bruik van akar-bahar-ringen en -ban den. Hiervoor wordt in de regel genomen de zwarte akar-bahar, n.l. de getakte dan wel de éénstelige. Wordt zij met edele metalen gegar neerd dan gebruikt men daarvoor bijna nooit goud, doch ilefst zilver of „soea- sa" (een mengsel van goud en koper), terwijl alléén de einden der ringen en banden daarmede worden beslagen. De huid van de draagster of drager moet dan - volgens het volksgeloof - in onmiddellijke en gestadige aanraking komen met de blote akar-bahar, wil zo'n ring of band enig effect sorteren. Veelal worden zij door mannen - zelden door vrouwen - gedragen in de vorm van polsringen en wel voornamelijk door zeevaarders en piraten o.a. uit Galéla, Tobelo, Djilolo en Misool (Ter- nate), Goram, Zuid-Wester- en Zuid- Ooster-eilanden (Banda en Ambon) en verder door de Boeginezen, Mandare- zen, Soelanezen en de bewoners van Saleijer (Celebes) en ten slotte door de beruchte „lanoe's", de inboorlingen van Lanao (één der Zuidelijke eilanden van de Filippijnen), die in vroegere jaren de Molukse zeeën door roof en plundering verschrikkelijk onveilig maakten. Het heet dan dat het gebruik dier rin gen een middel is tegen toverijen en allerhande gevaren en onheilen op zee. Doch voornamelijk schijnt door het dragen van dergelijke armbanden de sterkte en taaiheid van het lichaam te worden bevorderd, hetwelk m.i. wel zal berusten op transmigratie- en signatu- renleer, zoals deze bij verschillende primitieve volken in zwang is. Immers is de structuur van deze „zeewortel" - vooral bij de zwarte soort, waarvan die ringen en banden in de regel worden gemaakt - hard, vast en taai, terwijl de plant zelve knoestig is. Uit deze beknopte uiteenzetting be treffende het medicinaal gebruik van de akar-bahar bij de inboorlingen van de Molukse archipel, alwaar in zee - misschien meer dan elders - dit gewas in verschillende variëteiten wordt aan getroffen, zal men wel ontwaren dat deze plant sterk domineert in de volks artsenijen. 't Schijnt dat de natuur te gen de Molukse zeefauna, waar heel veel giftige en gevaarlijke vissoorten onder schuilen, de akar-bahar in het leven heeft geroepen om de inboor lingen dier streken bij rampen en on heilen op zee tegemoet te komen. En het is wel mogelijk dat de bevolking in de aanvang - vooral vissers en zee lieden - instinctief naar de voor de hand liggende akar-bahar grijpt om ze als remedie aan te wenden, evenals de dieren bij ziekte-gevallen ook in stinctmatig naar bepaalde planten lopen om heil en genezing te zoeken. Intussen is bij die pharmacie geen sprake van akar-bahar als middel te gen jicht of andere rheumatische aan doeningen. En in aanmerking nemende dat de in boorlingen de akar-bahar in vele ge vallen met gunstige resultaten toepas sen alsook de ervaringen, welke zij in de loop der eeuwen met dit zeegewas hebben opgedaan, kan ik de thans heersende mening - vooral in de Euro pese samenleving - dat het gebruik van een akar-bahar pols- of armband - althans van de zwarte akar-bahar ge maakt - zou helpen tegen jicht en rheu- matiek, moeilijk onderschrijven. Er wordt beweerd - zoals ik dit in de aanvang van dit artikel heb gezegd - dat akar-bahar radium bevat. Eén mijner kennissen - assistente bij de Röntgenologische afdeling van een ziekeninrichting - met wie ik het geval besprak, deelde mij mede dat bij ge nomen proeven met een stuk zwarte akar-bahar gebleken is, dat deze niet radio-actief is. Bovendien wordt radium gebruikt ter bestrijding van rheumatiek. Als door sommige mensen, die aan rheumathiek lijden, wordt beweerd dat zij genezen, ajthans verlichting gevoe len, door het dragen van die ringen en banden, dan zal zulks wel toeval zijn of het gevolg van auto-suggestie. Om nu terug te komen op de berg-akar -bahar. De bevolking - althans sommige ouden van dagen; het jongere geslacht weet er niet veel van af - spreekt met heel veel lof over deze akar-bahar-soort, waaraan zij verschillende geheimzinni ge krachten en medicinale eigenschap pen toekennen. Zij bevelen haar aan als een. eminente remedie tegen soms moeilijk te genezen kwalen zoals b.v. neurasthenie. Wij zeiden reeds, dat deze soort wordt gevonden in grotten en spelonken van het hooggebergte en dan nog zéér sporadisch. Gewoonlijk bevindt zij zich in de nabii- heid van de schelpen der „biagaroe's", een zeer groot tweeschalig weekdier (de „chama aspera"), waarvan de le vende exemplaren nog veelvuldig in de Molukse zeeën worden aangetrof fen. Het feit dat men op de bergen aldaar nog sommige objecten uit de flora en fauna der zee vindt, zoals de akar- bahar en de biagaroe, wijst ongetwij feld óf op de bodemverheffing van het land boven het zee-niveau óf wel op de daling van de zeespiegel. Deze kwestie vormde steeds een twistappel voor natuuronderzoekers en geologen; de ene groep is voor de eerste en de andere voor de laatste stelling. De akar-bahar-goenoeng is ietwat knoestig, voor het grootste gedeelte omhuld door een korst van steen- of mergelachtige substantie en is zwaar der van gewicht dan alle andere akar- bahar-soorten. O.i. zou dan ook deze in bergwortel veranderde „zeewortel" een interes sant studie-object kunnen zijn voor de wetenschap. Wij raadpleegden uiteraard ook weten schappelijke bronnen en vonden o.a. in de Encyclopaedie van Ned. Indië het volgende: AKAR BAHAR. Plexaura Antipathes de as van een poliep (Gorgoniadae), Ma leis, Soendaas en Javaans mardjan, uit het Arabisch of Perzisch afgeleid, wordt gebruikt voor het vervaardigen van sieraden, in de Zuider en Ooster afdeling van Borneo, o.a. halskettingen, hartjes, kruisjes, horlogekettingen, kleerspelden, armringen, kinderarmrin gen, vingerringen, enz. (zie Dr. H. H. Juynboll, Catalogus van Borneo, I, p. 38,40,41,42,47). Het wordt langs de kusten van Zuid- Borneo aangetroffen. Een soort_ervan heet akar bahar beloesop. Deze heeft geen vertakkingen en wordt bijna al leen gebruikt tot vervaardiging van borstspelden, terwijl een andere soort, akar bahar poenjoean genaamd, fijn vertakt is en voornamelijk voor arm banden gebruikt wordt. Wanneer men op een stukje van deze soort de vlam van een olielampje laat spelen, ontstaan er vlekjes. Ook op Enggano maakt men armban den van akar bahar (Giglioli in Int. Arch. f. Ethn. VI p. 129 en Fischer, Catalogus van de eilanden van Suma tra, p. 114. Dezelfde voorwerpen als in Zuid-Bor- neo vervaardigt men in Banka van akar bahar (Fischer, o.c. p. 144-145). In de Gajolanden wordt ook een hals ketting van akar bahar vermeld. (Fi scher, Catalogus van Atjeh, Gajo- en Alaslanden, p. 35), terwijl de greep van een in het Leidsch Ethn. Mus aanwezig zwaard van de Noordkust van Atjeh uit hetzelfde materiaal bestaat. (Fi scher, o.c.p. 142). Andere bronnen - eveneens berustend op exacte studie melden in het kort: Akar bahar zwart koraal, waarvan o.a. armbanden, die tegen rheumatiek zouden helpen ver vaardigd worden. Euplexaura antipathes L. Cirripathes sp.) Fam.: Plexauridae. Sectie: Holaxonia (met hoornachtig as- skelet). Onderorde: Gorgonaria (schors koralen). Orde: Octactinaria (kolonies van polypen, die 8 tentakels hebben.) Klasse: Anthozoa (bloemdieren of ko- raalpolypen.) Stam: Guidaria (netal- dieren). Afdeling: Coelenterata (holte- dieren.) Onderrijk: Metazoa (meercelli ge dieren.) Letterlijk vertaald: akar (Maleis) wortel, bahar (Arabisch) zee. akar-bahar "zee-wortel" een kolonie (van polypen) vormt de hoogste individualiteitsgraad. De poly pen, de persanen, vormen een lagere individualiteitsgraad. Tenslotte vroegen we ook de mening van dragers (-sters) van akar-bahar armbanden. De uiteenlopende opinies gaven deze commentaren: 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7