AMBON "Een ereschuld ingelost" 7 echter enigszins overdreven. Doch dat de 22-jarige Dezentje met één slag de groot ste der landhuurders was geworden, staat wel vast. Deze transactie legde de grondslag voor zijn onmetelijk fortuin. Immers, hij bracht het tot meervoudig millionair. Met zijn opgezetenen kon hij het uitstekend vinden. Eens zou hij een weddenschap heb ben aangegaan, om binnen een maand tijds een kapitaal huis in Salatiga te bouwen, en wel alleen met hulp van zijn eigen volk en materiaal, van zijn landerijen afkomstig. Hij won de weddenschap, want in vier weken was het huis kant en klaar. Zoiets kan men alleen voor elkaar krijgen, als de kleine man echt wil meewerken. Een later bouwsel was de aanleg van een syphon in de djurang Gandool op de onder neming Bangak, welke in 1903 nog functio neerde. Johannes Augustinus is drie keer gehuwd geweest, en wel het eerst met de reeds genoemde mejuffrouw Bode in 1816. Twaalf jaar later stapte hij opnieuw in het huwe lijksbootje met Henriette van den Berg. Zijn laatste gade was de befaamde Sölose "prinses" raden aju Tjondro Kusumo, alias Sara Helena, met wie hij in 1832 in het huwelijk trad. In het geheel zou hij 27 kinderen hebben gehad, hetgeen, als zij allen wettig waren, gemiddeld op negen stuks per moeder zou neerkomen. Dit is onwaarschijnlijk veel, zo dat er nog wel wat natuurlijke spruiten tussendoor zullen hebben gelopen. In 1903 zou zich dit kroost tot een 300 nakomelingen hebben vermenigvuldigd en inderdaad kwam de naam Dezentje in de Vorstenlanden nog al eens voor. Tinus' militaire daden hebben het sterkst tot de verbeelding van het nageslacht ge sproken. De Senopati van Ampel, de leger aanvoerder van Ampel heette hij in de volksmond, waardoor hij voor de Javanen bijkans als een der hunnen was geworden. Heette ook de stichter der Mataramse dy nastie niet Senapati? Men ziet hem op zijn Javaans gewapend een steigerend tos be stijgen. In zijn brede gordel draagt hij dan twee bijzondere krissen, kjai Slamet en kjai Putut, die nog steeds erfstukken, poesaka's der familie waren en voor welke de sunan Paku-Buwono IX van Sura-Karta vergeefs een bedrag van 26.000 zou hebben gebo den. Voorts voerde hij de beroemde piek kjai Matjan (tijger). Aldus uitgerust bestreed hij de machtige rebel, de ratu Serang, die hem met zijn "vuurpijl" bestookte. Deze aan de oude verhalen herinnerende strijd wend door de Javanen in liederen bezongen. Eerbiedig noemden de Javanen hem Bapa Besar (grote vader) of Seraji Ampel. Voluit wordt hij genoemd: Teenees Dezendjee, Rie- der Nederland Leo. De Javanen beschouw den hem dus niet als drager der Militaire Wiiliems-Orde. Tot zijn spijt is de grote Tinus ook nooit met dit ridderkruis gesierd geweest, immers, het was een militaire orde, destijds alleen bestemd voor echte soldaten. En Dezentje was een vrijwillig aanvoerder, een condottiere, die op eigen houtje meevocht. Vandaar dat "slechts" de orde van de Nederlandse Leeuw met de zinspreuk Virtus Nobilitat (Deugd Adelt) zijn knoopsgat sierde - een hoge onder scheiding overigens. Hiermede prijkt hij op zijn portret in Bronbeek, het Militair Invali- dengest'icht bij Arnhem, als enige "burger" tussen zo vele militairen. Reeds tijdens zijn leven werd hij dus ge ëerd. Bij officiële gelegenheden zou hij steeds aan de rechterhand van de Sunan hebben gezeten! Alle groten van die tijd, zoals generaal de Koek, de resident Nahuys, kolonel de Stuers waren zijn gasten op het weelderige landhuis te Ampel. Zijn luitenant was er een zekere Lucardie, d»ie in oorlogs tijd zijn manschappen drilde, maar als de vrede 'in het land was, optrad in de rol van hoofdopzichter over zijn vele ondernemin gen, zijn factotum. Ook deze zou iemand geweest zijn, die voor geen gevaar, hoe groot ook, terugdeinsde. Merkwaardig is, dat het respect voor deze Dezentje zich niet tot zijn vrienden beperkte, doch ook bij zijn tegenstanders werd aange troffen. Er wordt verhaald, dat terwijl de Ja vaanse rebellen gewoon waren elke strijder voor het Gouvernement, hetzij Javaan of Nederlander, terstond na gevangenneming af te maken, voor de pradjurits (krijgslieden) van de hoge heer van Ampel een uitzonde ring werd gemaakt. Slechts hun hoofdhaar werd afgeschoren, waarna zij werden vrij gelaten. Zo nodig kregen zij nog reisgeld mee! Het zou n.l. ongeluk aanbrengen, als de krijgslieden van de Senapati van Ampel Nadat door de brand bij de Drukkerij Henkes-Holland N.V. het manuscript, de gecorrigeerde drukproeven en fo to's verloren gingen van het door het "Comité 15 augustus 1970" uit te ge ven Herdenkingsboek, kunnen wij U thans meedelen dat inmiddels de scha de in zoverre is hersteld dat de door de brand veroorzaakte vertraging zal kunnen worden beperkt tot enkele maanden. Ir. G. S. Vrijburg Juist verschenen in de serie "In Oude Ansichten": door Dr. H. J. de Graaf, 14,90 1,50 porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. In deze serie verschenen reeds eerder: Batavia - Vorstenlanden - Marine - Nederlands Indië, alle f 19,90 afgemaakt werden. Inderdaad bestaat er een aanwijzing, dat dit verhaal niet gehéél op fantasie berust. Ten slotte heeft de grote Tinus voor zijn troepen kazernes of kampementen laten bouwen, n.l. een op zijn landgoed Ampel en een ander te Solo. Dit laatste bleef onvoltooid, daar de dood hem tijdens de aanleg in 1839 verraste. Overigens is het een raadsel, wat de landheer Dezentje in vredestijd nog met een kampement in Solo moest doen. De grachten en de ophaalbrug waren n.l. reeds klaar. Wilde hij soms met deze eigen residentie concurreren met de kraton van de Sunan, de dalem van prins Mangku-Negara of de benten-g van Toewan R'éstdèn? Een in het jaar 1927 genomen groepsfoto van administrateur en geemployeerden van de Suikerfabriek Tjebongan in fogja, onder wie ook twee telgen van de familie Dezentje. (Zie ook het artikel "Oude Vorslenlandse families in het Jogja'se, T.T. 1 Maart 1972) Staande v.l.n.r.: de eerste drie employees buitenafdeling, naam onbekend; de l'Etang, tuinempl.; fabrieksempl., onbekend; weegbrugger, onbe kend; Staeder, ie machinist; Dezentje, 2e machinist; André, ass.-boekh.; Benschop, tuinempl. buitenafd.; Aartsen, ass .-chemist; empl. buitenafd., onbekend; Rebbens, ass-chemist; Langeveld, ass.-boekh.; Hooff, railbaanopz.; Manuel, magazijnmeester; Stovée, ass.-tuinempl. buitenafd.; empl. buitenafd., onbekend; empl. buitenafd., onbekend; Gosal, 3e mach.; Zittend, v.l.n.r.: VC'allaardt Sacré, 2de mach.; v. Nouhuys, hoofdtuinempl. Kladjie; Dezentje, hoofdtuinempl. buitenafd.; D. f. Guleen, secr.-boekh.; I ogelzang, le geempl., onder-adm. na vertrek van G. F. Enger adm.; G. F. Enger, hoofdadm.; J. Bender, tuinempl.; na vertrek van Enger le empl.; Jolly, le mach.; J. Wessels, chef-chem., fabricagechej; de Blij, tuinemplRevius, tuinempl. (Foto Hr. J. Wessels)

Tong Tong | 1972 | | pagina 7