'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Prijs voor Indonesische landbouwer Hans Westenberg Het Tropeninstituut John Coast's publicaties over Het Verre Oosten Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. In "Internationale Samenwerking" van 14 sept jl. lezen wij: Tijdens opeenvolgende weken in mei en juni van dit jaar verschenen in de Volkskrant artikelen over het Tropen instituut. De schrijver Hans Beynon gaf daarin een uitvoerige beschrijving van de veelsoortige werkzaamheden die achter de gevel van het plechtstati ge gebouw aan de Amsterdamse Mau- ritskade hun beslag vinden. Enige tijd geleden is een boekje ver schenen met overdrukken van deze ar tikelen. Een zeer lezenswaardig en inte ressant boekje want, zoals Hans Bey non zelf opmerkt, het Tropeninstituut is helemaal 'in'. Het instituut heeft een wedergeboorte ondergaan en is geheel aangepast aan de moderne eisen van de ontwikkelingssamenwerking. Ook in materiële zin. In 1966 ging een groot restauratieplan van start. En aanstaand najaar gaat het gebouw voor twee jaar zijn poorten sluiten als een verbouwing tot 'alternatief museum' wordt uitge voerd. (De activiteiten gaan overigens in noodruimten gewoon verder!). Be langrijkste onderdeel van die komende verbouwing zal de constructie van een expositieruimte zijn, waarin de ontwik kelingsproblematiek op een geheel nieuwe wijze zal worden gepresenteerd. Dat zal dan weer een versterking bete kenen voor de nu reeds omvangrijke onderwijsactiviteiten van het Tropenin stituut. Het is voorlopig afwachten wat het ongetwijfeld verrassende eindresul taat zal zijn. Voor wie zich nu reeds wil oriënteren in het veelzijdige werk van het instituut is de reeks artikelen van Hans Beynon een nuttige weg wijzer. Han Veldhuijzen schrijft ons - en wij publiceren gaarne onder dankzegging aan de schrijver - het volgende: John Coast (Van de dodenspoorweg naar Bali, TT. 15 sept. '72, p. 10) heeft niet alleen hoesteksten geschreven en films gemaakt, hij schreef ook de vol gende boeken: Railroad to death (Commodore Press); (bekend! - red. TT.) Recruit to revolution (Christo phers); Some aspects of Siamese politics (Chatham House); Dancing out of Bali (Faber Faber Ltd). In het laatste boek (geïllus treerd met 24 foto's) beschrijft hij: a. Bali, de Balinezen en hun kunst; b. de succesvolle tournee van een Balinese dansgroep in het begin van de jaren 50 naar de VS en Engeland. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Hans Westenberg, een 74-jarige Indo nesische landbouwer, is onlangs tot vvnnaar van de Magsaysay Prijs voor ï&72 uitgeiocpen. De prijs, welke een bedrag vertegenwoordigt van 10.000 Amerikaanse dollars plus een gouden trofee, werd aan Hans toegekend als waardering voor z'n onvermoeide po gingen nieuwe zaadjes en deugdelijke methodes te introduceren aan de kleine landbouwers in Sumatra. In de bekendmaking van het Comité voor de Uitreiking van Appreciaties staat vermeld dat het creatief vermo gen van Westenberg heeft getoond, dat een nog eenvoudige bevolking de op brengst van z'n oogst enorm kan op voeren, wanneer zij maar wordt geleid door een figuur met een grondige ken nis van zaken op landbouwgebied en vervuld van humanitaire beginselen. De Magsaysay Prijs, die in de wande ling bekend staat als de "Aziatische Nobel Prijs" wordt elk jaar op de 31ste augustus, de verjaardag van wijlen de Philippijnse President Ramon Magsay say, toegekend aan een vijftal personen of organisaties in Azië. Dit geschiedt sedert 1957. Hans Westenberg is een Indo, geboren uit het huwelijk van een Hollandse vader en een Indonesisch meisje uit de Bataklanden. Nadat hij zijn studies in Nederland in 1919 had beëindigd, keerde Hans naar Sumatra terug als manager van een onderneming. Niet tegenstaande hij een goede positie bekleedde op een rubberonderneming, besloot hij in 1960 zijn gouvernements job te verwisselen met dat van klein- landbouwer om zich intensiever te kun nen wijden aan z'n talrijke proefnemin gen op landbouwgebied. Hij kocht een lap grond van 54 hectares, dat hij "Ke- bun Djeruk" heeft gedoopt en dat on geveer 50 mijl ten zuidoosten van Medan is gelegen. Het is op dit land dat hij succesvolle proeven heeft genomen met verschillende rijstvariaties van het International Rice Institute in de Philip- pijnen, peulgewassen uit Australië, mais uit Texas, manggas uit de Philip- pijnen en nog veel meer. Hans was de tweede prijs winnaar. De eerste prijs ging naar Dr. Goh Keng Swee uit Singapore. Selamat, Bung! Berdjuang terus! A.S.-T. BOEKHANDEL TONG TONG 4,15 0,75 porto 9

Tong Tong | 1972 | | pagina 11