TEMOE LAWAK nv the singer import/leusden ik aktiveert de gal zuivert het bloed TV-kijkers, te vet gegeten? Met te-moe-la-wak zit u beter Haal de tabletten even bij de drogist of apotheker "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. te zijn ingedeeld en werkte in 1805-'07 onder zijn chef H. C. Cornelius aan het fort te Klaten in de rang van vaandrig en zal ook aan het afbeelden, en in kaart brengen der nabijgelegen oud heden van Prambanan hebben gewerkt. In 1815 tekende hij op last van de luitenant-gouverneur Raffles een plan der oudheden van fVladja-Pait. Enige jaren later ontdekte hij de merk waardige grafbadplaats Djala-Tcenda van waar hij enige oudheden ver zamelde. Hij maakte er een prachtige tekening van, die enige jaren geleden door het Kon. Instituut voor Taal- Land en Volkenkunde werd aangekocht. Ver schillende zijner tekeningen hebben als voorbeeld gediend voor illustraties in Van Hoëvell's Reis over Java, Madoera en Bali. In deze tijd ontwierp hij ook het loge- gebouw te Soerabaja in streng klas sieke stijl, zodat hij mogelijk ook Vrij metselaar was, lid van de loge de Vriendschap, die in 1809 gesticht was. Het gebouw werd in 1813 ingewijd. Ds. Dr. Van Hoëvell bezocht deze bouwmeester in 1847. Hij ontmoette een actief en weetgierig man, die veel wist van het oude Java, voor zover daarvan toen tenminste bekend was. Hij bezat een kleine oudheidkundige verzameling, o.a. de houten stijl van een rustbed met inscriptie, gevonden in de omstreken van Madja-Pait, een grafurn uit Djala-Toenda enz. Hij moet toen reeds gepensioneerd zijn geweest, doch oefende nog jaren lang het ambt uit van collecteur der landelijke inkom sten. Hoogbejaard stierf hij pas in 1869. Zijn schepping, de moskee van Kema- joran, heeft hem nu reeds meer dan een eeuw overleefd, ook al is een der minarets door de bliksem getroffen, verbrand, en nimmer herbouwd. Van de resterende minaret (75 voet hoog) heeft men een prachtig uitzicht over de vlakke omgeving van Soerabaja en over de stad zelf. Thans zijn er, blijkens de foto, ver schillende bij bouwsels in Oosterse stijl aan toegevoegd, die zeker niet misstaan. De voornaamste bouwkundige schoon heid van deze moskee is echter te danken aan de ontwerper Wardenaar. Aan de Javaanse traditie ontleende hij het driedakige koepeldak, doch in de plattegrond week hij af. In plaats van een vierkant is een zeshoek. Het werd een der meest monumentale gebouwen van Soerabaja. Zoals op bovenstaande foto te zien is, is de tong-tong niet alleen iets uit het oude Indi'è, maar prijkt hij nu ook voor het nieuwe raad huis van de gemeente Jogjakarta. (Foto Dick Geldorp) Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) vervolg: "Een landraadszitting met verrassend slot" naam, die zij heeft?Zij schikt de baby wat recht en haar 'antwoord' is alleen een meewarig optrekken van de wenkbrauwen. Dan trekt zij wat driftig de andere spruit, die was blijven staan, naast zich op de mat. Het kind gaat nu, half achter mamma ver scholen, scheve gezichtjes trekken tegen het Indo-griffiertje, nu zij bij de president geen succes heeft. Vrouwe 'Alias'-dan-maar gevraagd, of zij familie is van de beklaag de, of hem vóór deze zaak gekend heeft, zwijgt weer. Wat hééft dat mens?Op een herhaling van de nodige vraag, antwoordt zij als beledigd kortweg: "Nee!" Zij heeft zeker betere familie en ken nissen dan een vent, die wegens diefstal bij haar vervolgd wordt. Of kijkt zij zo verstoord, omdat zij denkt: 'Laten ze, inplaats van zulke familiaire vragen te stellen, liever mij over de diefstal-zelf verhoren.' Maar, nee: nóg was het niet zo ver, want: nu moet zij beëdigd wordenDe Koran, in een vuil-vette hoes gehuld om niet door blote, vuile vingers te worden ontheiligd, wordt de ge tuige door de Penghoeloe boven het hoofd gehouden en dan moet zij die Islam-voorganger de woorden van het eedsformulier na zeggen. Maar inplaats van nazeggen, reageert zij op het sacraal begin driemaal,, en telkens iets luider, alleen met een bevestigend: "Saja." "Nee; mij de woorden na-zeggen." verzoekt de Penghoe loe met oosters geduld. En eindelijk begrijpt zij het en dan zingt zij hem op goed nagebootste toon de termen na; wel erg stotter- smokkelend met het moeilijke woord: 'Rasoel oeilah'. Tegen het slot, als zij de zin moet herhalen: 'ik zal geen onwaarheid spreken', komt er tweemaal toch weer alleen haar welgemeend: "Nee!" Als dan de voorganger rustig weer een poging doet om haar te laten na-echoën, wat hij voorzegt, heeft zij er genoeg van.: "Soedah! ach", weert zij af. Zij is hier toch niet gekomen om kakatoe te leren spelen. En dan wordt met haar aannemelijke bedoeling om geen meineed te plegen, maar genoegen genomen. wordt vervolgd) 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7