f ^/c/ &E VILMA Technisch Bureau HENNEMAN 13 nesië. Ook vertellen ze elkander over hun wederwaardigheden in Nederland, vooral toen ze voor het eerst voet aan wal zetten in dat land. Dikwijls zijn deze wederwaardig heden humoristisch. Zo was er bijvoorbeeld een Indo, die pas was aangenomen als em ployee op een of ander kantoor in Utrecht. Zijn collega's, volbloed Nederlanders, ston den verbaasd naar hem te kijken en vroe gen hem waar hij zo goed Nederlands had geleerd, ofschoon hij toch maar pas enkele maanden in Nederland vertoefde! "O, ik heb jullie taal opgepikt op weg van Indo nesië naar Nederland", antwoordde de Indo met een uitgestreken gelaat. "Indo's zijn de grootste individualisten die er op de wereld rondlopen. Wanneer twee Indo's die elkander nog niet kennen, elkan der op straat tegenkomen, laten we zeggen in Den Haag, dan zullen ze elkander stee vast niet aanspreken", zei een Indo uit Soerabaja in Den Haag tegen me. Het is evenwel anders gesteld met Chinezen. Wan neer twee Chinezen, de een bijvoorbeeld uit Malang en de ander uit Palembang, elkander, ofschoon onbekend, op de Bahn- hofstrasse in Zurich (Zwitserland) ontmoe ten, dan zullen ze elkander ongetwijfeld aanspreken en vragen, van waar ze komen, waar ze naar toe denken te gaan enz. Het gevoel onder Indo's in Nederland t.a.v. Indonesië is op dit ogenblik grotendeels emotioneel. Wanneer er onder hen lieden zijn, die terugwillen naar Indonesië, dan is dit verlangen veroorzaakt doordat ze zich niet kunnen aanpassen aan de omstandig heden in Nederland: het koude en vochtige klimaat, de "gesloten" levenswijze, en wat dies meer zij. Een groot gedeelte wil terug naar Indonesië, doch niet met de bedoeling om zich hier te vestigen, maar om te zien toe dé omstan digheden zich in de plaats waar ze hebben geleefd hebben gewijzigd. Er zijn er ook, die de graven van hun ouders en familie leden wensen te bezoeken. Door de bank genomen zijn de Indo's in Nederland er ingeslaagd een voldoend hoog levenspeil te bereiken vanuit materieel oog punt bekeken. De generatie die uit Indone sië is geemigreerd zet veelal het werk voort op hetzelfde terrein, d.w.z. als administra tieve kracht en als militair. Slechts een heel klein gedeelte beweegt zich op technisch en handelsgebied. (Merkwaardig dat de Indo's die naar de Verenigde Staten zijn geemi greerd voornamelijk bestaan uit technici, ik bedoel mensen die er niet vies van zijn de handen uit de mouw te steken en die durven te concurreren met hun Amerikaanse colle ga's - Vertaler). De situatie onder de jongere generatie heeft zich al gewijzigd. Door de uitgebreide op leidingsmogelijkheden in Nederland is het voor Indo-jongeren gemakkelijk geworden om zich te vereenzelvigen en te verspreiden in de Nederlandse maatschappij. Nog een generatie en het Indoprobleem zal in Neder land tot net verleden behoren. Deze over tuiging wordt gehuldigd door Nederlandse regeringskringen en onder Indo's zelf. In zijn brief uit Indonesië, die wij publiceer den in het nummer van 1 september (17e jaarg. no. 4) schreef Tjalie oa. over de joyeuse manier waarop hij in Indonesië is ontvangen. Hij staat niet alleen in die erva ring. Hij vermeldde oa. dat bij zijn aankomst te Djakarta de radio een welkomstgroet uit sprak, bloemstukken hun aankomst opfleur den, invitaties van alle kanten binnenstroom den en dat het augustusnummer van het maandblad Intisari (Kern) aan hem, Tong Tong en de Pasar Malams in Nederland een artikel had gewijd. Het bovenstaande is een vertaling van dat artikel van de hand van onze onvermoeibare medewerker Schmidgall Tellings - hij zond het ons spon taan toe (uit Arlington, waar hij aan een bekend college "de" Indonesische specia list is) en wij publiceren het met genoegen. Dit wil niet zeggen, dat wij het met de strekking van het artikel geheel eens zijn - opname van een bijdrage in Tong Tong betekent nooit ofte nimmer dat wij het voor onze rekening nemen. Maar vele ingezonden bijdragen of, zoals nu, de vertaling van een stuk over Tjalie zijn gewaardeerde prikkels tot discussie over en bezinning op onze positie en verdienen daarom publicatie. Ten aanzien van enige mededelingen in de aanhef van het artikel moeten wij intussen nadrukkelijk stellen, dat de schrijver onjuist of onvolledig is geinformeerd. Tjalie en zijn vrouw zijn wel de stichters van de Pasar Malam in Den Haag, maar hebben al jaren met de organisatie daarvan niets meer te maken. Het is mitsdien ook niet waar, dat "de recette zo groot is, dat Tjalie een veel beter leven kan leiden, dan toen hij nog journalist was in Indonesië". De goede trouw van de schrijver staat voor ons boven twijfel. Het is jammer, dat hij in onwetenheid voedsel geeft aan de roddel die wel eens meer tot ons doordringt, namelijk dat Tjalie zich zou "verrijken" en nog wel ten koste van de Indische gemeenschap. - de kwaad aardigste nonsens die men zich kan voor stellen en die trouwens reeds door kennis te nemen van de resultaten van de BV Tong Tong vlot ontzenuwd kan worden. JHR. Jeugdherinneringen uit Jogja f 3,90 0,50 porto. Vraag Uw leverancier naar: DIDEH MAROES gezond, rijk aan eiwitten. Heerlijk bij Gado Gado Petjel. Een product van Slagerij Henk van Olphen, sinds 1926. Reputatie door Recommandatie. Loosduinseweg 511-513, Den Haag. Telefoon 070-33 69 21 "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890-1917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot ƒ3, f 0,75 porto SAVIO HUMAN RELATIONS, verzorgt en bepleit aanvragen inzake Verblijfsvergunningen. Wij verzoeken U echter dringend ons het probleem uitvoerig schriftelijk uiteen te zetten, alvorens u na afspraak, dit per soonlijk kunt toelichten. Brieven aan: SAVIO HUMAN RELATIONS, Postjeskade 233, Amsterdam Dit artikel is ontleend aan het maanblad INTISARI (De Kern) van augustus 1972. Tjalie zelf vraagt hierbij aan te tekenen dat ook toen de Pasar Malam nog "van de N.V. Tong Tong" was, alle inkomsten voor de N.V. waren en niets voor Tjalie. Sinds de Pasar Malam zich losgemaakt heeft van Tong Tong is er vanzelfsprekend geen stui ver van de verdiensten van de huidige Pasar Malam bij Tjalie gekomen. N.V. Azië Zwitserland Handel Mij. Sinds 1916 ELECTR1SCHE-, CENTRALE VERVE ARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen)

Tong Tong | 1972 | | pagina 15