Oud-Batavia Herleeft? J.H.R. Curnow dan schrijft: Het Oude Stadhuisplein banken, verzekeringskantoren en ex portmaatschappijen hun normale werk zaamheden voortzetten. Allerhand De belangrijkste moskee van Djakarta ligt in de herbouwzone. De omgeving van dit 240 jaar oude gebouw zal wor den opgeknapt en binnen de muren zal het een museum van de geschiedenis van de Islam in Indonesië gaan bergen. In de oude binnenhaven, die nog steeds wordt gebruikt door de Makassaarse schoeners, zal het bestaand aquarium*) worden hersteld, en twee 17de eeuwse vemen zullen in musea worden her schapen. Een ervan - het Museum Niaga, oftewel het Museum van de specerijenhandel - zal de verbinding leggen tussen de geschiedenis van Indonesië en de Por tugese, Nederlandse en Britse handels belangen en met de Amerikaanse clip pers, die alle hun rol hebben gespeeld in de specerijenhandel van Oost-lndië en die Batavia tot een belangrijke en welvarende stad hebben gemaakt. De Een internationale deskundige, Sergio Dello Strologo, die heeft meegeholpen op bescheiden schaal in Kingston, Jamaica, uit te voeren wat Gouveneur Sadikin met Djakarta van plan is, ver klaart: "Het belangrijkste punt in het restauratieplan, het Taman Padillah- plein (het oude Stadhuisplein), wordt voor het verkeer afgesloten. Het plein krijgt zijn oude indeling terug: grasvel den en een straalsgewijs patroon van stenen paden". Dello Strologo, die naar Indonesië is gestuurd door de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO), is van het begin af bij het project betrokken geweest. Hij zegt: "Het oude stadhuis, dat ge bouwd is in 1619, daarna vernietigd en in 1710 op de fundamenten herbouwd, wondt een grote attractie omdat het Museum van Jaya-Katra en Batavia erin zal worden ondergebracht. Er worden zalen gewijd aan beroemde persoon lijkheden uit de geschiedenis van de De Westzijdse pakhuizen met op de achtergrond de Uitkijk, in het midden de oude stadswal, het oudste gedeelte van oud-Batavia. Al enige tijd geleden is bericht, dat de gouve neur van Djakarta, Ali Sadikin, het plan had het oude Batavia voor zover mogelijk in oude glorie te herstellen. De periode van afweer tegen alles wat Nederlands was is al lang voorbij, maar dat betekende nog niet, dat men de - weinige - overgebleven monumenten uit de tijd van "knechtschap en onderdrukking" bijzonder waardeerdeDe gouverneur is echter van mening dat zij een toeristische attractie van belang kunnen vormen en daarom zoveel mo gelijk moeten worden gerestaureerd, aangevuld met attracties die herinneren aan lang verdwe nen tijden. Dat het daarmee ernst is bleek ons reeds, toen mijn vrouw en ik bij een recent bezoek aan de oude stad ook het museum Oud-Batavia, opgebouwd rond het graf van Coen bezochten. Naar men weet is deze schep ping van de oudheidkundige Bloys van Tres long Prins een omstreden zaak; in ieder geval intussen liggen onder het grote grafmonument dat de kern vormt van het museum aan het stadhuisplein in de benedenstad de beenderen van vele prominente Nederlandse bestuurders uit de 17 e eetnv. Het grafmonument van de mannen, die Neder land groot maakten, was keurig onderhouden, evenals trouwens het gehele museum. Het is een ironisch feil, dat de jeugd in het moderne Nederland, die voor de nation-builders van tveleer meestal bijzonder weinig respect op brengt, van Indonesiërs kan leren, dat men ook de vroegere veroveraars van het vaderland kan eren zonder iets tekort te doen aan de eigen waardigheid Maar om nu op de plannen van Ali Sadikin terug te komen: in Internationale Samenwer king troffen wij de vertaling aan van een artikel van Anthony Curnow medewerker van de Internationale Arbeidsorganisatie over de plannen. Wij nemen er hier een en ander uit over, dat onze lezers zeker zal interesseren. stad van de 17de tot de 19de eeuw, zowel van Indonesische als van Neder landse afkomst. Een zaal wordt gewijd aan de militaire geschiedenis van In donesië vanaf het Keizerrijk Madjapahit (1293-1520) tot op de dag van heden". In de winkels op het plein, alle met 18e eeuwse interieurs, zullen de toe risten, wat antiek, schilderijen, porce- lein en specerijen betreft, veel van hun gading vinden. Men zal er de batik kunst beoefenen en batik verkopen. Er komen bovendien een zeeliedentaver ne, een koffiehuis in de 18de eeuwse Hollandse stijl, en de "Olivia Raffles", een ohique Engels-Javaans restaurant, geheel in de 19de eeuwse stijl, zij het met air-conditioning. De huizen langs de gracht die leidt naar de oude haven, die bekend staat onder de naam Pasar Ikan (Vismarkt), krijgen een nieuwe gevel in de 17de en 18de eeuwse stijl. Zelfs de uithang borden zullen de geest van deze eeu wen in herinnering roepen. Achter deze gevels zullen de moderne 8

Tong Tong | 1972 | | pagina 8