^loojclzaak Terug van weggeweest (II) o hotel ,ardjoena' 8 Het eerste wat me bij aankomst in Djakarta bij het imposante Hotel Indo nesia opviel was een metershoge aan kondiging dat er een Beauty Contest aan de gang was. "Jullie ook al!" zei ik tegen mijn gast vrouw. "O ja, wat dacht je, we zijn hier gek op schoonheidswedstrijden. Ze worden meestal georganiseerd door grote handelshuizen, reisbureaux, alle maal voor de reclame natuurlijk. Maar de prijzen zijn pèt, niet zoals bij jullie!" Nou ja, ik heb die lieve meisjes hier ook naar huis zien gaan met een tran- sistortje en een schemerlampje, niet altijd schiet er een Porsche over voor een fraai figuur. Het gaat allemaal om de goede maten en voor de camouflage, dat het niet louter een "vleeskeuring" is komt er de laatste tijd een soort intelligentie-test bij. Dat was in Amerika 10 jaar geleden al. Daar wordt dan een perfecte show omheen gebouwd waar geen land aan tippen kan. Als vrouw blijf je toch meer kijken naar het geheel, dus niet alleen benen en bovenwerk. Je kijkt naar het gezicht, de uitdrukking, het hele doen en laten. Setyawati Samsidin, Miss Oost-fara 1972 Maar zo'n vrouwelijke visie klopt niet met de mannelijke. "Je moet de koppen er maar bij nemen," hoorde ik nogal bruut adviseren. Kunt U zich indenken hoe verrast ik was in een Indonesische krant dit beeldschone hoofdje te zien. Het be hoort aan Setyawati Samsidin (24) die Miss Oost Java 1972 werd en boven dien gekozen werd tot Miss Photoge- niek, Miss Favoriet en Miss Personality. NUT EN NOODZAAK Boven een serodaaronder roti koekoes-, colombijn- en kwee mangkok vormpjes en rechtsonder een geribbeld stukje blik in houder om kartelrandjes te snijden. Gisteren weer een vuilnisemmer vol lege conservenblikken buitengezet. En als altijd met een "sajang" gevoel dat geen welvaartsbewustheid me kan ont nemen. Zonde van dat schone, stevige materiaal, eenmaal gebruikt, weg er mee. Spilzucht. In Indonesië, ondanks de ook daar niet te stuiten opmars van plastic, heb il: toch nog kunnen neuzen bij een blik slagerij. Daar doet men nog wat met zo'n leeg blik. Neem nu eens zo'n oud Blue Band, petroleum- of melkblik eens. Daar gaat een toekang besi eens goed voor zitten en kijk wat er na een poosje tevoor schijn komt. Zo'n handige serok, scheplepel om de gorengans uit de olie te vissen. Die praktisch gebogen hoek, precies be rekend op de ronding van de wadjan. Een stukje ijzerdraad voor het ophan gen is niet vergeten. Voor 35 cent een onmisbaar stukje keukengerei, gaat nog wel een jaar mee. Uit de kleinere blikjes komen de co lombijn en kwee mangkok vormpjes. De laatste ook gebruikt om kleine roti koekoes in te stomen. De bodem een eenvoudig kruisbandje dat belegd met een stukje oliepapier, voldoende is om het deeg vast te houden. De grote vier kante vorm is ook voor roti koekoes. Helemaal rechtsonder geen haarkam, maar een geribbeld stukje blik in een houder, scherp genoeg om leuke ge kartelde randjes te snijden in agar-agar of hoenkwee. Al dit keukengerei plus het bekende meloenkrabbertje kostte mij nog geen twee gulden en de maker een paar uurtjes geknutsel. En de prettige ge dachte van dit alles is dat we met ons allen tot stof kunnen vergaan, serok, krabber, vormpje, toekang besi en Lilian Ducelle Haar maten zijn perfect, hoewel ze kleiner is dan de Europese dames. Maar eigenaardig, de krant vond een plaatje van haar hoofd blijkbaar vol doende voor de kenners van ware schoonheid. Deze volmaakte ogen, neus, mond, voorhoofds- en halslijn neem je niet "op de koop toe", ze zijn hoofdzaak en als zodanig een apart plaatje waard. Overigens won op de Miss Asia Beauty Contest niet Setyawati, maar Miss Fi lippijnen de prijs. "Onze meisjes moeten beter oefenen in het lopen in bikini," zei een vooraan staande Indonesische dame. Deze op merking is haar door vele nog "ouder- wets"-denkenden erg kwalijk genomen. Terecht. Want waarom moet iemand die zich perfect vrouwelijk kan bewegen in sarong-kabaja het uiterlijke onderspit delven voor iemand die praktisch naakt de keuring doorstaat? Het zou misschien wel aardig zijn van de Europese en Amerikaanse meisjes te eisen dat ze zich in sarong-kabaja moeten kunnen presenteren. Of de juryleden dan ook nog zo enthousiast zouden zijn? L.D DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Logeren in Den Haag? o O dan natuurlijk bij O o Moderne kamers, prima service, prettige q q sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In q q iedere kamer warm en koud stromend water, q q Vanaf f 20,per persoon per nacht, q o Gr. Hertoginnel 205, tel. 070/39 03 24 g OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 10

Tong Tong | 1972 | | pagina 10