"HAAR" BERG EN ZIJN REUS Een kleurige collectie BRIEFKAARTEN met Indonesische tafreeltjes: dansers, landschappen, nationale kostuums, batikmotieven etc. etc. Met de hand ingekleurd. Per stuk 1,25 (met env.) Bestelling per 6 stuks geen porto. Natuurlijk zouden wij het hiervolgen- de briefje terzijde kunnen leggen: de schrijfster heeft het immers hele maal mis wanneer zij "onze berg" in Benkoelen localiseert? Maar dan zouden wij haar groot onrecht en onze lezers veel tekort doen. Want dit briefje is een liefdesverklaring in zó zuivere termen aan dat dierbare land ver overzee dat wij onze schrijfster slechts kunnen vragen: Zing voort, -lieve vogel, zing voort! Nog vóór ik die morgen aan het ontbijt de krant Inkijk, haal ik Tong Tong No. 1 uit zijin bandje ena-a-a-h! komt het over mijn lippen, alsof een vinger me in mijn maagkuiltje prikt. Gauw het stukje lezen bij de voorplaat: "De on bekende berg"! Benieuwd hoeveel ex-Benkoelezen zul len reageren; want ja, deze berg - die een beetje doet denken aan een oude Duitse punflhelm - staat in de residentie Benkoelen en heet GOENOENG BOENGKOH. Wat "boengkoh" hier be tekent -weet i-k niet precies - misschien bongkok (gebocheld)? Natuurlijk heeft zo'n opvallende berg zijn rol in de plaatselijke folklore. Op die berg - zo vertelde me een Chinese kennis in Benkoelen - woont de "Reus van de Goenoeng Boengkoh", de be schermgeest van Benkoelen, wiens op dracht het is te waken over het welzijn van de omgeving en de gebeurtenissen naar vermogen in goede banen te lei den. In moeilijke tijden daalt hij zelfs van de berg af en waart dan ongezien rond - laat soms als teken van zijn aanwezigheid een (reuze) voetafdruk achter. Een Controleur B.B. heeft eens (zo gaat het verbaal) een officieel rap port uitgebracht over zo'n door 'hem gevonden voetafdruk, compleet met de (reuze) maten. Of het waar is? Veel tijd om het fijne van de zaak na te -gaan was er niet, want kort na onze plaatsing daar zou de Jap binnenvallen en een eind maken aan het "normale" leven. Diezelfde morgen kwamen de bedienden geagiteerd binnen met een verhaal dat de hele bevolking van het stadje in opschudding bracht. De afge lopen nacht zou een late voorbijganger een schijnsel in de missigit hebben ge zien en -nieuwsgierig door zo iets on gewoons tegen het middernachtelijk uur - loerde hij voorzichtig naar binnen en zag "een hele lange man" met het gezicht ter aarde in gebed verzonken. Toen de ijlings gewaarschuwde Imam kwam was er niemand meer in de mis sigit te bekennen; buiten de missigit werd de befaamde "reuze voetafdruk" gevonden. Maar wat is Wahrbeit en wat Diohtung aan dit verhaal? We hadden in die dagen wel andere dingen om ons zorgen over te maken en iedereen was het er toch wel over eens dat het wel een teken zou zijn van komende moei lijke tijden - en dat is toen uitgekomen óók natuurlijk. Dat is wat ik weet over de "onbekende berg". Geen exacte gegevens, helaas; niet hoe 'hoog hij is en of hij ooit be klommen is, of hoeveel Km. hij precies ligt van de stad Benkoelen, maar vaak nog gaan onze gedachten naar het land waarover hij waakt, met zijn vrien delijke bevolking en zo onvergetelijk mooi gelegen met zijn lange witte stran den aan die helderblauwe zee. Ergens aan dat strand had de Hr. Siwi, een Menadonese Pendita, zijn vrije- tijds pondokje opgezet en hij verbouw de ananassen zó maar op dat strand - eerlijk waar! En het waren de verruk kelijkste ananassen die we ooit proef den - de tamelijk kleine vruchten waren niet alleen suikerzoet maar waren ook pittig van smaak, waarschijnlijk door het zilte zand. Een 10 Km. buiten de stad, meer land inwaarts, "hadden de Hr. Jonas (een gepensioneerde Indo) en zijn vrouw een land'bouwbedrijfje. Je mag éénmaal raden hoe die heettejuist: "De Walvis". Het was altijd een leuk uit stapje zo'n trip naar Jonas in de Walvis; je kocht de nodige groenten en vruch ten, bleef nog een uurtje gezellig klet sen, genietend van een warme koppie toebroek of een zalige jonge klapper en je kreeg nog een bos bloemen mee naar huis. In de stad Benkoelen zelf groeiden bloemen niet zo uitbundig, daarvoor zat er teveel karang in de grond - maar elke week stonden de vazen in huis vol orchideeën. Die werden aangevoerd van Doesoen Besar, een meertje waar de orchideeënplanten drijvende eiland jes vormden - dus werden deze bloe men door de Boekoelese dames "Doe- soentjes" gedoopt. Ach ja, die beelden in het fotoboek van mijn geest zijn er altijd voor het grijpen "in full technicolor": blauwe zee, wit strand, rode rotsen, groene pandanen - en (voor een dubbeltje) de paarse weelde van een armvol orchideeën uit -het goede land van de Goenoeng Boengkoh Emy H. Simon Een bekend punt in Benkoelen, herinnering aan het Engelse verleden van de7 - plaats: het monument van de in 1807 vermoorde Engelse resident Thomas Parr. 19

Tong Tong | 1972 | | pagina 19