Journalistieke Herinneringen (lil) ik AMBON Van de Dodenspoorweg naar Bali De Paters Kraakten De Brandkast Op zwerftochten door Indonesië hoort men soms van vreemde gebeurtenis sen, die nochtans voor de buitenwe reld volkomen verborgen zijn gebleven. Hier is het verhaal van wat er gebeur de op een van de kopra-eilanden in het oosten van de archipel, ergens vlak voor 1950, dus noch tijdens het Nederlands bewind. Vergeleken met wat zich afspeelde op Java is het maar een incidentje, om maar te zwijgen van de projectie van deze dreigende revo lutie op het wereldgebeuren - maar plaatselijk leidde wat zich daar af speelde bijna tot de allergrootste moei lijkheden. Niet vanwege idealistisch na tionalisme, maar vanwege het aardse slijk. De economie van het ongenoemde ei land was geheel afhankelijk van de copra-productie en mitsdien was de taak van de vertegenwoordiger van het Coprafonds er van allesbeheersende betekenis. Men leverde zijn copra rechtstreeks of via tussenhandelaren aan de vertegenwoordiger, die de ko- pra verscheepte. Betaling had in de regel snel plaats en dat moest ook wel: anders zou het gehele maatschappelijk leven op het eiland volkomen tot stil stand komen. Maar in die periode, met de soeverei niteitsoverdracht al min of meer aan de horizon zichtbaar, bleef op zeker ogen blik de betaling uit. Had het Copra fonds geen fondsen? De vertegenwoor diger wist het niet, maar zijn positie werd er niet prettiger op. Hij was een hooggeacht lid van de zeer kleine Europese gemeenschap en ook bij de autochtonen zeer gezien, maar zaken gaan voor het meisje en een licht, maar hoorbaar, gemurmureer steeg op in de kring van zijn Indonesische, Arabische en Chinese relaties. Na een dringend beroep op Makassar bracht de telegraaf soelaas: er was één miljoen gulden onderweg "in nieuw, herhaal nieuw geld". Opgelucht haalde de vertegenwoordiger eerst a- dem en vervolgens zijn geld, ontdekte dat zijn fondsen inderdaad bestonden uit nieuwe, herhaal nieuwe bankbiljet ten in diverse coupures en begon aan de betaling van de schulden. De eerste gelukkigen keken een beetje sip: zij hadden al zo lang gewacht en vertrouwden nu zij eindelijk werden be taald die nieuwe bankbiljetten niet he lemaalmisschien had de vertegen woordiger ze zélf gemaakt om van het gezeur af te komen. Het wantrouwen in de nieuwe biljetten greep als een bosrand om zich heen. Verscheidene crediteuren gingen de radja raadple gen. Ook hij twijfelde: men deed maar beter, dit rare geld niet te accepteren en "echt" - gebruikt - bankpapier te eisen. Het resultaat van dit algemeen wantrouwen was weinig minder dan verbijsterend. Binnen enige dagen had de vertegenwoordiger al zijn geld te rugGeirriteerd borg hij de fraaie nieuwe biljetten weer in de kluis en smeet de deur er van dicht. Op datzelf de ogenblik realiseerde hij zich, dat hij niet alleen het geld achter de stalen deur had opgeborgen, maar ook zijn sleutels. Die had hij in de kluis laten liggenNu kon hij zelfs niet meer aan zijn nieuwe - herhaal nieuwe - goudeerlijke biljetten komen. En buiten zijn kantoor verzamelden zich zijn vele schuldeisers die nu eindelijk hu|n geld wel eens wilden zien. Om te zwijgen van de silent majority van producenten, die ook helemaal niet geamuseerd wa ren door deze potsierlijke situatie. Gelukkig was op het eiland een missie statie aanwezig en deze beschikte over het nodige materieel om de kluis te openen. In het diepst van de nacht werd, zeer omzichtig, de kluis naar de missiestatie gerold, waar men haar o- pende en, nadat de honderdduizenden guldens in goede orde waren bevon den, weer wist te sluiten. Het zal niet nodig zijn te zeggen, dat de sleutels nu weer in de zak van de vertegen woordiger zaten. Het mini-drama had een gelukkig einde. Nadat via de hoofdzetel van het Copra fonds was medegedeeld dat de nieuwe - herhaal nieuwe - biljetten inderdaad de waarde vertegenwoordigden die er op vermeld stond werd zelfs de radja overtuigd, dat men zich ten onrechte ongerust had gemaakt. Het duurde niet lang, of ieder lachte om het incident. Maar jaeen ongeluk ligt in een klein hoekje. Wat zou er gebeurd zijn, als de paters er niet in waren geslaagd, de kluis geruisloos te openen? Zo ziet men maar weer, hoe nuttig de missie is, afgezien van haar Hemelse Op dracht, de verbreiding van het ware geloof. J.H.R. "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890-1917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot 3, ƒ0,75 porto UW WAARDELOZE MUNTEN ZIJN NIET ZO WAARDELOOS, WANT WIJ KOPEN ZE VAN U. Te koop gevraagd munten van: voormalig NED. OOST-INDIë en andere landen. ARGENT INTERNATIONAL B.V. i.o. Eikenlaan 23, Harmelen. Telefoon 03483-1947 1997. Van het een komt het ander. De dis cussie over de in Duitsland vertoonde Britse film Railroad to Death bracht de naam van de maker, John Coast, op de voorgrond en nu deelt Disco "Bolland" ons mede, dat zij beschikt over een nieuwe plaat met muziek van Bali, producerJohn Coast, die ook de verklarende tekst op de hoes schreef. Music from Bali, wordt gespeeld door de gong uit Pliatan onder leiding van Anak Anak Gde Mandera, en uitge bracht door Decca, Argo Division 115 Fulham Road, Londen 3 6RR. Het is een fijne plaat, die nog niet was gecatalo giseerd en pas werd ontdekt toen Bert Garthof, onze lezers welbekend, de toko bezocht om zich te orienteren over hetgeen er nieuw op de markt is, speciaal op het gebied van Indone sische muziek. Misschien keek hij met een uit naar de aanwezigheid van een plaat, waarop sesando te horen is. Garthof heeft namelijk een onzer in dat instrument geïnteresseerde lezer be loofd, na te gaan of hij wellicht een exemplaar van de sesando zou kunnen bemachtigen, dan wel een plaat, waar op het volgens alle hoorders bijzonder liefelijke geluid van dit speeltuig uit het oostelijkst deel van Indonesië zou zijn opgenomen. Een onzer lezers was zo vriendelijk ons als privé-adres van John Coast en zijn echtgenote, Loes Soejono (dochter van Raad van Indië Soejono - lid van de Commissie Visman - die later in Lon den minister werd en daar overleed) op te geven: 58 Ennismore Gardens, London S.W. 7. Ook als dit adres niet meer zou kloppen zou men Coast thans via de platenmaatschappij kunnen be reiken. Vreemd, dat men in Nederland weinig merkt van een man, die zich zo Intensief bezighoudt met Indonesische zaken! Eerst bracht Railroad to Death deze artistiek zeer begaafde Indonesië- kenner in TT, nu weer Music from Bali. J.H.R. Juist verschenen in de serie "In Oude Ansichten": door Dr. H. J. de Graaf, 14,90 1,50 porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. In deze serie verschenen reeds eerder: Batavia - Vorstenlanden - Marine - Nederlands Indië, alle 19,90 10

Tong Tong | 1972 | | pagina 10