Indischgasten en politiek EEN ERESCHULD INGELOST i TELEVISIE-AUDITIE VOOR "DE STILLE KRACHT" Nu de verkiezingen naderen, krijgt de redactie wel eens bezoek van politiek geinteresseerden die zich afvragen waarom de Indischgast geen belang stelling heeft voor hun partij. Wel, ons antwoord is dat de Indisch man over het algemeen geen interesse heeft voor welke partij ook. Hun argument: "U kent ons niet, dus omgekeerd wij U ook niet! Kom met ons praten. Bezoek onze bijeenkom sten". Hoe dan ook, in al die gesprekken vroeg men ons telkens weer hoe het komt dat de Indischman nergens te zien is op politieke propaganda-avon- den of bijeenkomsten - dus ook ner gens zitting heeft in besturen of co- mité's. Juist omdat deze vragen van Neder landse zijde zo vaak gesteld worden en wij willen blijven zoeken naar een paar solide motieven of beweegre denen, nodigen wij onze lezers hierbij uit om zo beknopt mogelijk aan óns te schrijven waarom men zich niet met politiek inlaat. Wij zijn er zélf erg benieuwd naar, maar ook veel politici vragen zich vaak af hoe het komt dat de ruim honderd duizend Indischgasten zich zo afzijdig houden van alle politiek. Misschien kunnen wij ze met ons antwoord te denken geven! "Het" boek is er nu. Na een vertraging zonder einde tengevolge van allerlei oorzaken, die de samenstellers niet in de hand hadden. Met "het" boek wordt vanzelfsprekend bedoeld het verslag van de herdenking van de Japanse capitulatie in het Haag se Congresgebouw op 15 augustus 1970 - 25 jaar na dit historisch feit. De bijeenkomst bracht duizenden bijeen op het parkeerterrein van het gebouw en was, ook wat allerlei neven-activitei ten betreft een groot succes. Het is overbodig, hierop verder in te gaan: een groot aantal lezers van Tong Tong zal getuige geweest zijn van deze in drukwekkende plechtigheid en de daar op gevolgde maaltijd (nogmaals hulde, Tante Truus!) en hebben zich daarna gestort in de vermaken die de Pasar Baru opleverde. Het spreekt vanzelf, dat aanstonds de behoefte werd geuit aan een blijvende herinnering aan deze diep-ernstge, an derzijds zo feestelijke dag, waarop de Wie schrijft ons? Redactie (Ons oor hier en daar te luisteren leggend hoorden we al twee heel korte argumenten: politiek is kasar; politiek is "haatopwekkend". Wat denkt U?) Indische groep de Koningin, Prinses Beatrix x haar man en de oud-Gouver- neur-generaal Van Starkenborgh en zijn echtgenote in hun midden mochten begroeten om tezamen het einde van de wereldoorlog te herdenken. Bijzon dere waarde had deze dag ook nog voor veien, die elkander in lange jaren niet hadden ontmoet of wellicht zelfs geheel uit het oog hadden verloren. Er werd dus besloten, een gedenkboe! uit te geven, en dit had er enige maan den later kunnen zijn, .wanneer niet allerlei persoonlijke moeilijkheden en tenslotte brand bij de drukker hadden geleid tot een zwaar te dragen vertra ging. Maar: eind goed, al goed! Het gedenkboek is er nu en het overtreft de stoutste verwachtingen. De belangrijkste attractie vormen de talloze foto's in zwart-wit en kleur, be trekking hebbende op de bijeenkomst, de maaltijd, en de Pasar Baru, om te zwijgen van die, betrekking hebbende op de erevelden en de kransleggingen. De toespraken van prof. Brugmans en ds Van Durnen zijn opgenomen. Een belangrijk deel van het boek wordt in genomen door een samenvatting van de gebeurtenissen tussen 1940 en 1950 van de hand van ir. G. S. Vrijburg. Kopen, bekijken en... lezen! Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 25,plus 3,porto. J.H.R. GDpPOD Begin volgend jaar begint de AVRO-Televisie met de opnamen van "De stille kracht" van Louis Couperus in een driedelige televisiebewerking door Walter van der Kamp. Dit verhaal speelt in het Indië van 1895. Om deze serie zo authentiek mogelijk te maken zoeken wij voor een aantal zeer belangrijke rollen en bijrollen Indische Nederlanders, Javanen en Soenda- nezen met akteertalent. Indien u interesse hebt uw medewerking te verlenen aan deze serie verzoeken wij u een goede foto met een beschrijving van uw eventuele akteerervaringen zo spoedig mogelijk te zenden aan de AVRO-Televisie, afdeling Drama/Kunst, t.n.v. René Solleveld, Hoge Naarderweg 3 in Hilversum. U ontvangt dan zo spoedig mogelijk van ons nader bericht omtrent de auditie. 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3