Zijn Eerste En Laatste Schot Ging Niet Af! Disco Bolland VILMA Het stukje in Tong Tong van 1 aug. (17e j. no. 2) doet mij een voorval in herinnering brengen, waarbij ik ook voor de eerste en laatste keer echt op iemand geschoten heb of - betergezegd - getracht heb te schieten. Dat was in 1938 in Solo. Ik was daar politie-ambtenaar en woonde in Hotel Juliana. Het was omstreeks drie uur in de middag - ik was aan een dutje bezig - toen ik door de hoofdagent Wijnmalen werd opgebeld, die zei, dat er een gangster op de pasar was. 'Gangsters zijn er alleen maar in Amerika', zei ik. Maar Wijnmalen, niet bepaald een op gewonden standje, hield vol dat het een echte gangster was. Dos besloot ik te gaan kijken. Nu woonde mijn Chef ook in dat hotel. Hij zag mij passeren en vroeg of er iets aan de hand was. 'Wijnmalen beweert dat er op de pasar een gangster is'. Op mijn baas maakte het bericht wel indruk. Hij haalde zijn pistool en over de Gouverneur Jasper-brug reden wij naar de pasar. Daar troffen wij Wijn malen bij de grote Chinese goudzaak aan, waarvan ik de naam vergeten ben. In de goudzaak vernamen wij van twee zeer geschrokken Chinese winkelmeis jes dat een ongeveer 30-jarige man was binnengekomen die zich gouden munt stukken in hangers had laten tonen. Toen hij een aanzienlijke hoeveelheid gouden munten voor zich op de toon bank had liggen, trok hij een pistool en bedreigde daarmede de meisjes. Zij liepen gillend de straat op en de rover stopte snel het goud in de zakken van zijn jas. Twee agenten kwamen op het gegil toegelopen, maar deinsden terug toen de man op hen schoot zonder hen evenwel te raken. De schavuit stak de weg over en rende de pasar in - een grote hal. Het was zaak om vlug zoveel mogelijk politie op de been te krijgen. Daar voor reed mijn baas naar de politiekazerne om groot alarm te ma ken. Voordat hij wegreed, vroeg ik zijn pistool. Ik was nu overtuigd dat gang sters niet alleen in Amerika bestaan. Het spoor van de man was gemakke lijk te volgen, dank zij aanwijzingen van het publiek. De dief had de pasar aan de andere zijde verlaten en was de drukke winkelstraat Ketandan ingelo pen. Daar kwam de politie-inspecteur Van der Struik juist aangereden. Op het zien van de politieman was de ro ver met zijn vuurwapen Toko Mooy, een schoenenzaak, binnengevlucht. Van der Struik vatte voor de toko post tot politie-versterking kwam opdagen. Veel publiek was samengestroomd dat zich op veilige afstand hield. Ik liep met de inspecteur de toko binnen en vroeg aan een Chinees die niet durfde op te kijken, waar de djahat was. Hij wees angstig naar de trap naar de eerste verdieping. Inmiddels had zich een posthuiscommandant bij ons gevoegd die. om zich beter te kunnen 20 bewegen, zijn schoenen had uitgetrok ken; in zijn hand hield hij een dienst revolver, model 1895, met het grote kaliber 11. Met zijn drieën gingen wij de trap op, zeer gespannen want wij konden nu elk ogenblik de gewapende bandiet tegenover ons zien. Op de verdieping stonden een aantal bedden. Daar zat de man niet; dat was gauw bekeken. Die verdieping had aan de achterzijde een uitgang naar een kleine galerij. Vandaar kon de man op de daken komen; alle dakpannen waren evenwel intact. Van de kleine galerij leidde een smalle trap naar de binnen plaats van de naastgelegen toko van een Chinese opticiën. Behoedzaam gingen wij die trap af naar de binnen plaats. Er was niemand te zien. Het was vrijwel zeker dat de man zidh in één van de drie vertrekken schuilhield, die op de binnenplaats uitkwamen. Ik sprak met Van der Struik af dat hij achtereenvolgens de deuren van die kamers zou openschoppen, terwijl ik de man bij zijn verschijning onder schot zou houden. De posthuiscommandant die geen Nederlands verstond, hadden wij over het hoofd gezien. Toen deze Van der Struik de deur van de bad kamer zag opentrappen, deed hij het zelfde met de deuren van de beide goedangkamers. Plotseling daverde een schot uit de laatste goedangkamer die ook een zijdeur naar de winkel had. Ik zag de posthuiscommandant achter overvallen maar ook terugschieten. Ook zag ik de djahat door de zijdeur van de goedangkamer de toko invluch ten. Denkend dat de posthuiscomman dant geraakt was, richtte ik mijn pistool op de rover en haalde de trekker over: er gebeurde niets, de veiligheidspal was niet overgehaald. Een heel slechte beurt. Ik rende nu de gangster achter na. De man liep kreupel, sleepte met een been. De kerel zag nog kans om een stoel achter zich om te gooien waarover ik struikelde en waardoor ik languit over de vloer door de toko schoof. De dief bereikte de openbare weg Ketandan, zijn pistool boven zijn Stationsweg 143 tel. 070 60 1 7 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 1T DEN HAAG Herenstraat 157 tel 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Nieuwe zending L.P.'s uit de tropen ontvangen: Salina I en andere Sali- na's, echte oude krontjong asli o.a. door Annie Landouw een nieuwe! Gamelan L.P.'s Javaans, West-Ja vaans en Bali, grote collectie Coun try L.P.'s. Heruitgave Platters, Ink Spots, Pat Boone etc. steeds in goedkope series voorradig. Jeugdherinneringen uit Jogja f 3,90 f 0,50 porto. ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Het adres van Roy Steevensz is per 1 oktober: c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst kunt U zich tot boven vermeld adres wenden. Naar Den Haag schrijven duurt lang! hoofd zwaaiend. Het publiek stoof uit elkaar. Ik was snel overeindgekrabbeld en sprong hem, met mijn 100 kilo aan gewicht, op de rug. De man viel. Ik griste het vuurwapen uit zijn hand en had de teleurstelling van mijn leven: 'het was een toneelpistool, als wapen volkomen ongevaarlijk. De rover bloedde hevig. Hij bleek door de posthuiscommandant in zijn lies te zijn geschoten. De gestolen sieraden werden compleet op hem aangetroffen. De dief - een Soendanees - werd door de Landraad tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. P. A. v. d. Poel De mens is nu eenmaal ijdel - ik schaam mij niet met voldoening vast te stellen, dat ik tenminste "echt" ge schoten heb. Maar ik moet toegeven, dat lezer Van der Poel in een heel wat benarder positie verkeerde dan ik, toen hij zijn wapen vergeefs richtte op de pasar- dief en hem daarna toch overmeester de - J.H.R.

Tong Tong | 1972 | | pagina 20