In de kring van Kokkelink De schrijver van deze brieven uit Suriname Ed Frank met zijn vrouw Jel zien we hier op de foto rechts. Links zoon Ronald voor de manggaboom van het gezin: de grote trots van de Vranks en men kijkt verlangend uit naar de eerste oogst, want het zijn goleksl Voor hen is dit 'manggaboompje het symbool voor Tong Tong. Eigenlijk stond op de foto van Ronald ook een met branie ontluikend klapperboompje. Helaas moest deze foto bijgeknipt worden, want het Was een diagonaal-foto (een ruit dus) en die zijn helaas niet te clicheren. Op zijn korte stukje met foto's over de club van Kokkelink in Suriname heeft Ed Frank heel wat soerats ge kregen, deels ook om vergissingen en misverstanden recht te zetten. Die wij beslist opnemen, want Tong Tong moet zijn reputatie van eerlijk en betrouw baar blad gestand houden. Zoals U weet heeft de Indische groep zelden of nooit de nieuwsberichtgeving beoe fend; men is tevreden wat Jan en Piet en Nel "min-of-meer-juist" mondeling overbrengen - en vele Indische verha len zijn dus inderdaad "koerang per- tjies banjak"! En nu opgelet: Met de vermeende bewoning van percelen diep in de hoetan is het echt niet zo erg gesteld, aldus Ed Frank. Langs de grote (geasfalteerde) weg naar het vliegveld Zanderij, kom je van uit Paramaribo bij km. 18 langs het rustieke, javaanse plaatsje Lelydorp, te vergelijken met elke plaats langs b.v. de route Batavia (Soekaboemi)-Ban- doeng. Links en rechts van deze asfaltweg lopen zandwegen vrijwel haaks op de asfaltweg, het binnenland in, waarlangs percelen liggen van 80 m. breed en 400/500 mtr. diep. Even voorbij Lelydorp 4 km.) is net zo'n zandweg, waar op het eerste (halve) perceel rechts de fam. Kokke-. link woont,practisch achter de grote snelweg, maar toch lekker verscholen tussen het groen. Aan winkels en benzine-stations geen gebrek. Zelfs komen de oedikers met tempe, groenten, vlees, enz. enz. langs de deur. Voor aan die weg ligt op een stij gende glooiing (links aan de asfaltweg dus) het perceel met de riante woning van Guus en Jos von Ende (onder ons genoemd "Klein Isola"). Guus is ook al "Mas-oppas" of van de "Herman dad" - ik geloof dat hij Hfd. van Politie in ruste is. Er is langs de grote weg electriciteit en op enkele zandwegen ook reeds over enkele kilometers, middels een voudige houten masten. Suriname is op velerlei gebied nog in tempo-doeloe blijven steken en soms bepaald achterlijk te noemen, maar apaboleh-boeat, alsmaar "senang-hati", iedereen en omgevingnja "ajem". Lah, wat willen wij dan nog meer! Water is in de districten overal in aanleg en ook in Lelydorp'is men bezig, maar zonder veel kosten is op ieder perceel middels een Hydrofoor in een met betonnen ringen geslagen, al dan niet dicht gecementeerde put en aangesloten op het electrische net goed, ja heel goed water te krijgen. Dat is dan limietloos te betrekken practisch voor niets, alleen sedikit stroomkosten. Prijs Hydrofoor: enkele honderden glodaks Sur.Crt. Nou met dit alles "tida perloe, lain lagi toch" en wat betreft de "njamoeks", wie wil nou tropen zonder muskietos: betoel kurang garem zonder die lieve verve lende rotkrengen, toch! Nu alle gekheid op een biting: tuur- lek ister njamoek, maar bij Kokkelink bijv. zitten wij er ongestoord en slechts heel even in de vooravond zijn er enke le actief, maar eerlijk, zo erg is het niet; eigenlijk is het mij niet eens op gevallen. Je moet ze wel in grote hoe veelheden hebben nabij de swamps (ondergelopen stukken weideland met bush-bush). Nou wat anders. Ik zou een groot onrecht doen aan een persoon, die ook bij de Kokkelinks inwoont, reeds vanaf Nieuw-Guinea, maar die ik nog niet genoemd heb. Op de hierbijgaande foto zie je hem op zijn BMW-750 cc (nog origineel van de fabriek in 1959 te Manokwarie gele verd). Motornja loopt als de gesmeer de bliksem, maar hoe kan dat ook an ders van een WTK-er van de K.P.M., die als hobby alleen heeft werktuig bouw en gereedschap zo uitgebreid, dat je er een heel huis mee kan vullen, compleet met werk- en draaibanken, ettelijke boormachines van groot tot klein, van hoog tot laag "soedah, alles" "segala roepah" en dit alles verhuist rustig met de eigenaar mee van Noord naar Zuidpool, van Oost naar West-lndië, niet via de Kaap, maar via dat ijselijke land, dat de Batavieren ontdekten aan de Noordzee. Hij heet Charles Cooke. Hij heeft helaas een oog verloren, maar levert nog altijd precisiewerk als Swiss-made horloges en last but not least met zijn 63 jaren, maakt hij staande vrije hand zonder meer een salto achterover "op verzoek". Kaja apa ini Indo! Maar daarbij is hij hulp vaardig en getrouw, wat tenslotte het zwaarste weegt! Voorts wil ik nog iets rechtzetten. In het artikel van 15 apil noemde ik de namen van de families Boon en Fran ken. In werkelijkheid zijn het de fam. Boom en Franke. Maaf! Hier zitten ook al een lange tijd, ze ker vanaf de 50-er jaren, mijn grote krontjongvriend (-en kenner bij uitstek, evenals de liefhebber von Biela van "Lindeteves" (i.p.v. Aniem), Jelle Maas met zijn vrouw Lady Maas-geb. Pech- ler, ook al een kenner en deskundige, maar dan op het gebied van de ethiek en de kunst van de serimpi e.a. kraton- en rituele dansen uit Indonesië. Zij heeft er les in gegeven en bezit nog de boeken met schone penteke ningen over deze dansen, waarbij elke afbeelding een specifieke met Gods dienst en adat verband houdende dans- houding weergeeft en de diepste be tekenis ervan onthult. Voorwaar een schone en subtiele kunstuiting, waarbij vergeleken de moderne dansen zielige na-aperijen, belachelijk en profaan, zijn. Wij hebben het in ons en dragen het mee over alle grenzen van tijd en ruimte (zal Tjalie wijsgerig weten) Jelle Maas nu, is hier gekomen om te gaan boeren (wat niet zijn levenslijn is) en runt nu een eigen huisbedrijf van stroop, ketjap en sambalans en voorts een javaans restaurantje "Lilian" annex rantang-leveringsbedrijf. Dit allemaal maakt wel een "full-time job" uit voor beide echtelieden en is vanwege de slechte arbeidsmarkt gewoonweg ener verend (en dan bedoel ik niet alleen, dat hulpjes niet te krijgen zijn, maar vooral de tegenwoordige arbeidsmen- taliteit, die zo allerbelabberdst is) 16

Tong Tong | 1972 | | pagina 16