Indonesische reis-notities (I) TJOEK Voor de tweede maal ben ik de kluts kwijt: de eerste maal toen ik net in Indonesië terug was; de tweede maal nu ik net terug ben in Holland na twee maanden weggeweest te zijn. Nogal aarzelend schrijf ik deze regels neer: schrijf ik wel objectief en "zuiver" ge noeg? De vraag doet zich voor: hoe veel tijd zou ik nodig hebben om mijn "kluts terug te hebben"? tweede vraag: is twee maanden in Indonesië niet te lang geweest? Zou ik met b.v. twee of drie weken ook hebben kunnen vol staan? Om met deze laatste vraag "teroes terang" te zijn: NEEN. Eerder zijn twee maanden nog aan de weinige kant om een beter inzicht (of een zuiverder in- tuitie) te vormen. Indonesië heeft niet alleen een totaal verschillend geogra fisch klimaat van Nederland, maar ook een volslagen anders LEEFklimaat. En een lichaam is maar een lichaam: een nogal beperkt en zwak en zeker traag omschakelend object, dat zijn eigen tempo volgt, nogal onbegrijpelijk voor de hollende geest, die al zo gauw alles meent te kunnen WETEN! Zeker is dat het plotseling overscha kelen op een andere temperatuur en een andere voeding INWENDIG ver anderingen veroorzaakt die we met ons observatievermogen niet eens kunnen registreren, maar b.v. met een bloed drukmeter wel. Na vele jaren lang in Holland een veel te hoge bloeddruk gehad te hebben, ongeneeslijk met hoeveel soorten obats ook, zakte deze bloeddruk in twee dagen tot ieders verbazing ineens tot "Normaal". Rara, hoe kan dat? Een uiterlijk meetbare verandering geeft een voorzichtige indicatie: door de enorme hitte in Indonesië begon ik eerst hun eigen graf delven, voor het geweldig te transpireren (en dat heb ik tot de laatste dag toe in Indonesië ge daan). Er móeten zich dus in mijn stof- wisselings-procédé's wijzigingen heb ben voltrokken, die deze bloeddruk schommeling hebben veroorzaakt. Vraag: welke ANDERE veranderingen hebben zich nog méér voltrokken door deze stofwisseling? M.a.w.: zelfs al kunnen wij bewust vele verschillen niet registreren, onze phy- sieke verandering heeft ons vele ver schillen tóch wel doen "opnemen" en filtert ze a.h.w. langzaam aan onze waarneming door. In de komende num mers zult U in diverse luchtige notities of opmerkingen zulke "bewustwordin gen" tegenkomen - die zich nergens uitspreken in de keiharde definities die men zo graag verwacht (en die helaas veel te veel gemaakt worden!) Als men mij "vaag" vindt, en meent dat grote verschillen toch betoel evident zijn, schrijf het me. Zo komen we tot de uitwisseling van gedachten, die altijd Tong Tong's grote kracht geweest is. En die ons ook "op een afstand" tot een gezond inzicht zal voeren t.a.v. het land dat wij "in onze vingertoppen" hebben. Want het is waar wat G. J. Resink gedicht heeft: wij lezers van Tong Tong "behoren tot het evenaarsgeslacht, dat uit gematigder zones gedacht, steeds twee halfronden kentWij hebben een eigen visie op wat daar gebeurt en hoeven ons geen pro's of contra's te laten opdringen. Zowel wat tropisch als wat Europees is kunnen wij op eigen wijze beoordelen zonder gehin derd te zijn door inhibities of vooroor delen. En zeker is het nonsens dat alles wat onze belangstelling heeft in Indonesië (of Nederland!) per sé Nederlands of Indonesisch geïnterpreteerd hoeft te worden; er is betoel nog een Indische visie die niet deemoedig hoeft te wachten op Indonesische of Neder landse goedkeuring (of inzicht - wat vaak niet opgebracht kan worden!) Meer dan ooit zal bij het voortschrijden van de levensjaren van Tong Tong het eigen Indische karakter groeien en rij per worden. En volkomen nieuwe in zichten ontwikkelen, die zowel naar Nederlandse als Indonesische kant ont plooiing verdienen. De Indische levens beschouwing bestaat nog steeds, al sterft de groep uit. Hoe vreemd het ook klinkt: vooral na een laatste con frontatie met het vrije Indonesië (en daarna met het onverstoorbare Hol land) ben ik er meer dan ooit van over tuigd dat de Indische levensbeschou wing wérkelijk zin heeft - en dat het inderdaad begrijpelijk is waarom de abonnees van Tong Tong dit blad kop pig en onvermoeibaar voortzetten, hóe hard men buiten ook schreeuwt (en "aantoont") dat het blad gewoonweg niet bestaan kan! Daarom zeg ik overtuigender dan ooit: "Poekoel teroes, mijn waarden! "Tong Tong is méér dan onze stem. Het blad is onze Levensadem - en zo lang wij leven zulten wij Indisch getuigen. Het zal nog even duren voor Tjalie pas goed begint met zijn serie "Indone sische Notities", waarvan hier dus het eerste opstel gaat. Nog steeds ben ik aan het ordenen van mijn vele ge gevens. Een deel - per brief hierheen gezonden - is op onverklaarbare wijze ergens bij de post verdwenen, waar door "gaten" ontstaan zijn in mijn overzicht. Verder heb ik aan het eind van mijn reis naar Indonesië een rond reis van een week gemaakt door Ma laysia en Singapore, die dankzij de on vermoeide hulp van Dick en Annemarie Blomberg zo enorm veel nieuwe visies heeft opgebracht over Z.O. Azië, dat ik ook die reis móet incorporeren in de Indonesische aantekeningen. VINCENT MAHIEU Toen dit boek bij de vorige uitgever, H. P. Leopold's Uitg. Mij, uitverkocht was geraakt en geen nieuwe oplaag op stapel iverd gezet, kwamen in onze winkel nog steeds bestellingen binnen. Derhalve werd besloten de uitgevers- rechten van Leopold terug te vragen, waar men vriendelijk aan mee werkte en "Tjoek" wordt nu verder dus uitge geven door onze eigen Uitgeuerij Tong Tong. Wij zijn maar een klein uitgeverijtje en dus is deze eerste oplaag klein en wat duurder dan gewoonlijk. Maar we we ten zeker dat wij er ongeteld vele In- dischgasten een enorm plezier mee doen en dat onze eigen uitgave waar we erg trots op zijn) óók goed verkopen zal. Het omslag van de "nieuwe" Tjoek werd wederom getekend door R. J. Boon en zoals U ziet, is het wederom een liefelijke prent geworden die het boek alle eer aan doet. Het boek kost 9.90 met porto 0.90 10,80) en we zijn reeds direct begonnen met het leveren van de voor bestellingen. Zij die nog een ideetje zoeken voor een aardig kerstcadeau van dit jaar, weten wat ze nu bestellen moeten. Als U destijds geen "Tjoek" gekocht hebt, DOE HET NU! Er is nog enorm veel voor te bereiden. Ik hoop dat ik straks veel goed genoeg zal kunnen vertellen om Uw eigen reacties goed los te maken voor me nige brief van Uw kant! Dat het een nuttige en rijke gedachten- uitwisseling mag worden! T.R. 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4