedoeling is, de hele Delfzijlse bevolking, (dus Delf zijlenaren, Indische Nederlanders en Molukkers) bij dit feestelijk gebeuren te betrekken, een opzet die verleden jaar bij de Pasar Malam zeer goed slaagde, toen 80 vrijwillige medewer kers zonder enige vergoeding zich in zetten, om de door de drie bevolkings groepen gezamelijk opgezette pasar malam een succes te doen worden. In de binnenstad zullen alle straten en bedrijven van éen Indische naam wor den voorzien, de winkels zullen een Oosterse aanblik krijgen en boven de straten worden borden met voorstel lingen van Indonesische dieren, door de Heer Patiselano geschilderd, opge hangen. Naast de diverse activiteiten, die op straat zullen plaatsvinden (straatverkoop, betjaks, vliegergevech ten, pentjak, klederdrachtenshow op tocht met versierde wagens en fakkels) is er een feesttent voor het houden van festiviteiten. De opening van deze Indische week zal op woensdagmiddag 7 juni a.s. te 15.00 uur plaatsvinden door Burge meester Mr. A. van Bruggen, die, voor afgegaan door een groep Ambonese menari-danseressen van het stadhuis wordt afgehaald, Ter afsluiting van de Indische week is er op Zaterdag 10 juni een pasar ma lam van 12.00 tot 24.00 uur in de grote feesttent op de Molenberg Naar de Heer P. Brouwer, die de contacten met de pers verzorgt, ons meedeelde, wordt een nog grotere toeloop verwacht dan verleden jaar, toen Velen teleurgesteld huiswaarts moesten keren, daar de kaarten geheel uitverkocht waren. Men heeft dan ook besloten een voorver koop van kaarten te houden, die ver krijgbaar zijn door storting van het bedrag van het aantal verlangde kaar ten (onder vermelding van het aantal kinderen/of volwassenen) op de bank rekening van het Pasar Malam Comité, Delfzijl, bij de Alg. Bank Nederland N.V. Delfzijl. Prijzen van de kaarten: volwassenen 3,kinderen 1,50. Wij wensen de enthousiaste organisa toren en geheel Delfzijl van harte een geslaagde feestweek toe! Ch. M. CREËER - IMITEER NIET! Een lezer vestigt onze aandacht op het feit dat in het Handelsblad NRC berichtje verschenen is, waarin een in- tervieuw van de Amsterdamse Pasar Malam verwezen wordt naar de Haagse Pasar Malam, welk bericht naar alle kanten wemelt van de onjuistheden. Wel, deze onjuistheden en geruch ten hebben wij destijds voorspeld toen er steeds meer Pasar Malams ontston den, die als strict commerciële onder neming wel meer en meer van elkander zouden gaan verschillen, waarbij uiter aard iedere Pasar Malam zichzelf be schouwt als de enig authentieke en alle andere als namaak. Zelfs de Haagse Pasar Malam, die zoals ook de advertenties in ons blad exact vastleggen OOST-WEST MARKT DEN HAAG heet en is, heeft in geen enkele opzicht meer iets te maken met onze eigen oorspronkelijke Pasar Ma lam Tong Tong. Dus óók niet de Pasar Dalam, de Pasar Malam in Delfzijl of welke andere huidige Pasar Dalam ook. Al die Pasar Malams zullen onder hun eigen leiding en volgens hun eigen interpretaties en mogelijkheden een geheel eigen karakter ontwikkelen, dat meer en meer verandert naarmate de nawerking van onze Tong Tong Pasar Malam verdwijnt en men hier in Neder land steeds verder van Indonesië af groeit. Het is voor alle Pasar Malams onzin om zich "de enig ware" te noe men - beter zette men koers naar een eigen oorspronkelijkheid om daarmee terecht super voortreffelijkheid te ont wikkelen. Creëer - imiteer niet. T.R. Wanneer U per giro bestelt (de giro naar Tong-Tong, dus niet naar het giro-kantoor) vult U dan niet het bedrag in? We moeten er namelijk nog de porto bijreke- nen. U krijgt met de bestelling altijd een afrekening van ons! ABONNEES AMERIKA U kunt uw abonnement per check betalen aan onze agent Roy Steevensz, 11543 Buell str. Santa Fe Springs, Calif. USA 90670. Gemakkelijker, vlugger en voor deliger (geen incassokosten voor ons!). We hebben onder onze lezers een Indischman, die als zeeman de halve wereld rondreist. Met boten varen doen de meesten van ons niet meer sinds de "verlofjes naar Holland" defi nitief voorbij zijn. We weten dus niet dat er ook in de wereldscheepvaart veel dingen veranderd zijn. Op Hol landse schepen b.v. voeren destijds alleen maar een equipage van Hollan ders. Tegenwoordig spreekt dat lang niet meer vanzelf. Als we de equipage- lijsten van schepen van diverse natio naliteiten doornemen, merken we al gauw dat de gemiddelde bemanning van zeeschepen tegenwoordig gerust "internationaal" genoemd kan worden. En onder de meer algemeen bekende nationaliteiten als de Duitse, Britse, Spaanse, Portugese, enz. zien we te genwoordig ook andere die er vroeger nooit op voorkwamen: Jamaicanen, Li- banezen, Okinawanen, Joegoslaven, enz. En last not least: Indonesiërs. Een willekeurig lijstje opnemend, zien we daarop maar twee Hollanders (d.w.z. één Indo) en niet minder dan tien Indo nesiërs op een "crew" van 60, werk zaam in diverse functies. Wie te voorbarig van mening is dat geschiktheid nog zal moeten blijken, bedenke dat al eeuwen lang op vele koopvaarders Indonesische zeelieden voeren. En dat Spaanse en Portugese schepen, die bij de eerste komst van Europeanen in Azië, een goede loods nodig hadden in de nieuwe zeeën, vaak Indonesische enJapanse zeelui huurden. Wij denken over het algemeen té verouderd over de beroepen en kwali teiten van de wereldburgerij. Het pro fiel van de moderne mens verandert voortdurend en misschien komt er nog een tijd dat eens Indo's keuterboertjes zullen zijn in Holland! En passant mogen wij ook wel zeg gen, dat in vergelijking met vóór de oorlog enorm veel méér Indo's bij Marine en Koopvaardij varen dan ooit te voren. En wat wij dus uit actuële bron vernemen: als Indo en Indonesiër op dezelfde schuit dienen, waar ook ter wereld, worden ze "kontjo besar"! Men heeft het tegenwoordig erg veel over Hollands ingestelde Indo's, maar "het bloed kruipt" even vaak de ande re kant op, wanneer het gezelschap van Indonesische vrienden geprefe reerd wordt boven andere nationali teiten. Op deze wijze zullen koloniale voor oordelen van en over Indo's veel gau wer voorgoed verdwenen zijn dan men denkt. T.R. 5

Tong Tong | 1972 | | pagina 5