ALTUD FIT ZIJN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. TJENGKARENG VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW 5 Een Experiment In september 1970 werd onder bescherm heerschap van de Gouverneur van Djakarta, Ali Sadikin, de sociale vereniging Jajasan Asuhan Budi opgericht, gewijd aan de zorg voor de lichamelijk misdeelde mens en als zodanig ondergebracht onder de overkoe peling van het co-ördinerende sociale kan toor van Mevr. A. H. Nasution, echtgenote van Generaal Nasution, de voorzitter van de M.P.R. De belangrijkste leden van het bestuur van de Jajasan Asuhan Budi waren Ir. Rd. Ng. S. Sosrohadikusumo (Alg. Voorzitter), Me vr. Ali Sadikin (1e Voorzitster; en Mevr. Joyce Mantiri (Secretaresse). Aan dit bestuyr droeg de Gemeente Dja karta in november 1970 over het rehabilita tie-centrum "Tjeng'kareng", gelegen op de weg van Djakarta naar Tangerang en be staande uit een woestijn van plm. drie ha. (zonder bomen, of enige andere planten groei, zonder water, zonder irrigatie) met daarop verspreid een aantal enorme, wrak ke loodsen, vormende de behuizing voor ongeveer 280 blinden, kreupelen, verlam den en geesteszieken met hun gezinnen. Een ziekenzaal, waar een 10-tal epileptici, idioten en verhongerde bedelaars rond kropen. En, o ja! Een maandelijkse subsidie, die net genoeg was om al die stakkers wat eten te verschaffen. Maar verder totaal niets. Het bestuur van Asuhan Budi bekeek het zaakje, haalde eens diep adem en... aan vaardde zijn taak. Een immense taak. Zo op het oog volkomen hopeloos. Maar toch... Ir. Sosrohadikusomo schakelde zijn rela ties in (als voorzitter van de Indon. Verg. van Exporteurs en Importeurs had hij er vele) en er kwam wat geld los. Mevr. Mantiri benaderde de Nederl. Ambassade en Mevr. Scheltema gaf response. In be trekkelijk korte tijd, ongeveer een jaar, veranderde het gezicht van "Tjengkareng' De administratie werd op moderne leest geschoeid, er kwam (met behulp van de Minister van Sociale Zaken, wijlen Ir. Tam- bunan) een nieuwe permanente centrale keuken. Het keukengerei kwam van de Nederlandse Ambassade. Er kwam een cen trale werkplaats, met een deskundige on derwijzer en moderne aan het land aange paste werktuigen. Blinden en hun gezinnen krijgen nu arbeidstherapie en maken heel goede kokosmatten. Voor geregelde afna me der producten is gezorgd. De werkwil ligen krijgen uurloon. De voeding is be langrijk verbeterd. De Alg. voorzitter en de Secretaresse komen practisch dagelijks de kost proeven. En bij ontstentenis van die functionarissen, is daar hun waarnemer, de jonge en energieke Donny Makkadi. Van de grond van het ziekenhuisje kan men nu eten (nou ja, bij wijze van spreken!), er is een permanent aanwezige directrice en ge regeld bezoek van een arts of een hoofd verpleegster met langjarige ervaring. Op het terrein is een jonge aanplant van groen, bomen en heesters, er zijn nu toi letten en badgelegenheid voor ruim 300 personen. Alleen de verschrikkelijk bouw vallige behuizingen herinneren aan een triest verleden. Er is echter een beschei den begin gemaakt met de optrek van permanente woninkjes. Maar daar is het werk blijven liggen. Want met de beste wil van de wereld kan men een koek niet tweemaal opeten. Het geld is op. En de destijds aangeboorde bronnen kunnen niet almaar worden benaderd voor nieuwe fond sen! Baten, anders dan de voedsel-subsidie Indien u niet altijd zo fit'bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- van de gemeente Djakarta (die overigens om beter en voedzamer voeding te kunnen verschaffen, reeds met 100% verhoogd werd) komen druppelsgewijze en sporadisch binnen. Iedere cent, die verkregen wordt, wordt besteed aan verdere opbouw, aan afbouw. Maar het gaat tergend langzaam en een calculatie van wat er nog nodig zal zijn voor verdere rehabilitatie der ge bouwen en voor personeel, slaat de ratio neel denkende directie, eerlijk gezegd, met wanhoop. En de kosten nemen toe! Want het een voudige volk heeft vertrouwen gekregen in deze Jajasan, in dit energieke bestuur. Dat impliceert een grotere toeloop van onge- lukkigen. Erger nog, men laat er, zo in het voorbijgaan, zijn lichamelijk misdeelde kinderen achter. Zo maar, zonder opgave van adres of naam. De Jajasan zal er wel voor zorgen. Zij doet dat ook. Ondanks nijpend geldgebrek. Er zijn nu nogal wat van die kinderen. Ook het 2-jarige (naar schatting) ventje Purniawan. Hij trok voor al de aandacht door zijn verdrietige snuitje, zijn zo algehele overgave aan de eenzaam heid. De eenzaamheid van het eeuwige duister rondom hem en de eenzaamheid van een verlaten kindje. Toen ik hem zag, zat hij daar zo verloren als alleen een mens verloren kan zijn in de immense schepping rondom, waar nog nooit een liefdevolle hand zijn bolletje streeltje, om wat steun in zijn ellende te brengen. Hij sprak niet, toonde nergens interesse voor. Een zeer eenzaam mensje van nauwelijks twee jaren Zo was hij toen het bestuur hem vond. Als baby werd hij te vondeling gelegd. In het gewoel van Tjengkareng, waar destijds kreupelen, blinden, lammen en idoten zich wentelden in een dorre zandwoestijn en uiteraard slechts aandacht hadden voor het eigen voortbestaan, mag het eigenlijk een wonder heten, dat hij in leven bleef. Voor enige vriendelijkheid was nimmer tijd. Laat staan voor Purniawan, dat onderkruipsel van een paar maanden, één jaar, tenslotte twee jaren Totdat hij ontdekt werd door de nieuwe Jajasan en de daaraan verbonden artsen. nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 4,20 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. In samenwerking met Mevr. Mantiri, liet Prof Med. Emil Salim, de eminente oogarts van het St. Carolus Ziekenhuis, hem daar ter observatie en versterking opnemen. Want Prof. Salim denkt, dat hij bij Purnia wan straks een succesvolle transplantatie van de cornea zal kunnen verrichten. En daardoor licht zal kunnen brengen, waar tot nu toe slechts duisternis heerst. Pur niawan werd gedurende twee volle maan den zonder kosten in "Carolus" verzorgd. De Eerwaarde Zusters brachten hem niet alleen lichamelijk op krachten, zij leerden hem ook wat liefde betekenen kan. Hij heeft weer interesse voor zijn omgeving. Hij is geen geestelijk dode meer. Hij leeft... Straks zal Prof Salim hem opereren. Even eens geheel gratis. Maar als hij genezen zal zijn en zien kan, dan komt het bestuur voor andere moeilijkheden te staan. Want het is natuurlijk niet mogelijk, om zo'n kindje verder te laten opgroeien in de rauwe omgeving van "Tjengkareng", waar nu wel stromend water is en de hygiene veel verbeterd, maar nog altijd blinden, lammen en zwakzinnigen het leef-milieu tekenen. Voor Purniawan wordt nu al ge tracht gezinsverpleging te vinden. Zo'n ge zin, overeenkomend met de kringen waaruit hij voortkwam (en dus voor hem het meest wenselijke) is er wel. Maar de kosten van het pleegkind kan het onmogelijk op zich nemen. Daar zal de Jajasan voor moeten zorgen. Een probleem, zo groot als een berg, onder de huidige omstandigheden. En een probleem, dat voortdurend in her haling zal treden. Want, zoals gezegd, Purniawan is niet de enige verlaten kleuter. Er zijn er sinds de Jajasan het algemene vertrouwen heeft gekregen van de bevol king, nogal wat bijgekomen. En er komen er ongetwijfeld nog meer. Verbetering der gebouwen, van het onderwijs, van de hy giene, gezins-verpleging (straks ook voor gerehabiliteerde volwassen blinden), weinig of eigenlijk geen geldmiddelen, dat zijn de problemen waar het bestuur nog maar schuchter aan durft te denken. En toch, het MOET, want dit monument van naasten liefde mag niet onafgemaakt blijven! AGUS DARUCH

Tong Tong | 1972 | | pagina 5