Tong Tong Wordt Duurder VUILHEID EN VRIJHEID De abonnementsprijzen zowel als de advertentietarieven zullen per 1 januari 1973 verhoogd moeten worden. Voor het overgrote deel der abonnees, nl. de abon nees in Nederland, komt het neer op een verhoging van 4,per jaar of 1, per kwartaal. De verhogingen zijn zo scherp mogelijk aangepast bij de totaalprijs der postbestemmingen over de hele wereld. Prijs per nummer 1,50. Abt. Ne- derl.: kwart 8,50, halfj. 17,jaar 34,Abt. Europa: jaar f 37,Buiten Europa: jaar 42, Abt. (per jaar en per luchtpost). Australië en Nw. Zeeland f 78,Indonesië 63,Z.-Afrika en Z.-Amerika 63,Canada en Ver. Staten 53, Maleisië, Singapore en India 63,Suriname en Antillen 53, Herhaal nóg eens: U betaalt vanaf 1 januari 1973 per kwartaal f 1, méér, dus per jaar f 4,meer. De abonnementsprijs wordt dus in Nederland f 34, De nieuwe tarieven van de ting-ting advertenties zijn normaal vermeld in de kop van de desbetreffende rubriek. Wij hebben inderdaad tot het laatste moment gewacht met de definitieve vast stelling der diverse prijzen, alle mogelijkheden en bezwaren eindeloos wikkend en wegend, maar de stijgingstendens van ALLE prijzen in Nederland is zó onverbiddelijk dat eventuele "matigheid" NU zich per sé zou -straffen met dubbel zware verhogingen later. Wij volgen dóódsimpel de indices zoals die zich voordoen bij alle tijdschriften en periodieken. Waarbij wij tóch wel aan de laagst mogelijke kant blijven. Wij zijn ons er immers kalm van bewust dat verdere prijsstijgingen abonnee- verlies met zich mee zullen brengen. Het oude probleem dient zich weer aan: hoeveel verliezen kunnen wij ons veroorloven om tóch de "totaalrekening" te kunnen betalen? Want in laatste instantie gaat het helaas inderdaad om de "ketippen". Erg pijnlijk, want verlies van abonnees betekent vooral verlies van sobats, van mensen, en dat is het ergste. Nochtans zullen wij ook dit jaar door het "spervuur" van de jaarwisseling heen moeten van abonnee-verlies en sobat-verlies. En bidden dat we er goed door heen komen. Voor hen die standvastig abonnee blijven: Sluit de gelederen, mijn waarden, serrez les rangs! Elke strijd kost verliezen, en onze bestaansstrijd van de Laatste der Mohikanen") wordt moeilijker naarmate de jaren voort schrijden. Sluit U hechter aaneen, houd koppig Uw oude, beproefde overtuigingen vast. Laat ze niet los; laat ze niet verwateren. En blijf abonnee van Het Enige Indische Blad ter Wereld! Dan madju tetap! De commandant van het Eerste Le gerkorps, luitenant-generaal F. E. Meynderts, doet een dringend be roep op alle militairen om hun lichaam niet te laten vervuilen. Volgens de luitenant-generaal zou het met name schrikbarend gesteld zijn met de reinheid van de haren, het gebit, de handen, yoeten en nagels van vele dienstplichtigen, aldus lezen wij in de „Telegraaf" van 27 okt. De Nederlandse dienstplichtige behoort tot de best betaalde, de minst "wer kende", de dikst in vacanties zittende miliciens te wereld. Hij is vrij van groetplicht, vrij van uniformplicht bui ten de kazerne en vrij om zijn haar net zo lang te laten groeien als hij wil. De "litanie" kan langer zijn, zoals vooral elke Indische krantenlezer al sinds jaren weet. Maar tot onze ver bazing vindt de Nederlandse burger dit alles helemaal niet erg, ja, onmilitair gedrag valt hem nauwelijks op. We vragen ons alleen maar af: waarom schaffen wij de weermacht toch niet helemaal af? In deze vorm is onze weermacht een aanfluiting van alles wat militair is, maar vormt ook een onbetrouwbare schakel in de West- Europese defensie, wij brengen onze buren in gevaar. Nog gekker: hij is zelfs voor zijn ver wanten, buren, vrienden en kennissen een te duchten vijand. Volgens een brief van de commandant van het Eerste Legerkorps neemt de vervuiling van de dienstplichtige hand over hand toe en begint zij een bedreiging van de volksgezondheid te worden. Niet min der dan de helft van het aantal dienst plichtigen onder zijn bevel - in totaal 24.000 - zou tekortschieten in de toe passing van de eenvoudigste voor schriften van de hygiene. Schaamluis, schurft, steenpuisten zijn de meest voor de hand liggende gevolgen van onvoldoende persoonlijke reinheid. In onze "permissive society" - de maat schappij, waarin alles geoorloofd is, en dus ook persoonlijke vervuiling, als men geen lust heeft eigen lichaam Ut-rip. jSÓépjf; f Ji V "OER'P SOEMQHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson reeks. Prijs f 8,incl. porto. Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch Wanneer U per giro bestelt (de giro naar Tong-Tong, dus niet naar het giro-kantoor) vult U dan niet het bedrag in? We moeten er namelijk nog de porto bijreke- nen. U krijgt met de bestelling altijd een afrekening van ons! behoorlijk te onderhouden, zal de waar schuwing van de generaal niet veel uithalen, vrezen wij. Want het zijn be paald niet alleen dienstplichtigen, die van hun "vrijheid" misbruik maken. Zij leven in een atmosfeer, waarin de ge dachte, dat de hoogste vrijheid ge bondenheid veronderstelt, niet meer leeft. Wij zijn in Nederland nu ook het bom-tijdperk binnengetreden en daar mee de jaren van opperste maatschap pelijke vervuiling - waarom zouden wij dan het de miliciens verwijten, dat zij zich niet bekommeren om de persoon lijke reinheid? De "revolutionair" Bernard Shaw heeft eens gezegd: Vrijheid is verantwoor delijkheid. Het lijkt erop, dat de mo derne vrijheidsapostels met hun disci pelen omgaan als kinderen met lucifers. Leve de vrijheid, al gaat de maatschap pij er aan te gronde! R.R. 5

Tong Tong | 1972 | | pagina 5