honderdduizend dingen van ündoneóië Even stoppen voor klapperwater uit het vuistje. Voor licht in de toko: een eigen generator. Pasar Glodok, efficient opgeruimd in 4 étages Onmogelijk om een weerzien met Indo nesië na 25 jaar, zomaar eventjes onder woorden te brengen. Ik begin er een voudig niet aan, zoveel gedachten, emoties, indrukken te verwenken, ik zou alsmaar verkeerde dingen schrij ven. Wel wil ik U via deze eerste plaatjes vertellen wat we in onze eerste week in Indonesië met eigen ogen, oren, neus en mond hebben waargenomen. Mijn huid accepteert de warmte even dankbaar als een verkleumde hand een wollen handschoen. Ik voelde me direct van top tot teen prettig, hoewel ik nog twee dagen nodig heb om een ellen dige griep, meegenomen uit Holland, kwijt te raken. Ontdek met schrik dat ik mijn Strepsils heb thuisgelaten en dan met blije verbazing dat bijna elke sigarettenverkoper tussen zijn Kansas en Pall Mall die keel tabletjes heeft. En goedkoper dan bij onze drogist! Mijn eerste indruk van Djakarta: krank zinnig druk, krankzinnig veel stof, ben zine- en andere dampen. Men is door deze laatste of versuft of immuum ge raakt, want ik heb er niemand over horen klagen. Voor ons is er één troost: even stoppen aan de kant van de weg (hier Slipi) en degan drinken. Een liter verkoelend klapperwater voor 'n kwartje. Tjalie en ik hebben tot nog toe nergens getaward, 't is allemaal zo verschrikkelijk goedkoop in vergelijking met Nederland, je hebt het gevoel of je de mensen op een verschrikkelijke ma nier afzet... Maar wie ruimt straks de klapperschillen op, vroeg ik me af. Het antwoord vind ik helaas in de enorme vuilnishopen overal. Toch kan al het vuil en stof in de wereld ons niet weer houden veel en vaak van de straat te eten en dat is nog steeds afschuwelijk lékker. Mogen we alstublieft profijt hebben van die cholera- en typhus- injecties? We schuimen alle pasars en pasartjes af. Weet je nog hier, weet je nog dat? En het gaat telkens weer om de kleine dingen die zoveel bete kend hebben voor ons. Goddank zijn die kleine dingen veelal bewaard ge bleven. Er is veel gezelligheid weggeruimd en opgeborgen in torenhoge warenhuizen waar ik met geen mogelijkheid een pa sar meer in 'kan zien. Op de bovenste étage van Pasar Senen is een amusementspark voor Eigen transport voor de gemotoriseerde generatie. Stalling Pasar Baru. kinderen. Het amusementspark voor de ouderen, een sauna-bad en bar, was net uitgebrand 14

Tong Tong | 1972 | | pagina 14