De Moskee Kemajoran Te Surabaja door Dr. H. J. de Graaf De oudste moskee van Soeraibaja is die van Ngampèl, bij het heilige graf van de grote wali radèn Rahmat. Thans wordt deze wijk voornamelijk door Arabieren bewoond, zodat Soerabaja nog een tweede moskee behoefde, die bij de eigen lijke Javaanse en Maleise volkswijken stond. Deze zal in het begin van de 18e eeuw omstreeks 1725 gebouwd zijn na de vreselijke oorlog, die in de jaren 1718 en '19 Soerabaja grotendeels verwoest te. Zij was gelegen aan de aloen-aloen, ten zuiden van de oude Europese wijk. Toen ik in Soerabaja woonde in 1926 tot 1927 was deze grotendeels ver dwenen en heette Stadstuin. Ten Noor den daarvan lag destijds de woning van de Regent van Soerabaja, de kaboepa- tèn, maar ten westen daarvan lag eer tijds de moskee. Op de oude kaart van 1825 wordt hij nog flauwtjes aange duid. Maar sedert 1835 was men druk bezig met het z.g. Defensie-plan Van den Bosch. Dit beoogde de grootste steden van Java tot onneembare vestingen te maken, door ze met bolwerken te om ringen, met als kern een citadel. In Batavia bestond deze niet zo lang ge leden nog, aan de Citadelweg: de Cita del prins Frederik. In een wijde kring daarom heen lag de Defensielijn Van den Bosch, die thans alleen nog maar in naam bestaat. De citadel had reeds lang alle militaire betekenis verloren en diende in de laatste wereldoorlog als schuilplaats tegen luchtaanvallen. Ook Soerabaja had zulk een verster king, de Citadel prins Hendrik. Deze heette zo naar de Oranjeprins, die er in 1837 de eerste steen voor legde. Ook deze deed sedert lang geen dienst meer en was in 1925 niet veel meer dan een bouwval. Om de oude Euro pese stad lag een defensielijn, be staande uit een groot aantal met elkaar verbonden redoutes of bolwerken. Hiervan is nog slechts het kruitmaga zijn over, dat in Wereldoorlog II nog gebruikt werd: ik heb er op wacht moeten staan! Het lag in de bekende wijk Krambangan, waarvan men nog een Maleis liedje zingt: Djangan mandi Kali Krambangan, Kali Krambangan banjak oedangnja Djangan kawin nonna Krambangan Nonna Krambangan banjak oetang- nja. Dooh op de kaart van 1866 ziet men nog de lange reeks van versterkingen om de oude stad, die toen reeds alle betekenis verloren hadden, want te laat had men ontdekt, dat voor het bezetten van zulke enorme verdedigingswerken alleen in Soerabaja een 6000 man nodig waren, zodat er voor een veldleger weinig manschappen meer over zouden zijn. Intussen hadden deze werken een 10.000.000 gekost en voor de aanleg had men 54 van de 192 kampongs moeten opruimen. Ook de aloen-aloen van Soerabaja was het slachtoffer ge worden, mèt de moskee. De regents woning met zijn Jonisohe zuilen was echter gespaard en deed nog jaren lang dienst als hoofdcommissariaat van politie, daarna van 1881 tot 1923 als H.B.S. om ten slotte te worden afge broken en vervangen te worden door een prachtig postkantoor. Daar het Gouvernement de moskee had laten afbreken, was het verplicht voor de Moslimse bevolking een nieu we te bouwen. Dit gebeurde binnen de wallen in de kampong Kemajoran, van daar de naam: missigit Kemajoran. Voor het ontwerp der moskee riep men de hulp in van de assistent-ingenieur J. W. B. Wardenaar. Deze maakte een plan voor de moskee met twee hoge minarets en van 1844 tot 1848 werd er aan gebouwd. Toen ds. dr. van Hoëveli in 1847 Soerabaja bezocht was men nog druk bezig. Hij vond het een fraai gebouw, alleen wat druk van de ver siering. Terecht merkte hij op, dat de ontwerper verschillende stijlen had ge bruikt, zoals Grieks, Gothisch, (de ra men hebben spitsbogen!) en Oosters. Op 20 juli 1848 werd de moskee plech tig ingewijd. Het Gouvernement eerde de ontwerper met een Nederlandse Leeuw. De architect Wardenaar was 'n merkwaardig man. Hij werd te Sema- rang in 1785 of 1786 geboren en heeft Nederland nooit gezien. Hij had 'n op- lieding genoten aan. de marineschool te Semarang en de rang van cadet-in genieur bereikt, wat dat dan ook wezen moge. Hij schijnt daarom bij de Genie tiilitittfiitflt*» De moskee Kemajoran te Surabaja, gebouwd in de jaren 1844-1848 door de ass.-ir. W. B. Wardenaar. Aan dit voor oud-Soerabajanen welbe kende gebouw -werd reeds het voorplaat artikel van 1 juli jl. gewijd, hetgeen voor Dr. de Graaf aanleiding werd de historie van deze moskee voor Tong Tong te schrijven. 6

Tong Tong | 1972 | | pagina 6