INDONESISCHE KLEDERDRACHTEN Ter Overdenking van Hollandse zijde bekeken, dit zou kunnen betekenen beschadiging van de brug van vriendschap, die men nu aan het bouwen is onder de leus "vergeet het verleden en laten wij hard werken voor de toekomst". Er kwamen enkele Australische toeristen, Amerikanen en Hollanders. De laatsten waren de heer de Wit uit Djakarta, economisch advi seur van een departement in Djakarta en Ir. Kruisweg, die zich thuisvoelt in Indonesië. Bezoekers van de "main room" treffen ook de stand van de Suikerfabriek Tjot Girek (nabij L'hok Soekon), welke tot nog toe geen suiker produceert, verder bronnen voor dagelijks levensonder houd en andere aangelegenheden van dit "achterlijke" gewest. De Verenigde Staten is het enige be vriende land, dat deelneemt aan de P.K.A. II met hun modern opgezet pa viljoen voor handel en economie, maar waar ook films vertoond worden, zoals de reis naar de maan per Apollo enz. De Indonesische Oliemaatschappij Per- tamina gaat ook haar paviljoen opzet ten; idem de "Pekerdjaan Umum" (bur- gelij'ke openbare werken). Verder zijn er specifiek Atjehse amu sementen, zoals "seudati", "pho", "la- weuët" (de laatste twee zijn dansen van vrouwen uit Atjeh's westkust en uit Pidië), "dabus" (onkwetsbaarheids- spel), "didong" (het Gajosche seudati, zittend). Wij hebben eigenlijk voldoende aan deze amusementen en hebben geen belangstelling voor "geimporteerd a- musement," men denke b.v. aan de activiteiten van hippies enz. en wij hopen door dit Culturele Festival in morele zin hiertegen weerstand te bie den. Er zijn ook demonstraties van het At jehse kaatsspel "awo", hoe het Atjehse badminton - singgam - gespeeld wordt enz., zulks tot het doen herleven van de Atjehse sport. Tenslotte verzeker ik mijn lezers, dat dit Festival het nut zal bevestigen van een goede relatie met Nederland en de Erebegraafplaats Peutjoet een symbool van onze vriendschap zal blijven met als motto: "Na oorlog komt vrede". TJOETJE Wij op de redactie van Tong Tong be hoeven nooit lang te wachten wanneer lezers (of wij) een vraag stellen in ver band met Indonesische zaken, waar over wij in het ongewisse verkeren. Of lhet nu een ons "onbekende berg" cf een (ons) "onbekend muziekinstru ment" is! Op pag. 10 van ons nummer van 1 sept. drukten wij een foto af van Indo nesische klederdrachten en camou fleerden onze onkunde achter de vraag: "Kunt u ze allemaal thuisbrengen?" Welnu, voor mej. Joan Roberta Winter in Den Haag was dit geen vraag maar een weet. Zij zegt dat de foto - die wij hier nog eens afdrukken - van links naar rechts toont klederdrachten uit: Ambon, Bali, de Oostkust van Sumatra (Medan) Java, Padang, Sulawesi en de Minnahassa (Menado). Zij weet ons voorts te melden dat de eerste dame van links gerekend is Baby Hawai, en de dame in de Medanse klederdracht Indiati Isaac, echtgenote van Commo dore Maki. Tevreden? Of wist u het allemaal ook al? •k Nu nog iets geks: wij ontvingen deze inlichtingen niet van mej. Winter recht streeks, maar van een Haagse dame, die blijkbaar met haar bevriend is. Daarvoor aan beiden onze dank. Onze erkentelijkheid is niet onvermengd, want onze vriendelijke briefschrijfster meldt zich als "oud-abonnee". Waarom zo vragen wij ons wel eens af, zijn men sen die zich nog sterk verbonden ge voelen met de Gordel van Smaragd - hoe de staatkundige vorm ook wezen moge; Indië of Indonesië - géén abon nee op Tong Tong. En wat wij nog vreemder vinden: waarom zijn zij, als in dit geval, wèl abonnee geweest maar zijn ze het nu niet meer? Aan gebrek aan belangstelling ligt het blijkbaar niet? We zijn dus dankbaar, maar ook een beetje verbaasd Hoe zwarter schaduw, hoe feller zon neschijn. Geen zon, geen schaduw. Het water komt altijd tot aan de lippen, er niet overheen. (Hindert niet, als het maar niet over de neus komt. (Hindert niet, als het over de neus komt, hip je maar op de voeten! Zoek de lichtpunten in het leven. Die zijn er altijd. Net als de zon, al zie je die niet altijd! Elke donkere wolk heeft een zilver randje. SOMS een gouden. Wat is geluk? Diepe, innerlijke tevre denheid. Margriet M. 9 TE KOOP Winkelbedrijf van Tante Truus en Paatje. Stuyvesantplein 13 ,Den Haag. Voor inl. telefoon 070-68 45 82. illlii

Tong Tong | 1972 | | pagina 9