ALLEEN VOOR SCHAKERS Pasar Dalam Eindhoven "Het schaken loopt uit de hand!" - aldus een schaakmedewerker van een der landelijke bladen, duidend op de enorme belangstelling voor en door de match Fisiher-Spasiky. Nu ja, uit de 'hand Het is 'maar, wat u daaronder verstaat. Toegegeven: zelfs op de redactie van Tong Tong wondt van tijd tot tijd ge schaakt - wij doen ons 'uiterste best dat voor Tjalie, die geen belangstelling en misschien zelfs wel een zekere ver achting heeft voor "dit soort spelletjes" verborgen te houden uit vrees voor ontslag, maar we doen het van tijd tot tijd, stiekem tóch. Ik ben er mij van bewust, dat mijn corrumperende in vloed (ik ben een verwoed schaker) daaraan niet helemaal vreemd is. Deels om het goed te maken dit stukje, "alleen voor sdhakers". In een ander landelijk blad verscheen onlangs een schets van de eigenaar digheden van vele zeer grote schakers in het venleden, onder het motto: Risher, de uitdager in de tweekamp met de wereldkampioen, die, als dit stukje verschijnt, wel zal zijn afgeiopen, is wel een uitermate irriterende persoonlijk heid, maar dat zijn de meeste grote (en minder grote) schakers. Ik heb van mijn leven enige der grootsten ontmoet: Lasker en Capablanca in Den Haag, toen die daar in 1920 samenkwamen om de voorwaarden voor een match om 'het wereldkampioenschap te be spreken, (d'ie Capablanca won) en in Indië zowel Aljeöhin als Euwe. Lasker en Capa heb ik beiden versla gen, maar de eerlijkheid gebied mij daaraan toe te voegen dat ik dat niet singlebanded deed maar met 'n partner enmet kaarten, niet met schaak stukken! Aan de kaarttafel waren beide heren allerbeminnelijkste tegenstan ders: ze zetten hun stekels pas op zodra het 'bord met de 64 velden op tafel werd gelegd. Hetzelfde gold voor een van de groot ste excentrieken, nu ja, laat ons be leefdheidshalve Aljeöhin maar zo aan duiden. Men weet, hoe hij z'ic'h mis droeg tijdens de eerste match met Euwe, die hij verloor. Men herinnert zich wellicht ook, dat Aljechin prompt stopte met het gebruik van alcoholica en sigaretten en de titel twee jaar later glansrijk terugwon van de als steeds uiterst correcte Euwe. Gezien de capri olen van de meeste schaakmeesters hoort Euwe eigenlijk in dat gezelschap niet thu'is! Met Aljeöhin heb ik wat -nauwer con tact gehad dan met de overige reuzen: hij heeft namelijk op zijn Indische reis - ik meen in 1934 - bij mij in Batavia gelogeerd. Dat zat zo: de wereldkam pioen wilde wel eens iets zien van de tropen en maakte van de gelegenheid dat hij aan een cruise door de Pacific deelnam gebruik de Indische Schaak bond te vragen, of de Indische scha kers wellidht geïnteresseerd waren in 18 een paar simultaanpartijtjes - tegen betaling natuurlijk. De Bond zei ja en over de voorwaarden was men het spoedig eens. Bestuursleden van de Bond haalden hem in Priok af en één daarvan - ik - had om de kosten te drukken aangeboden hem onderdak te versöhaffen. Welnu, ook de grillige, vaak grof optredende en opvliegende schaker Aljechin bleek zolang hij maar buiten bereik van -een schaakbord bleef een wel wat excentrieke maar bijzonder plezierige gast te zijn. Wel was hij nochtans een bron va-n veel zorg: hij rookte ook 's avonds in bed eindeloos veel sigaretten en klam boes zijn nu eenmaal niet vuurbesten- dig Aljeöhin -had een onverwoestbaar fy siek. Hij speelde op zekere avond in het paviljoen van Des Indes te Batavia tien partijen blind tegen een selectie zeer sterke Indische spelers - Indo nesiërs, Chinezen en Nederlanders. Om twee uur 's nachts keerden wij naar huis terug. Daar hij de volgende - of liever dezelfde! - dag in Jogja een se ance zou geven en Aljechin om zes uur 's morgens op de trein moest, be sloten wij maar niet naar bed te gaan en praatten "op het platje" met veel splitjes en sigaretten tot het tijd werd, naar het station te gaan. Aljechin werd op de trein gezet en verdween uit het oo-g. Tot mijn niet geringe ontsteltenis werd ik 's avonds om een uur of zeven op gebeld uit Jogja: waar was Aljechin? Een deputatie van de Jogjase schaak club was aan de trein -geweest om hem af te halen, maar geen Aljechin. De seance zou om half acht beginnen - tot dusv-er -had men niets van -hem ge hoord of gezien Om half acht opnieuw een telefoontje: hij was er, precies op tijd! Hij was onderweg uit de trein gestapt om de Burubudurte gaan bekijken en had zich vervolgens met -diverse vervoermidde len toch op tijd naar Jogja weten te begeven. Hij ranselde vervolgens de Jogjanezen van het bord om na een zo-wat 40-urige werkdag in de Ind-ische hitte achter de klamboe te verdwijnen. Nog één anecdote. In Soera'baja kwam Aljechin in zijn eerste seance slecht weg: hij verloor niet minder dan zeven van de 30 partijen, het beste resultaat van alle ploegen die tegen Aljechin speelden. Om die goede indruk te be vestigen daagde de Soerabajasche club hem uit tot een tweede ontmoe ting: ze lustten daar, naar goede kroko- di'llen-stijI, de wereldkampioen rauw. Op de avond van de seance mompel de Aljechin tegen mij: "Heute Abend ge-winnt niemand!" Men had hem tegen de haren opgestreken en de schaak- leeuw was wakker geworden. Geen één Soerabajaan is die avond naar huis ge gaan met de plezierige gedachte dat hij de wereldkampioen had weten te verschalken. J.H.R. MEVROUW S. VAN VEENENDAAL - VAN MEGGELEN OPENT DE 2E PASAR DALAM EINDHOVEN Op vrijdagmiddag 1 september a.s. om 14.00 uur zal Mevrouw S. van Veenendaal van Meggelen de 2e Pasar Dalam Eindhoven in de Philips Jubileumhal openen. Vorig jaar was de, toen voor de eerste maal in Eindhoven georganiseerde, Pasar Dalam met ruim 20.000 bezoekers een groot succes. De openingstijden zijn: vrijdag 1 september van 15.00-24.00 uur zaterdag 2 september van 12.00-01.00 uur 's nachts zondag 3 september van 13.00-23.00 uur MODERNE INDONESISCHE KUNST Albert Vogel, de bekende voordrachtskun stenaar, stelde in de vier Indonesische 'kunstcentra Djakarta, Bandung, Djokjakarta en Bali een unieke collectie moderne Indo nesische schilderijen, batiks en beeldhouw werken sa-men. Deze expositie (er kan ook gekocht worden) van het werk van 23 Indonesische artiesten omvat 51 werken en zal, voor het eerst in Nederland, te zien zijn tijdens de Pasar Dalam op de bordessen van de Philips Jubi leum-hal. Ook meer traditionele werken van oosterse en westerse artiesten zullen, net als vorig jaar, verkrijgbaar zijn. Naast ruim 65 andere stands op velerlei ge bied kunnen de bezoekers dagelijks kijken naar Indonesische hofdansen van het dans paar Mariani Samiran, dat ook dit jaar van de partij is een nieuwe cyclus van zes Indonesische dansen zal uitvoeren. Vele andere bekende oosterse en westerse artiesten, o.a. SANDRA ANDRÈS, BEN CRAMER, ANNEKE GRÖNLOH en MINI MAXI zullen optreden. OLYMPISCHE SPELEN OP TV Fervente sportliefhebbers kunnen tijdens de Pasar Dalam op verschillende plaatsen in de Philips Jubileumhal kijken naar T.V.-uit zendingen van de Olympische Spelen. Voorlichting: Rob Dessauvagie, te-I. 070 86.37.92 - b.g.g. 32.29.28 Telefoon tijdens de Pasar Dalam: 040-66666. Op 5 september 1971 organiseerden wij, op voorstel van en in samenwerking met de Directie van de toen in de Philips-Jubileum- hal te Eindhoven gehouden Pasar Dalam, aldaar een réunie. Wij menen te mogen zeggen dat het voor velen een gezellige dag is geweest. Wij kregen thans ook voor de op 1 t/m 3 september a.s. in de zelfde hal te houden Pasar Dalam wederom faciliteiten aange boden voor Zondag 3 september. Helaas echter is het mijn echtgenote en mij onmo gelijk dit jaar de organisatie van een réunie te verzorgen. Voor deze Pasar Dalam zullen wij ons daar om moeten beperken tot het neerleggen op Zondag 3 september 1972 bij stand no. 500, - bij het binnenkomen in de hal direct rechts vooraan - van een "alfabetisch pre- sentie-register". Bij aankomst kunt U hierin Uw naam inschrijven en naslaan of bepaal de kennissen van U reeds uanwezig zijn. In onze stand no. 500 zullen verder nog van de herdenking van 15 augustus 1970 res terende artikelen te koop zijn Ir. G. S. Vrijburg en medewerkers Viviënstr. 68 - 's-Gravenhage-2013 Telefoon: 070-55 20 80

Tong Tong | 1972 | | pagina 18