Teveel Indonesiërs, Te Weinig Werk ZOEK DE ZON OP In Castelldefels (20 km zd Barcelona) aan het brede zandstrand en meer landinwaarts, hebben wij verscheidene bungalows en vil la's te huur. Vele mogelijkheden voor trips. September aanzienlijk lagere prijzen. Ook huizen voor winterverhuur! BREENVILLA, Apartado 90, Castelldefels (Barcelona) (Vervolg en slot van het artikel; Kinderen niet altijd en overal een zegen. T.T. 15 aug. 1972) De laatste periode van het regiem-Soe- karno, laat ons zeggen de jaren 1960- '65, vertoonde, economisch gesproken, een beeld van steeds naderbij komen de desintegratie. De prijsindex op ba sis van 1958=100 steeg tot astrono mische hoogte. Op elkaar volgende devaluaties en deviezen-regelingen, waarvan de toepassing werd getem perd door de corruptie konden het beeld van de naderende catastrofe nauwelijks verhullen. Het scherpst ge tekend werd dit beeld door de omstan digheid, dat in die jaren de nationale productie constant achterbleef bij de bevolkingstoename. Deze laatste ge makshalve maar weer stellend op 2.5 procent per jaar - een cijfer dat eer te laag dan te hoog is - moest rekening worden gehouden met een toename van de productie van niet meer dan omstreeks 1.75 procent per jaar. Het was de tijd, dat de "permanente revolu tie" en de "confrontaties" de plaats innamen van een doelgericht econo misch beleid. Indonesië stond voor de ineenstorting. De Kudeta (Coup d'Etat) van oktober 1965 maakte aan deze fatale ontwikke ling een eind. Na een periode van grote politieke onrust begint de Orde Baru van Suharto vruchten af te werpen en met het Vijfjarenplan van 1969 vangt een periode aan, waarin de econo mische groei wezenlijk doorzet. In de eerste helft van 1971 zijn de prijzen van de eerste levensbehoeften stabiel. Laat ons de waarheid niet verbloemen: de Indonesisohe regering is in augus tus 1971 opnieuw verplicht tot een devaluatie van 10 procent, en de feite lijke waarde vermindering van de dol lar, die het betaalmiddel is in de zake lijke sfeer, brengt de waarde van de rupiah terug tot minder dan een cent. Wie daarbij bedenkt, welk een enorme schuldenlast Indonesië te torsen heeft, mag zich verheugen in de tot dusver bereikte resultaten - en vooral in het stimulerend effect ervan op de bevol king, die zich van een afschuwelijke druk bevrijd gevoelt - maar begrijpt, dat Indonesië nog maar aan het begin staat van de weg naar herstel. Het heeft weinig zin feitelijke gegevens te vergelijken, men moet hetgeen tot dusver is bereikt afmeten naar de weg, die Indonesië nog heeft af te leggen. Dat is een lang, zeer lange weg. Het belangrijkst effect van de in het Vijfjarenplan 1969 ontwikkelde ge dachten is te vinden op het gebied van de landbouw. Helaas zijn de aanzien lijke resultaten op dit gebied niet, of althans in beperkte mate, het gevolg van een toename van het aantal ar beidskrachten en zij betekenen dus geen vermindering van de werkloos heid. Deze vooruitgang is voornamelijk bereikt dank zijn beter plantmateriaal en toepassing van nieuwe technieken. De uitbreiding van de industrie is bij de expansie in de landbouwproductie ver achtergebleven. Deze ontwikkeling heeft tweeërlei effect. Het is uiteraard zeer belangrijk dat de eigen voorzie ning met het basisvoedsel in mindere mate uit kostbare deviezen door im port moet worden verzekerd. De stijging van 'het inkomen per hoofd der bevolking die direct of indirect voortvloeit uit de groei van de rijst- productie leidt tot een toename van de behoefte aan consumptieartikelen. De ze groei kan de Indonesisohe industrie niet dekkenAan de Indonesische deviezenpot worden dus, dank zij de verbetering van de economische toe stand nu weer nieuwe eisen gesteld, juist door die verbetering. Verhoging van de industriële productie is dus een dringender eis dan ooit Hoe paradoxaal de toestand in vele opzichten is, kan blijken wanneer men de fenomenale uitbreiding van de mijn bouw met name van de olie-productie beziet. In tegenstelling tot de agra rische productie is de mijnbouw een bedrijf, dat schatten uit de bodem haalt die er nooit meer in terugkomen en dat dus een aflopend karakter heeft van het ogenblik af, dat de eerste anti- clinaal wordt aangeboord. De baten voor de schatkist zijn thans zeer hoog, ofschoon velen zich afvra gen of die nog niet veel hoger zouden kunnen zijn, zonder dat ook maar een barrel méér uit de grond zou worden géhaald. Voor de Indonesisohe arbeids markt intussen betekent deze industrie niet veel: meer dan- een aantal koelies en een zeer kleine groep in belangrijke functies is de Indonesisohe werker er practisch nauwelijks bij betrokken. Niet rechtstreeks bij de winning, maar ook niet bij de toeleveringsbedrijven, die aan duizenden werk zouden kunnen geven. Reparaties aan boorinstallaties geschieden niet in Indonesië, maar in Singapore: Indonesië heeft er geen faciliteiten voor. De ontzagwekkende hoeveelheid materiaal en materieel die de olieindustrie gebruikt komt uit het butenland: Indonesië kan die niet leveren. Zelfs op bescheiden schaal blijft Indonesië koud van de voordelen, die aan de aanwezigheid van deze machtige industrie zou kunnen ople veren. Oliepersoneel brengt meestal niet op Java zijn vacanties door, de ra- vitailering geschiedt meestal via Singa pore, ja zieken brengt men naar Singa pore voor verpleging ofschoon toch waarlijk in de grote steden van Indo nesië de medische verzorging bepaald niets te wensen laat. Twee punten vragen dus met grote aan drang om snelle en doeltreffende maat regelen: de beperking van het kinder tal (minder monden) en de uitbreiding van de industrie (meer arbeidsplaatsen) Aan geboortebeperking wordt 'iets ge daan'. Niet veel. Sommigen vinden het trage tempo wel verstandig. Ook bij de likwidatie van het regiem van president Soekarno, zo argumenteren zij, heeft generaal Suharto zich niet gehaast en het heeft er alle schijn van, dat dit een bijzonder verstandige gedragslijn is ge weest te oordelen naar het resultaat. Maar in het geval van het te snel stijgend aantal Indonesiërs liggen de kaarten anders. Men vraagt zich af, of bundeling van het aantal instituten, lichamen, heel en half officiële organi saties niet sneller tot resultaten zou leiden dan die thans worden bereikt. Ook de toevallig passerende toerist zal langs de wegen de borden opmer ken, die de W.H.O. daar heeft laten plaatsen om de bevolking op te wekken tot family-planning. Haalt dit veel uit tegenover de muur van godsdienstige en traditionele be zwaren van de eenvoudige agrarische bevolking tegen zulk een met Allah's wil strijdige beperking? Evenals in India tracht men de bevolking door het aan bieden van premies te bewegen zich te wapenen tegen een al te grote kin derzegen, maar de premies zijn zo ge ring dat ze nauwelijks effect hebben. Ook hier weer een paradoxale ontwik keling: de gedachte aan geboortebe perking slaat wel aan in kringen van de elite, maar daar heeft de heer des huizes in de regel althans voldoende inkomsten, om ook het ongewenste kind een behoorlijke opvoeding te geven. Om op het platteland, onder de agrarische bevolking, nog altijd tegen de 70 procent van het totaal aantal Indonesiërs, de gedachte ingang te doen vinden, dat het aantal kinderen tot twee of hoogstens drie beperkt moet blijven is inderdaad Salomo's wijsheid en een krachtige hand nodig. Ondanks alles: geen reden tot pessi misme! Niet omdat het perspectief van een snelle en afdoende oplossing van de ontzaglijke problemen, waarvoor het nieuwe Indonesië zich geplaatst ziet ook maar in de verte zichtbaar zou zijn. Maar omdat het nieuwe Indonesië zich met een geest- en spankracht, die ie der het hart verkwikken moet, richt op de toekomst. lees verder volgende pagina, le kolom 8

Tong Tong | 1972 | | pagina 8