Het Erekerkhof Peutjoet in Banda-Atjeh (Kotaradja) KERST- EN NIEUWJAARSWENSEN Toeganspoort tot het kerkhof Peutjoet met aan beide zijden van de ingang de namen der gevallenen uit de Atjeh-oorlog op marmeren platen. In ons vorig nummer kondigden wij reeds de verschijning aan van een studie van Teuku Tjoet Moh. Hoe- sain over het Erekerkhof Peutjoet. Hier volgt nu een korte samenvat ting van de inhoud. De in augustus 1972 te Banda Atjeh (Kutaradja) in de Indonesisch taal ver schenen verhandeling getiteld "Peut joet" is geschreven door de Atjeher Teuku Tjoet Mohammed Hoessin (Tjoet- je), zoon van de overleden Sjah- bandar van Meulaboh (Westkust van Atjeh), waarin hij het belang van de restauratie en instandhouding van de voormalige Erebegraafplaats Peutjoet accentueert, aangezien dit kerkhof de geschiedenis en de heldenmoed ont hult van het Atjehse volk tijdens de Nederlandse overheersing. Deze verhandeling is in het Nederlands vertaald. Een inleiding wordt gegeven door de plaatsvervangend Gouverneur van de "bijzondere provincie Atjeh", Drs. Mar- zuki Njakman, waarin hij o.m. er op aandringt, dit monumentale en histo rische kerkhof naar waarde te schatten en te verzorgen, opdat de huidige en volgende generaties herinnerd zullen worden aan de vrijheidsstrijd hunner voorouders, waarbij zovele slachtoffers zijn gevallen. Schrijver "Tjoetje" haalt o.a. aan dat in deze oorlog 4 generaals gesneuveld (overleden) zijn n.l. de Generaals Koh ier, Pel, Demmeni en de Moulin, het geen volgens hem het heftige verzet van de Atjehers aangeeft. De verrichtingen van verscheidene dappere Atjeh-officieren worden be licht; van haat en wraakgevoelens is nauwelijks sprake, dikwijls is er res pect voor de dapperheid van enkele Nederlandse officieren, en is schrijver ontroerd aan de hand van de inhoud en zin der grafopschriften, waarbij elk graf een geschiedenis op zich zelf vormt. In de passage over "Van Heutsz" wordt de vraag gesteld: "Waarom is hij niet op Peutjoet begraven, temidden van zijn ondercommandanten, in plaats van te Amsterdam, waar onbehoorlijke kna pen zijn herinneringsmonument hebben bevuild?" De brochure vormt een inleiding voor een herinneringsboek omtrent de Atjeh- oorlog, aangezien op 26 maart 1973 a.s. de herdenking zal plaats vinden, dat 100 jaar geleden (26 maart 1873) Ne derland aan Atjeh de oorlog verklaarde, waarna in april 1873 de eerste Atjeh- expeditie volgde. De verhandeling "Peutjoet", aangevuld met 18 foto's, is een ontroerende be schrijving van de Nederlandse bezet tingstijd, waarin herhaaldelijk tot uit drukking komt de noodzakelijkheid van de Restauratie en het blijvend onder houd van de Erebegraafplaats "Peut joet". Deze verhandeling is verkrijgbaar a 12,50 (inclusief portokosten) door overschrijving op girorekening 1376185 van J. H. J. Brendgen, Laurens Reaellaan 70' te Haarlem, waarvan de baten ten goede komen van het Peutjoet fonds. In 1954 was ik voor de laatste maal in Atjeh, waar toen op een enkele vertegenwoordiger van een handelshuis geen Europeanen meer te vinden waren. Toen reeds trof mij de van haatgevoelens jegens ons blanda's volkomen gespeende houding van de bevolking. Natuurlijk bezocht ik ook toen Peutjoet en was verrast over het feit, dat deze begraafplaats van "de vijand" in goede staat verkeerde: de weinige beschadigingen aan de grafmonumen ten van Nederlandse militairen, gevallen in de strijd tegen de Atjehers waren, naar Atjehers mij toen vertelden, het gevolg van Japans vandalisme, niet van handelingen door Atjeh ers. De weg naar de achterliggende kampong, die vroeger om het kerkhof lag was verlaten: men bereikte die kampong nu door dwars over de begraafplaats te lopen, maar dit was dan ook de enige "vrijheid", die Atjehers zich tegenover de daar rustende Nederlanders had den gepermiteerdZo liepen dagelijks tientallen Atjehers langs het monument voor de mare- chausee, hun bitterste tegenstanders vlak bij de ingang. Aan het monument was niets bescha digdDe houding van de Atjehers, nu op zo treffende wijze beschreven door "Tjoetje" is een voorbeeld voor allen op de gehele we reld voor wie na veel strijd eindelijk de vrede is weergekeerd J.H.R. Ook dit jaar bestaat voor onze abon nees de gelegenheid om voor de Kerst en Nieuwjaarsviering vrienden en ken nissen (of alle Indischgasten!) geluk wensen aan te bieden voor een VAST TARIEF: 4,per annonce. Zoals U weet doen vooral Kerstnum mers van Tong Togg meer dan alle nummers in Indische kringen de ronde en wordt de pagina met gelukwensen gespeld van de eerste tot de laatste letter om oude en langvergeten sobats weer te ontdekken. Géén standaardwensen waaruit U een keus moet doen, maar U bent geheel VRIJ om uw eigen wensen uit te spre ken "in alle talen", MET EEN MAXI MUM van 10 WOORDEN, EXCLUSIEF UW NAAM. Inzendingen moeten uiterlijk 8 decem ber binnen zijn. 6

Tong Tong | 1972 | | pagina 6