Bloed en Spelen In memoriam Zainoeddin -nieuwó ^amatavV Geen Soelaas voor oud-Knil-ers n.v. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Death has a thousand doors to let life out Van de "duizend deuren van de Dood om het Leven te doen uittreden" is er in München één geopend onder om standigheden die de meest 'lugubere voorstellingen van Jeroen Bosch in onze gedachten terugroepen. Wij hebben geen behoefte ons hier te verdiepen in de "schuldvraag", de ver antwoordelijkheid van de autoriteiten in de Bondsrepubliek voor het gebeur de, noch in de vraag, of het kies en verstandig was de Olympische Spelen, beroofd van hun glans, voort te zetten. Wel confronteert het gebeurde ons nog eens rechtstreeks met de fundamentele vraag van de betekenis van het geweld in deze wereld in het algemeen, en met de verscheurende haat die broeder volken verdeeld houdt op een wijze, die zelfs de S'hakespeareaanse verbeel ding te boven gaat. Volgens het Bijbelverhaal immers wa ren Ismael, de vader der Arabieren, en Isaac, wiens nazaten de Israeli's zijn, broeders. Beiden waren zonen van A- braham. Welk een huiveringwekkende afmetingen heeft de kloof tussen hun nazaten aangenomen! Tot welke af schuwelijke daden bleek het Palestijns nationalisme - op zichzelf te rechtvaar digen - in staat! Als deze regels in druk verschijnen zijn de doden begraven, de zo vrolijk be gonnen Spelen in rouw beëindigd, maar er zal niets vergeten en niets vergeven zijn. Waarom over deze schokkende gebeurtenis een enkel woord in "Tong Tong"? Zij ligt buiten het kader van het "enige Indische blad ter wereld", zij heeft rechtstreeks niets te maken met Indonesië of Nederland. In Neder land alléén vallen elke week meer do den aan het verkeer ten offer dan nu door kogels in Zuid-Duitsland. Maar tochzijn wij als mens niet allen betrokken bij het gebeurde? Zijn wij niet allen diep bewogen door het af schuwelijke tafreel, dat zich op 5 sep tember voor onze ogen voltrok? Wij hebben die dag een blik in de hel ge slagen. Daarom mocht ook in Tong Tong een enkel woord ter herdenking niet ontbreken. J.H.R. Een aantal mij toegezonden Medanse kranten vertelt me nu pas dat daar op 18 april van dit jaar, 49 jaar oud, na twee weken verpleging in het Sint- Elizabethziekenhuis, rustig en kalm aan suikerziekte is overleden F. N. Zai noeddin, hoofdredacteur van het week blad Anallsa en secretaris van de Frie- drich Ebert Stiftung. Niet veel lezers van Tong Tong zullen Zainoeddin gekend hebben. Voor mij was hij echter een symbool van de goede betrekkingen die veel Indone siërs en veel Nederlanders de jaren door onderhouden hebben. In de jaren 1955-1957 was Zainoeddin op de redactie van Het Nieuwsblad voor Sumatra in Medan mijn 'tweede man' Een aardige jongen, een prima werker. Maar pas nadat op 1 december 1957 de Nederlandse pers in Indonesië verboden werd, leerde ik hem beter kennen. Bijna vijftien jaar lang hebben we met elkaar gecorrespondeerd en kranten, boeken, brochures en cadeautjes uit gewisseld. Hij hield mij voortdurend op de hoogte van 'het nieuws achter het nieuws' in Indonesië, ook toen de officiële betrekkingen tussen Den Haag en Djakarta bar slecht waren. We correspondeerden ook over onze persoonlijke problemen, vonden we derzijds een uitlaat. Zainoeddin was op wat latere leeftijd een paar jaar uiterst gelukkig getrouwd. Zijn vrouw stierf in het kraambed zijn zoontje volgde. Het verdriet daarover benam hem haast zijn levenslust. Maar hij zette door, ondanks zijn zwakke ge zondheid, en wist het tot nu toe te redden. Vorig jaar heeft hij ook een periode op de grens van leven en dood ver keerd. Hij schreef me daarna: 'Helaas, ik leef nog.' Een verkeerd gekozen woord? Ik geloof het niet. Wellicht is zijn wens nu vervuld. Ik zal hem mis sen: als aandrager van feiten en ach tergronden over de Indonesische situ atie, maar meer nog als vriend. C. H. SCHAAP De mensen, die komen en eten mee brengen of fruit, moeten dit zo spoedig mogelijk aan ons opgeven, als dit nog niet is gebeurd. Dit is nodig, omdat we alles wat er tekort is, moeten bijmaken en inkopen. Fruit alleen wat men uit de hand kan eten! Dus a.u.b. geen sinaasappel, mangga of iets anders wat geschild moet worden, met een mes! In de dagbladen verscheen op 2 sep tember het volgende bericht: Den Haag Staatssecretaris Scholten van financiën heeft besloten oud-verzets- srijders en militaire oorlogsslachtoffers die een vermeerderd pensioen ontvan gen wegens invaliditeit of ziekte fiscale verlichting voor buitengewone lasten te geven. Hij deelt dit mee in antwoord op vragen van Kamerlid Notenboom. De regeling omvat o.m. een aftrek voor ziektekosten en een aftrek wegens arbeidsongeschikt heid. Degenen, die een vermeerderd pensioen van 20 c.q. 40 pet. hebben kun nen zonder nader bewijs 2400 gulden ziekte kosten op hun inkomen in minde ring brengen. De nieuwe regeling geldt al met ingang van het belastingjaar 1971. Informerende bij het Ministerie van Fi nanciën naar de mogelijkheid, dat deze regeling ook gunstige consekwenties zou hebben voor oud-Indische militai ren werd ons medegedeeld dat dit slechts bij hoge uitzondering het geval zal kunnen zijn. Het criterium voor de toepassing van deze regeling is name lijk, dat in venband met de graad van invaliditeit van de betrokkenen ver meerderd pensioen wondt genoten en de desbetreffende regeling geldt alleen voor militairen en oud-verzetsstrijders in Nederland. Dit nieuwe bewijs van discriminatie zal, vrezen wij, niet het laatste zijn in de lange, lange rij van onbillijkheden die de Indische Nederlander - totok en Indo - zich sedert de oorlog heeft moe ten laten welgevallen. Handel Mij. Sinds 1916 ELECT R1SCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3