Nogmaals B.O.W. Oonoredjo Hein Buitenweg releveerde in Tong Tong van 15 augustus j.l. een enkele flits uit de roemruchte geschiedenis van het Departement der Burgerlijke Openbare Werken, vóór zijn verhuizing naar Bandoeng en zijn samensmelting met het Departement van Gouverne- ments Bedrijven tot het Departement van Verkeer en Waterstaat per 1 janu ari 1934. Niet alléén de tropische regenbuien waren oorzaak van de bandjirs in Bata via! In die tijd wist een ieder dat hy- perslechte riolering en afwatering die stadsbandjirs tot gevolg hadden en dat ondanks herhaald aandringen van inge zetenen en officiële instanties om ver betering, het uitvoerend personeel van de betrokken diensten niet in staat bleek - ondanks de in ruime mate ge voteerde gelden en het extra aangeno men personeel - het jaarlijks terugke rend euvel van de kleinere en grotere bandjirs met alle rampzalige gevolgen van dien, te verhelpen! Ook het per soonlijk medeleven van de toenmalige G. G. Graaf Van Limburg Stirum, ver mocht geen verbetering te brengen. In die tijd ontstond een andere en nogal kwaadaardige spotnaam: (B)angsat (O) rang (W)aterstaat! Of het nu kwam door de straffe hand van de intussen nieuw opgetreden Di recteur met zijn drievoudige acade mische graad: Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, weten wij niet, maar wél dat het binnen enkele jaren uit was met deze kwaadaardige spotnaam en dat er sindsdien nooit meer zo'n enorme bandjir is geweest, waardoor er voor ons in die periode gerede aanleiding was om uren te laat te komen op onze onvolprezen K.W. III. 1918, vierenvijftig jaar geleden! Op bovenstaande foto ziet U de op één na (Julsing ontbrak) volledige bezetting in 1928, van de afdeling Personele Za ken van het Departement BOW. Het departement gelegen aan Molenvliet, schuin over de Weeskamer, en waarin na de verhuizing naar Bandoeng, het Departement van Economische Zaken werd gevestigd! Zittend van links naar rechts: Mej. Gilbert, Mevr. de Vries - geb. de Ro- chemont, mevr. Arnold. Vóór Mevr. de Vries het factotum van de afdeling, Rakimin. Staande van links naar rechts: Van Hoven, Hoo, het Onderhoofd Heitz, Portier, Dumas, Ader, de secretaris (later Onder-Directeur) de Lange, Kim en het Hoofd der afdeling Van Renesse. De heer de Lange behoorde uiteraard niet tot de bezetting der afdeling maar kwam er als belangstellende bijstaan. Bijna een halve eeuw geleden! Wie van deze personen zijn er nog in leven? ADER Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant f 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND! In Donoredjo (Kelet-res. Djepara/ Rembang) was (is) een leprozenkolonie, niet ver van tandjong Mandalika. Vroe ger was hier op een heuveltje een Compagnie's uitkijkpost. Veel zeilsche pen vergingen hier als gevolg van stro mingen en storm. In de 30-er jaren fungeerde in Donoredjo als zendings arts Dr. Gramberg. Het "Onze Vader" in het Javaans ge beden volgt hier onder: Het Onze Vader Bapa manira, kang ana ing surga, aran pakanira dadi elapienna, Rama kahoela, ingkang wonten ing sur ga, wasta andika dados elapienna, Vader onze, die zijt in (den) hemel, naam Uwe worde geheiligd, Saedar pakanira ditakani, sakarpe pa kanira dadi ing lemma, Sadjaman andika dirawoei, karsa andi ka dados ing lemma, Koninkrijk Uwe kome, wille Uwe geschiede op aarde. Kaja ing surga, Kaja ing surga, Als in (den) hemel. Redjekki manira kang sadina-dina, we- hana dina iki maring manira. Redjekki kahoela kang sadienten-dien- ten, njoekani dienten poenika maring kahoela. Geluk ons dat (van) iedere dag, geef heden aan ons. Ambe kaliman maring manira dosa ma nira, kaja manira kaliman maring sidji- idji wong kang salah maeing manira. Ambe poenten maring kahoela dosa ka hoela, kaja kahoela poenten maring sanoenggil-noenggil tiang kang salah maring kahoela. En vergeef aan ons zonden, onze, zoals wij vergeven aan ieder mens die zondigt tegen ons. Ambe adja gawa manira ing padjadja- lan, tapi oetjolenna manira bari pada sanggala. Ambe sampoen bakta kahoela ing patjo- ban, tapi oetjolakan kahoela bari pada sanggawan. En leidt ons niet in verzoeking, maar verlos ons van den boze. Sebab saedar, ambe kalahar, ambe ka- moelian, Sebab sadjaman, ambe kawasa, ambe kamoekten, Want Koninkrijk, en (de) Macht en (de) Heerlijkheid, Kagoengan goesti, teka ing awet. Kagoengane goesti, dateng ing awet. Toekomende (aan) U, komen in (de) Eeuwigheid. Amien. Amien. Amen. PATEH 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7