ik SWEET SEVENTEEN Het laatste stadium Wie correspondeert in het Engels met Indonesische jongeman? *k ik Doctor Frans Herman Visman is, 83 jaar oud, overleden. Misschien is er een enkele onder onze lezers, die zich deze figuur uit het oude Indië herinnert: een fraaie ambtelijke carrière werd be kroond met het lidmaatschap van de Raad van Indië. Visman verliet Batavia juist op tijd in 1941, maar zijn ambtelij ke loopbaan was daarmee niet ten ein de: hij was ook na de oorlog nog ge ruime tijd werkzaam in adviserende functie van Nederlandse instanties in de Verenigde Staten. Een moeilijke, stroeve, in zichzelf ge keerde figuur die weinig vrienden maakte en ook niet de minste behoefte gevoelde aan populariteit. Een hoogst intelligent en bekwaam man, geen bril- liante figuur als Welter of Meyer Ran- neft. Waarom hem dan in Tong Tong herdacht? Om twee redenen: hij was - op de klaarblijkelijk onsterfelijke Ede- leer Van der Plas na - de laatste der nog levende leden van de oude Raad van Indië, en hij was als zoda nig voorzitter van de commissie-Vis- man, die in 1940, na de bezetting van Nederland in het leven werd geroe pen, belast met de studie van (mo gelijke) staatkundige hervormingen - een laatste poging om in tijd van nood een zekere verzoening tot stand te brengen tussen de wensen van de nationale beweging en de standpunten van de Indische en de Nederlandse regering. Als voorzitter van die com missie neemt Visman een plaats in de geschiedenis van Indië in en roept het overlijden van deze gewezen bestuurs ambtenaar vele herinneringen op. In de commissie hadden zitting mr. Enthoven, het christelijke Batakse volksraadslid Moelia, prof. Soepomo en zijn collega Wertheim en tot het secretariaat behoorde o.a. mr. Pringgo- digdo, de latere directeur van het kabi net van president Soekarno. Van hen allen is, meen ik, alleen prof. Wertheim nog in leven - en nog altijd actief! Altijd een zeer progressief man is prof. Wert heim met het klimmen der jaren steeds duidelijker op de voorgrond getreden als strijder tegen "imperialisme en ko lonialisme". De arbeid van de commissie-Visman begon onder een niet zeer veel be lovend gesternte. De minister in Lon den - Welter - voelde voor de instelling helemaal niets; de landvoogd, de heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, had sterk de nadruk gelegd op de stu die van mogelijke hervorming; hij stond op het standpunt dat de beslissing over eventuele hervormingen in ieder geval zou moeten wachten tot na de oorlog, wanneer het Nederlandse parlement weer in functie zou zijn. De nationale beweging zag niet veel in de arbeid van de commissie; haar onuitgesproken maar voelbare reactie was: nu jullie, Nederlanders, in nood zitten, ga je zoete broodjes bakken Too little and too late In de loop der jaren is het gewoonte geweest op de verjaardag van Tong Tong de lezer kond te doen van onze dankbaarheid, xdat het enige Indische blad ter wereld nog bestaat en blijk baar een nuttige, zij het bescheiden plaats inneemt in deze keiharde wes terse wereld: een soort dankgebed aan het Opperwezen voor de goede oogst... Op 1 juli verscheen het laatste nummer van de zestiende jaargang. Maar daar in ontbrak de traditionele betuiging van dank aan hoger machten en aan onze lezers, dat wij ook dit jaar weer de band hebben mogen zijn, die de groep van de "Indische mensen" bindt. Hoe kwam het, dat ditmaal met deze traditie werd gebroken? Tjalie, sterk beziggehouden door de voorbereiding van zijn Indonesische reis, had eenvou dig vergeten zijn lezers in herinnering te brengen, dat nu al 17 jaar lang Tong Tong het bindmiddel is, dat de "Indi sche kolonie" bij elkaar houdt. Soedah loepa. Moet dit dan alsnog gebeuren?- was de vraag, die op de redactie werd gesteld toen het verzuim was ontdekt. De meningen liepen uiteen: vergeet het maar, zei de één. Neen, zei Tjalie: be ter te laat dan nooit. Ik geloof, dat in de diepste diepten van zijn ziel de vrees leeft, dat Tong Tong de wraak des hemels zou moeten duchten wanneer dit eerbewijs hoger machten dit jaar zou worden onthouden Het jongste lid van de ploeg - dat ben ik, hiërarchisch gesproken - werd op gedragen, alsnog de verjaardag van Tong Tong en de Intree tot de zeven tiende jaargang met een enkel woord De dood van de voorzitter van de commissie, Edeleer Visman, roept de gebeurtenissen in die onheilszwangere jaren voorafgaande aan de Japanse bezetting weer in onze herinnering op. Dit is de reden dat wij aan deze ver geten figuur bij zijn verscheiden toch een kort afscheidswoord wilden wijden. J.H.R. Deze initialen zijn van J. H. Ritman, eer tijds bij het Bat. Nieuwsblad en de Nieuwsgier. Geachte lezers. Enige tijd geleden stond in de Tong Tong een stukje, waarin iemand het verzoek deed, of iemand hier in Neder land genegen was te corresponderen met een persoon in Indonesië. Nu, ik heb erop gereageerd en we zijn nu heel prettige correspondentie-vrien den geworden. Ik heb er een hoop ple zier van en dat schijnt wederkerig te te memoreren...Dat kan niet beter ge beuren dan door u deelgenoot te ma ken van mijn eerste ervaringen op de redactie van Tong Tong. Dat er een sterke band bestond tussen lezers en schrijvers weet iedereen. Maar, om met de koningin van Sheba te spreken: de helft was mij niet aangezegd. De overstelpende hoeveelheid correspon dentie en bijdragen, sommige geschre ven met bevende hand, andere keurig getikt, gaf mij pas een inzicht in de kracht van die band. Hier was iets, waarvan ik mij in mijn stoutste dromen geen voorstelling had kunnen maken. Hoeveel lezers heeft Tong Tong? M.a. w. hoe groot is de Indische familie? Ik weet het niet. Het aantal abonné's is het afgesloten jaar nog iets gestegen, ofschoon de groep van oud-Indische mensen toch hoe langer hoe kleiner wordt. Die ruim 6.000 abonné's ver tegenwoordigenja hoeveel lezers? Raden maarI 12.000, 20.000 dierba re vrienden of misschien nog meer? Zij allen hebben bij alle verschil in af komst, rang, stand, leeftijd, inkomen één ding gemeen: liefde voor dat verre land aan de evenaar. In Tong Tong vinden zij de atmosfeer terug, die hen lief is, en zij tonen hun erkentelijkheid daarvoor door hun haast overweldigen de belangstelling en gulheid. Zolang dit het geval is, zal Tong Tong blijven leven. Dank, duizendvoudig dank aan U allen voor Uw bijdragen, in welke vorm dan ook, in het afgelopen jaar. En wat de toekomst betreft: Poekoel Teroes! J.H.R. zijn. Maar nu komt het: Deze persoon heeft nu op zijn beurt een neef van 18 jaar die graag ook 'n correspondentie vriend of vriendin hier in Holland zou willen hebben. Ik ben zo vrij geweest om hem terug te schrijven, dat ik zijn verzoek aan de Tong Tong zou door geven! De moeilijkheid is echter, dat de jongen geen Nederlands kent en graag in het Engels zou willen corres ponderen. Naam en adres zijn: Ignatius Sugiri. Djalan Raya Radio Dalam - 2. Kebajoran Baru. Djakarta - Indonesia. Voor Uw medewerking in deze, ook namens de jongen van harte bij voor baat bedankt! Hoogachtend: A. Hienekamp Polenstraat 123. Haarlem-NH. Nederland. 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4