"Lekker koken van Sabang tot Merauke" Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk VAN EEN KLEIN SLIM HERTJE, DAT DE TIJGER LELIJK TE PAKKEN HAD hij op het bijennest. Het nieuwste boek van Lin Scholte (Anak Kompenie) is een KOOKBOEK! Splinternieuwe, maar ook oude, minder bekende recepten uit de wonderlijke tropenkeuken. Geïllustreerd door. Mevr. B. Veldkamp. Niet alleen een kook- maar ook een onderhoudend léésboek, want Lin "vertelt" haar recepten en omgeeft ze met kostelijke persoonlijke bevindingen. Een heerlijk boekje om te lezen en te watertanden, zonder dat U nu direct aan de slag moet in de keuken. Verschijnt half October, maar U kunt nu reeds bestellen tegen de VOOR-INTEKENPRIJS van 8,90 Na 15 December 10,90 Zodat U er fijn van kunt profiteren als U het voor Sint- of Kerstcadeau wilt geven. Bestel Nu per giro 6685, boekhandel Tong-Tong. (Javaans Volksverhaaltje) Op een dag, toen de zon haast onder ging, liep een grote, woeste tijger naar prooi te zoeken. Hij kwam bij een plek, waar een klein hertje heel rustig onder een bijennest zat. De tijger was wat blij; hij had een dier gevonden, dat een lekker hapje kon zijn. Heel vervaarlijk brullend kwam hij naar het hertje toe, dat daar rustig bleef zitten. "Ha, jij kantjil! Nou zul je me niet meer ontsnappen. Nou heb ik je in m'n klauwen. Ik heb een "reuze hon ger en jouw kleine lekkere lijfje zal me helpen die honger wat te stillen." "Mijn zeer vereerde Broer Tijger", ant woordde het hertje rustig. "Zodra ik mijn taak hier gedaan heb, dan zal ik me vrijwillig bij je melden als middag maaltje." "Zeg, hoor eens even! Wat is dat dan voor een taak, die je opgedragen is?" vroeg de tijger verbaasd. "O, misschien weet mijn zeer vereerde broeder nog niet, dat het vandaag de verjaardag is van de grote profeet Soelaiman? Aan mij, nederige slaaf, heeft men het toevertrouwd, om de wacht te houden bij de gong hier boven mijn hoofd. Zodra de Godin van de voile maan haar stralen neerzendt, dan moet ik op die gong slaan. Dat is dan het teken voor alle gasten, die al een Batavia, nadat de Japanners Corrigedor ten val hadden gebracht. Hij was ontsnapt met een onderzeeër. De admiraal was een ge broken man. Hij vertrok onmiddellijk naar Amerika, werd blijkbaar ontheven van zijn commando en verdween volledig uit het gezichtsveld. De "dolle ritmeester" ontsnapte ook aan de Japanse hel. Voor hij vertrok sprak hij de historische woorden die in elk geschiedenis boek op de Filippijnen zijn vermeld: "I shall return!" Hij heeft ze waargemaakt. De "dol le ritmeester" was generaal MacArthur. Reeds bij het leven was hij een legende. Toen na de Japanse capitulatie de eerste Amerikaanse journalisten in Batavia terug keerden en mij opzochten hadden zij een foto bij zich van MacArthur en zijn staf, door het water wadende bij de inval op het Filip pijnse eiland Leyte. De stereotype vraag was dan: "What's wrong with this picture?" En als je dan zei, dat je dat niet wist zei je grinniken de collega: Wel, MacArthur lóópt natuurlijk óp, en niet dóór het water J. H. Ritman uitnodiging van de profeet Soelaiman hebben ontvangen", vertelde het hertje en hij deed, alsof hij heel blij en vrolijk was. "Zeg, hé! kantjil, beste vriend, mag ik je aflossen? Mag ik die taak van je overnemen?" "Aha," dacht de kleine kantjil, "m'n smoesje is gelukt." Maar hij deed toch, of hij dat nog niet zo'n goed idee vond. "Mijn zeer vereerde Broeder Tijger, als ik je deze belangrijke taak over draag, dan ben ik eigenlijk een beetje bang, dat mijn grote Broeder die niet goed kan uitvoeren. En als dat zo zou zijn, dan krijg ik daar straf voor, een heel zware straf. Neen, het is maar beter, dat ik wacht tot mijn taak gedaan is en dan kunt U daarna mij lekker oppeuzelen." "Och, lieve beste kantjil, wat zal ik je dankbaar zijn, als je mij dat wilt laten doen. Geloof me nou, ik zal het echt heel goed doen," smeekte de tijger heel liefjes. O, wat was de kantjil blij. Maar hij liet er niets van merken, o neen. Met een heel ernstig snoetje zei hij: "Goed, m'n dappere, sterke Broer Tijger, goed! Jij mag het doen. Maar denk er goed om en vergis je niet. Sla niet eerder op deze gong, geen één keer, voordat de Godin van de volle maan met haar stralend gezicht de aarde verlicht. En als je zo je taak goed hebt vervuld, dan krijg je natuurlijk een geweldig mooi cadeau." Snel stond het hertje op en zijn plaats werd ingenomen door de tijger, z'n meest gevreesde vijand. Het hertje bleef niet lang wachten en liep hard weg van die gevaarlijke plek, om zich in veiligheid te stellen. Zoetjes aan werd het donker en heel langzaam steeg de maan in het Oosten aan de hemel en verlichtte met haar stralen de hele wereld. "Ha", dacht Broer Tijger, "nu is het ogenblik ge komen om op de gong van de grote profeet Soelaiman te slaan." En daar om maakte hij zich klaar, om zich snel van z'n taak te kwijten en dan daarna het geschenk van de profeet te kunnen ontvangen. Van te voren had hij al een stok klaar gelegd. En numet alle kracht sloeg Hij had zo hard geslagen, dat het nest op de grond viel. Het bijenvolkje dat er in woonde, was razend. Ze zwermden uit, achtervolgden de tijger en staken hem over z'n hele lichaam, waar ze maar konden. De tijger rende ervan door, zo hard hij kon en ondertussen vervloekte hij de kantjil en zwoer hem wraak. "Hé kantjil, jij monster van een beest. Ik zweer het je, ik geef 't je op een briefje, ik zal het je inpeperen. Ik zal je vermorzelen. Waöht maar!" schreeuwde hij woedend. Moraal: Wees nooit jaloers, als anderen eens een buitenkansje hebben. G. W. de K. "HERINNERINGEN UIT 3 TIJD PERKEN" Margono Djojohadiku- sumo 24,50 f 1,50 porto. Een geschreven familie-overle vering, boeiend en menselijk be schreven. "DE ELECTRISCHE STADSTRAMS OP JAVA" door Prof. Dr. H. J. A. Duparc Verkrijgbaar in Boekhandel Tong Tong 8,90 0,75 porto. 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7