Natuurliefhebbers opgelet Voor de hoognodige reparatie een stellage... Pasar Senen en Pasar Glodok b.v. Er is van alles te krijgen, maar voor mij niets dat ik niet liever buiten op een "levende" pasar koop, zonder kassa's en zonder knappe speculaties. Hoe mooi ook die stevige gebouwen, op de foto ziet U dat er hier en daar nog wel wat aan getimmerd moet worden! MoCht die warrige stellage U met wantrouwen vervullen, vreest niet, ik heb deze vrije manier van timmeren bij meerdere gebouwen gezien en heus het voldoet even goed als de lijnrechte klimrekken bij ons die kwajongens tot baldadigheid tart. Deze stellages ver vulden mij met diepe bewondering. On getwijfeld zou een van onze gesubsi dieerde vrije kunstenaars hiermee een culturele prijs kunnen verdienen en zijn werk een mooie plaats in Sonsbeek of een ander park. Wie niet denkt aan kunst, maar wel de kunst verstaat een nieuwe koele drank te verzinnen is de Chinees die uit Singapore deze eenvoudige suikerriet- mangel importeerde. Een stuk riet van een halve meter tussen de draaiende trommels en het zoete vocht stroomt er bij glazen vol uit, opgevangen in een zeef, door een helpertje overgegoten in een kan vol ijs. Even gekotjok, dan in een groot glas geschonken en aan iedere voorbijganger aangeboden voor Rp. 25,Voor een kwartje een zalige nieuwe drank, gezond! Suikerriet-water is geen suikerwater, denkt U dat alstu blieft niet! Het enige waar ik in Djakarta (en an dere grote steden) ronduit een hekel aan heb is het gemotoriseerde vervoer. Naast de duizenden betjaks heeft men het nodig gevonden de Bemo en He- litjak in te voeren. Misdadige uitvindin gen, lopend op stinkende solar-olie. Ze vervullen de stad met een onafge broken geronk en verstikkende stank. Zoals gezegd, niemand klaagt. Of mis schien liggen zij die zouden willen kla- Ongemotoriseerd transport op Pasar Bogor. Gelukkig zijn ze er ook nog, onze goede dogcars, maar alleen buiten de grote stad. Sari Tebu, suikerriet-sap, gekoeld, per glas! - gen naar lucht te happen. Kassian, wanneer krijgt men voorlichting over de luchtvervuiling, wanneer komt het verbod? Ook de fiets is uit het straatbeeld ver dwenen, men prefereert scooters, mo tors, brommers. Japans industriële po tentie ligt hier duidelijk geëtaleerd. Waarvoor al dit gejacht, vraag je je af? Er wordt weinig meer gelopen, ieder een pikt voor 'n paar dubbeltjes of nog minder een ritje in een Bemo of betjak. En argeloze Tjalie en Lilian worden bij elke straatslijperij minstens een keer bijna van de sloffen gereden. Bijna is nog niet helemaal, zei mijn moeder al tijd en dat geldt eigenlijk voor alles in dit over-volle Djakarta. Je wordt er bijna kiedewiet van, maar helemaal gek, neen, nog lang niet. Er is zoveel veranderd, zoveel hetzelf de gebleven. Trek die twee van elkaar af en je krijgt de honderdduizend din gen die de moeite waard zijn om er over te vertellen. Voorlopig dit, tot een andere keer. Met de groeten van Lilian en Tjalie Bij drukkerij Brill verschijnt binnenkort een boek, dat Indische Natuurliefheb bers graag op hun plank zullen willen hebben. Het is getiteld: "The mountain flora of Java". De auteur Prof. Dr. C. G. G. J. van Stee- nis- oud botanicus van het Herbarium in het voormalige Buitenzorg - verbleef van 1927 tot 1946 in de archipel over welks flora hij vele wetenschappelijke verhandelingen schreef. Het nieuwe boek heeft een royaal for maat (32 x 23 cm) en zal ong. 220 pa gina's dik worden. Het is rijkelijk, ge ïllustreerd met foto's, lijntekeningen en een groot aantal schitterende kleuren platen, vervaardigd door Indonesische tekenaars van het Herbarium Bogorien- se. Een greep uit de inhoud: klimaat, hoogtezones, het regenbos, secundaire vegetaties, verspreiding en ontstaan van de Javaanse bergflora, natuurbe scherming, beschrijving van bergtoch ten en een uitgebreide literatuurlijst. De prijs zal rond de 120,liggen. Gezien het gebodene beslist geen hoog bedrag. Een bezwaar is wellicht het feit dat het boek in het Engels is ge schreven, maar de prachtige platen al leen al maken het tot een kostbaar bezit. M. M. J. v. Balgooy OPTREDEN VAN DE ANGKLOENG EN KOELINTANG-GROEP "NAFIRI TUHAN" IN NEDERLAND Hierbij laten wij een lijst volgen van de da gen waarop deze groep, waarover wij in T.T. 15 juli 1972 reeds schreven, in Neder land zal optreden. De gegevens bereikten ons te laat om reeds in het vorig nummer van T.T. de eerder plaats gehad hebbende voorstellingen op te nemen. Dinsdag 20-9 15.00 uur: Roermond, Open- luoht-concert. 20.00 uur: Roermond, De Kleine Harmoniezaal, Kapellerlaan 39. Donderdag 21 -9 20.00 uur: 's-Hertogen- bosch, Grote N.H.-Kerk, Kerkstraat. Vrijdag 22 - 9 20.00 uur: Nijmegen, Cult. Centrum, De Lindenberg, Ridderstraat 23. Zaterdag 23-9 15.00 uur: Venlo, Concertge bouw Prins van Oranje. Zaterdag 23-9 20.00 uur: Eindhoven: Hotel de Cocagne. Zondag 24-9 15.00 uur: Breda, Franciscus- kerk, BeJgiëplein. Zondag 24-9 20.00 uur: Tilburg, Stadssport- hal. Goirleseweg 34. Dinsdag 26-9 20.00 uur: Vlissingen, Voor malig Concertgebouw. Woensdag 27-9 20.00 uur: Amersfoort, Jo- hanneskerk, Westsingel 30. Donderdag 28 - 9 20.00 uur: Haarlem, Gem. Concertgebouw, Begijnestraat 13, Vrijdag 29 - 9 20.00 uur: Velsen-Noord, Cul tureel Centrum 'De Sohouw', Bleyenhoevel. 2 Zaterdag 30-9 15.00 uur: Amsterdam, Flo- riade. 20.00 uur Amsterdam, Tropen-Instituut. Zondag 1 - 10 20.00 uur: Den Haag, Capitol. 15

Tong Tong | 1972 | | pagina 15