HATTA 70 ^amatavV <S>e[amatan-nieuwó auó Nieuw-Zeelanders op de bres voor ziekenzorg in Bandung Augustus is in Indonesië de maand der herdenkingen: op 17 augustus herdacht men er de proclamatie van de Repu- bliëk, maar dit jaar in dezelfde maand het feit, dat Hatta 70 jaar geleden werd geboren. In een in het Engels versche nen boek zijn een aantal van zijn publi caties verzameld en hem bij gelegen heid van het bereiken van de leeftijd der sterken aangeboden. De gedachten zullen bij het thans weer in het volle licht tevoorschijn treden van deze eminence grise uitgaan naar die gedenkwaardige dag toen ten over staan van een handjevol getuigen ycp Pegansaan 56, de "Gedung Proklama- si" de onafhankelijkheid werd uitgeroe pen door het voorlezen van een paar krabbels op een vodje papier, onder tekend door Soekarno en Hatta. Niet velen buiten de revolutionaire kring na men destijds deze gebeurtenis au se- riepx, maar voor Soekarno en Hatta en de kring der felle nationalisten om hen heen was dit gebaar dodelijke ernst: een bezielend doel, met volledige inzet van beider persoonlijkheden nage streefden bereikt. Het kon dan ook alleen een tot waanzin rijkende hoog moed zijn, die Soekarno deed beslui ten het enige authentieke republikeinse monument in Djakarta, de Gedung Pro- klamasi, te doen afbreken onder de zinspreuk: De Republiek dat ben ik... Hoe dit zij, in de voorgalerij van het oude huis van j'hr. mr. P. Feith stonden zij beiden nog verenigd, verenigd door een ideaal. Maar geen groter contrast denkbaar dan dat tussen de storm achtige visionair Soekarno en de ratio nalist Hatta. Zolang het grote doel in het verschiet lag overheerste het alle tegenstellingen, zelfs de fundamentele in deze beide persoonlijkheden. Nau welijks was de onafhankelijkheid een feit, of de onoverbrugbare kloven in de geestesgesteldheid van de beide "va ders der Republiek" traden met steeds groter duidelijkheid aan het licht. Te genover de geladen, welsprekende, boeiende persoonlijkheid van de presi dent kwam de schijnbaar kleurloze ra tionalistische figuur van de vice-presi dent in het halfduister te staan. De Dr. Mohammed Hatta strijd tussen de populariteit van Soe karno en de koele verstandelijkheid kon maar één einde hebben: Hatta legde het vice-presidentschap neer. De eeuwenoude geschiedenis herhaal de zich tien jaar later: na het overwel digende "Hosanah" van de vijftiger ja ren klonk voor Soekarno in 1965 het "Kruisigt hem!" Nog is de periode niet voorbij, dat men de nadruk legt op de verbijsterende fouten van het Soekar no regiem en de verdiensten vergeet. Maar temidden van al dit tumult won de figuur van Hatta in statuur: de man, wiens heengaan als vice-president nau welijks een rimpel in het politieke leven had veroorzaakt, bleek een stabieler en steviger plechtanker te zijn dan de flamboyante, grillige "president voor het leven'. Zijn koel gelijk blijkt uit de thans verzamelde geschriften. Geen gejuich op deze verjaardag - wel ook onze eerbiedige gelukwensen aan het geweten van Indonesië. J.H.R. Meerijden gevraagd: Gevr. meerijden in Den Haag v. Fran- kenslag 339 naar Selamatan op 28-10- '72. Postbus 9073, Den Haag. Meerijden aangeboden: "Wie wil meerijden vanaf Breda naar Den Haag voor Selamatan Tong Tong de 28e October 1972; plaats voor 2 personen." Op 6 september a.s. hoopt Prins Claus zijn verjaardag te vieren, ter gelegen heid waarvan wij Z.K.H. onze eerbie dige en welgemeende gelukwensen aanbieden. Wij wensen de Prins nog vele goede en gelukkige jaren toe temidden van de Koninklijke familie. Bezoekers zijn bij de redactie altijd welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd! Wij zijn één familie - helaas niet steeds een gelukkige familie. In tussen, het meest welkom is uiteraard de vriend van Tong Tong uit verre lan den. Welnu, bezoek van een lezer uit... Nieuw Zeeland, een onzer tegenvoe ters dus, is natuurlijk een uitzonderlijk prettige gebeurtenis. De bezoeker uit Oakland kwam met een boodschap. Hij heeft in zijn woon plaats kennis gemaakt met dokter Gray. Deze Nieuw-Zeelandse arts heeft enige jaren gewerkt in het Immanuel-zieken- huüs in Bandung. Hij is nu voorgoed naar zijn praktijk in Oakland terugge keerd maar blijft zich inspannen voor Immanuel. U begrijpt het al. Immanuel zit in geldzorgen, de Badan Pekerdja Rumah Sakit Geredja Kristen Pasun- dan, die het ziekenhuis beheert, zit wanhopig verlegen om middelen. En dokter Gray is zijn oude vrienden niet vergeten en propageert daar in het ver re Oakland met grote vasthoudendheid de goede zaak van "zijn" oude zieken huis. Er is een film over ziekenzorg op Java in Oakland vertoond, liefdadig heidsdiners zijn gegeven, en een prach tig uitgevoerde brochure uitgegeven door de Lions Clubs van Napier en Taradale - uiteraard in het Engels - vertelt van leven en streven, zongen en vreugden in de strijd voor de gezond heidszorg in Pasundan. Wie meer weten wil van deze nobele actie (of, wat nog belangrijker is, hier of daar nog een grijpstuiver over heeft) kan zich - tijdelijk, want in november gaat hij weer terug naar Oakland - wenden tot de heer C. L. E. F. van Swieten, Tbomsonlaan 183 in Den Haag, tel. 070-33 08 45. ///nnf 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3