NEDERLANDSE KUNSTENAARS IN DE OOST i f ïm 't9 t Wi i *■<-. Pasar met op de achtergrond het kasteel van Batavia is de voorstelling, die de schilder Andries Beeckman in de 17e eeuw voor het nageslacht bewaarde. Hel krijgt een plaats op de tentoon stelling Nederlandse kunstenaars in de Oost die van 19 oktober tot 10 december in de nieuwe tentoonstellingszalen van het Rijksmuseum wordt gehouden. Hierbij een foto van zo'n 50 jaar gele den. Zittend Oma Otten'hoff-van Os, doch ter van Overste van Os (volgens Zent- graaff de veroveraar van Boni) werd later met zijn vrouw vermoord door de ketjoes. Later getrouwd met administrateur-ei genaar van suikerfabriek Klaling Otten- hoff. Ook deze werd later door de ket joes vermoord. Haar kinderen kodhten en venbouwden voor haar dit huis, opgetrokken van ploepog (afwisselend hele en platge slagen bamboe) op een cementen vloer en met bakstenen bygebouwen en pa viljoen. Verder op het grote erf rijen klapperbomen en oude suikerpannen waarin waterlelies. Dan achter Oma (Tje genoemd van Je- main-tien-drai, wegens haar straffe hand van opvoeding), kleindochter Niek, kleinzoon Karei, en dochter Jacoba. Deze foto is genomen in de voorgalerij met erachter een schutsel en boven de algemene petroleumlamp. Koedoes ligt aan de tramlijn Semarang -Joana (S.J.S.) Van Semarang naar De- mak (koeweih Sa'boen en dendeng van vogelvlees), Koedoes, Kaliampo (gem- blong bakar), Pati (zoute eieren en blindjo) Joana (wafels en als attractie het apen-eiland) Koedoes zelf, een wel varend plaatsje aan de Kali Gelis (snel opkomende bandjirs) tussen allemaal suikerfabrieken. Om enkele te noemen; Tandjong Modjo, Rendeng, Klaling, Be- sito, enz. Zelf heb ik daar de lagere school be zocht. Namen van medeleerlingen, Heu- reub en Goggius Busselaar, Hans de Graaff, letje en Elly de Leau, Karei Snabbeljee, Meisjes Burer, Willem Ri- kumahu, 'Harsono, Nagel, Nobel, Johan na Meyboom, Voigt. Onderwijzers, Korreljee, Staal, juffr. Burer (lag wel eens in de knoop van wege haar eigen zusje dat by haar in de klas zat). De stad zelf. 14 "Van 19 October tot 10 december wordt in de nieuwe tentoonstellingszaal van het Rijksmuseum een tentoonstelling gehouden, getiteld 'Nederlandse kun stenaars in de Oost'. Er worden schil derijen en tekeningen in opgenomen die door Nederlandse en in Nederland op geleide kunstenaars van de 17e eeuw tot in de 20ste eeuw in het voormalige NederlandsHndië zijn gemaakt. Het is voor het eerst dat dit werk op een dergelijke sdhaal wordt getoond". Het spreekt van zelf, dat wij het boven- Om van de Lagere school uit te be ginnen. Voor de grote postweg. Aan de overkant begon Gang Gangoek, die bij huize Ottenhoff een bocht maakte. Tegenover het huis de Inlandse School en de Inlandse begraafplaatsen in de hoek bij de ingang de kampong een kentongan. Van de kampong herinner ik me nog, dat we er poeleebast haal den tegen de koorts. Met suiker ge kookt nog verdraaid bitter. Verder in de rij de Kerk, de dokter djawa, de Wedo- no, dan een driesprong, waarvan rechts de weg naar de Moeria (daaraan lagen de djenang bedrijfjes, een bijzondere lekkernij van Koedoes, verkocht in matten zakjes). Links een bocht en nog een bocht en naamsverandering (naam loepa) waar woonden de familie Busselaar met vol gens zeggen (heb nooit geteld) 24 kin deren. Deze weg kwam uiteindelijk op de aloon-aloon terecht, waaraan waren gelegen de regentswoning en een mos kee, en niet te vergeten Kiemho (soort Supermarkt waar je alles kon kopen van brood tot sterke drank toe, winkel annex terras waar de suikerboeren altijd neerstreken. Van de aloon-aloon uit begon de Chinese kamp. Met paral lel de Islamitische buurt, waar ook de staande bericht, dat wij van het Rijks museum ontvingen, met vreugde publi ceren. Vooral de Amsterdammers zul len gemakkelijk gebruik kunnen maken van deze unieke gelegenheid kennis te maken - of de kennismaking te her nieuwen - met de produkten van Nederlandse kunstenaars in een roem rijk verleden. Wie niet in de hoofdstad woont, maar wel eens een dagje naar de stad aan de Amstel en het IJ door brengt, moet niet vergeten de data te noteren van deze expositie! bekende Moskee (Menoro, zie Tanah Air Kita). Op de aloon-aloon- werden altijd de diverse volksfeesten gehouden. Zo herinner ik mij nog een Tjap Gomek. Geweldige optocht van Chinese voor stellingen in wagens die om het plein reden. Er scheen in de stoet ook een voor de Islamieten provocerende voor stelling te zijn. Prompt dezelfde avond werd de Chinese kamp platgebrand en uitgemoord. De volgende dag kwam een bezetting van 200 militairen. Op het plein 's avonds heerlijke Nasi Opor, dagelijks. Tegenover Kiem Ho de kleuterschool van juffr. Bus, daarnaast de soos (met St. Nicolaas de Heilige te paard met veel lawaai van de nodige mertjons). Tegenover de soos de broodbakkerij met zijn roti karet en langs de straat de chinese verkoper met zijn SvVie Kee, Verderop de assistent-resident, de con troleur, het zoutpakhuis en weer de Lagere school, waar de S.J.S. tram op dook om langs de postweg verder de rijden naar het station. Tegenover het station de Pasar Kliwon met al zijn heerlijkheden als getoek seret, tjetot, dawet, enz. K. F. Ottenhoff

Tong Tong | 1972 | | pagina 14