TEMOE LAWAK GROET VAN GIKI nv the singer import/leusden OORKONDE w -m DE at filatelisten, te vet gegeten? Met te-moe-la-wak spaart u beter! Haal de tabletten even bij de drogist of apotheker Een Kostbaar Boekje TO BE OR NOT TO BE! Tijdens de Selamatan in Den Haag vroeg na het openingswoord ook een lieftallige Indonesische dame het woord en hoewel het plotselinge verzoekje ons wel wat verraste, willigden we het verzoek graag in toen we hoorden dat het om de aanbieding ging van een oorkonde door de CIK1 in Surabaya, uit handen van Mej. Marinella Koeslan Koesoemowirjo. Want het ging om een erkentelijkheidsbetuiging aan de gehele lezerskring van Tong Tong, zoals die al jaren lang met vele kleine en grote giften met de GIKI in Surabaya meeleeft. De oorkonde, in hel Indonesisch voorgelezen, had de volgende inhoud: Het Bestuur van de Yayasan Pendidikan Gita Kirtti betreurt het in hoge mate niet persoonlijk aanwezig te kunnen zijn op deze Selamatan. Weest U er echter van verze kerd, dat wij in de geest tussen U allen aan deze zinvolle en historische feestdis mede aanzitten en straks ons aandeel in de berkat mee naar huis nemen. Een zinvolle en historische feestdis ter gelegenheid van een zinvol en historisch gebeuren, t.w. het Tienjarige Bestaan van de "N.V. Tong Tong" op 1 November 1972 en de komende omvorming in een "B.V." Naast onze warme gelukwensen aan de "N.V." met haar tiende verjaardag, heten wij de "B.V." van harte welkom en spreken wij de hoop en het vertrouwen uit, dat deze evenzo bezield moge zijn met de "Pukul Terus" geest en spirit van haar voorgang- EOSiUE 8&00SS 1 moesson Roos Grooss: "De Kront jong Guitaar", Moesson Serie, Uitg. Tong Tong B.V. f 9,— Tijdens de Selamatan was de eivolle, drukke zaal zó geanimeerd bezig, dat maar weinig feestvierders aandacht konden vinden voor het bescheiden, rustige hoekje, waarin Roos Grooss haar lang verwachte boekje over "De Krontjong Guitaar" van een handteke ning voorzag in het eerste stapeltje boeken dat de drukkerij eindelijk had kunnen afleveren. Vanaf het podium- had ik de aanwezig heid. van het boekje en zijn schrijfster inderdaad wel gemeld, maar helaas te kort en te zakelijk. Per sé niet in ver houding tot de belangrijkheid van dit boek, zowel voor onze groep als voor de literatuur omtrent Indische cultuur historische waarden. Want dat in beide hoedanigheden dit boek onze bijzonde re aandacht verdient is zonder meer ster, tot heil van een succesvol voortbe staan van "Het enige Indische blad ter Wereld Tong Tong" en diens grote schare dankbare lezers en lezeressen. Het is ons een ware behoefte aan "Tong Tong" en de uitgebreide "Tong Tong" fa milie, in 'en buiten Nederland, onze diep gevoelde erkentelijkheid te betuigen voor al het goede, dat zij voor onze noodlijdenden hebben gedaan en stellig nóg zullen doen. Zowel t.a.v. de armen aan goed als t.o.v. de armen aan kennis,hebben Tjalie Robinson en Lilian Ducelle met de "Tong Tong" familie menige bittere nood gelenigd en honger gestild. Wij wensen "Tong Tong" het eeuwige leven toe en dat God steeds mèt U allen zij. Surabaya, 28 October 1972 Het Bestuur waar. Rogier J. Boon zorgde voor een stijlvol bandje. De eerste indruk is dat het boek eigen lijk veel te uitgebreid de herkomst van de krontjong guitaar behandelt, want pas na het zesde hoofdstuk landen wij bij Andalusië aan en de Iberische cul tuurwaarden, die van directe vormende waarde geweest zijn voor de "ziel" van de krontjong muziek. Maar de Verove ring van de Wereld door de Portugezen en Spanjaarden heeft een onafwijsbare voorbereiding, ja zelfs voorbestemming gehad in Arabië en Perzië, ja in het "gehele Oosten". En door dit hele Oosten voert Roos Grooss ons in een ongelooflijk boeiende "uitstalling" van muzikale en andere waarden, die van betekenis zijn geweest voor de "ont kieming" van de krontjong. In tegenstelling tot wat men gauw mocht denken: dat het een dorre op somming geworden moet zijn, moet het Op pagina vijf staan de nieuwe abonnementsprijzen van Tong Tong, die voor het gros van de lezers neerkomen op een ver meerdering van vier gulden per jaar of een gulden per kwartaal. Niet veel? Wel veel? Wij gissen - U Wéét! Wij weten wat anders: steeds nijpender wordt de vraag voor ons geliefd blad hoe lang wij nog kunnen "poekoel teroes". Als U ons daarbij wilt en KUNT helpen, zeggen wij uit de grond van ons hart: Terima kasih banjak! ons graag van het hart, dat Roos Grooss de historische gegevens met vrouwelijke bevalligheid en gracie be naderd heeft, waardoor het hele werk iets erg menselijks heeft gekregen: geen somber, zwaarwichtig boek, maar een mens, een vriendin, die vertelt! Vanaf hoofdstuk 7 komen wij op een terrein, waar alle Indischgasten zich min of meer bewogen hebben (meer "min dan meer"), want de schrijfster heeft werkelijk een enorme voorraad exacte historische waarden van de krontjong-historie weten op te diepen, waar wij met groot plezier in zullen delven. En waardoor de gesprekken die wij voortaan over krontjong zullen voe ren, een groot brok soliditeit en kleu righeid zullen winnen. Zéér gewenst, want over het algemeen zijn gesprek ken over krontjong tot nog toe nogal leeg en saai en ruggegraatloos ge weest! Nu de "Indische tijd" met ons, lezers van Tong Tong bijna tot het verleden behoort en misschien ook de Krontjong spoedig "passé défini" dreigt te zijn, lijkt dit boekje te laat te komen - een verwijt aan onszelf, want wij hadden al vele decennia terug met een serieuze studie van de krontjong moeten begin nen. Des te meer groeit de dankbaarheid voor het verschijnen van dit boek a.h.w. "op de valreep". Roos Grooss heeft er de Indische historie (en zeker ook menig onderzoeker in de toekomst!) lees verder pagina 18 10

Tong Tong | 1972 | | pagina 10