De Resident viel van zijn paard "Grijpen en Grabbelen" Sint Nicolaas anno 1912 der treinkoelies, tijdens een oponthoud op een der stations, wel wat in het bezit van de mooie blinkende trommel had gezien, zonder zich verder te bekommeren over de inhoud. Het bataljon sloeg te Meester en Batavia een goed figuur. Enige malen kwam de Bri gade commandant zich van de geoefend heid overtuigen, wanneer wij veldslagen leverden bij de Hooiberg en op het terrein van Kemajoran. Iedere zaterdagavond vertrokken boedjang- luitenants per EBRO (kar met vier wielen en twee paardjes!) naar Glodok in de be nedenstad van Batavia voor bezoek aan de schouwburg Thalia, waar interessante ko medie-stamboel-stukken werden opgevoerd. Het was er altijd stampvol. Er werden meest vrolijke maar ook wel eens een .droevig stuk voor het voetlicht gebracht. Van de opvoeringen herinner ik mij Genoveva (Ge- nopipa), Voerman Henzei (toekang grobak pakei engsel), Gagak Solok, een verhaal over een kraai, die iemand van de dood redt door met zijn snavel aan diens mouw te trekken en hem onder luid gekras er van weet te weerhouden een glas met een ver giftigde drank te ledigen. Iedere keer als de man het glas naar zijn mond wil brengen herhaalt de kraai zijn poging. De man krijgt achterdocht en dankt zijn leven aan de kraai. Andere stukken waren Djoeli, Djuli, bintang tiga en Njai Daisima. Het telefoonnummer - en er werd nog aleens getelefoneerd - was meestal anam - nol - anam. Ook werd een stuk gebracht waarin de hertog van Brabant (hertog van Bram- bang) een rol speelde. Na afloop der voorstellingen bezochten we de Dierentuin, waar we tot vroeg in de morgen dansten met vele lieve meisjes en pas bij het licht worden de Mil. school weer opzochten. We bleven tot eind maart 1915 te Meester en verhuisden daarna weer naar Ambarawa. (wordt vervolgd) K.Wherinnert u zich de initialen nog van een der meest gevreesde In dische journalisten, die van Karei Wy- brands van het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-lndië? K.W., die "afgewaaide tak van de Mul- tatuliboom", zoals de Nederlandse li terator Frans Coenen hem eens ge noemd heeft, had ongetwijfeld de scherpste pen van alle geduchte, be faamde, bewonderde en vervloekte krantenschrijvers. Hij critiseerde alles en iedereen, soms op goede gronden, soms alleen maar omdat hij het onder werp van zijn beschouwingen niet mocht. Een anecdote, die hem ten voeten uit tekende, schoot mij te binnen bij het schrijven van mijn journalistieke herinneringen. K.W. lag natuurlijk over hoop met de resident van Batavia, toen de heer Schenk de Jong. Niets bijzon ders, want met autoriteiten en autori teit was hij nooit op goede voet, het geen hem bovendien, ondanks het uit gesproken "koloniaal" karakter van zijn geschrijf, ook lezers bracht onder in heemse intellectuelen, vooral bestuurs ambtenaren. Wybrands zei namelijk, wat zij nauwelijks dorsten denken, laat een verboden Indisch toneelstuk 1722 Bladerende in de oude resolutieboeken van Gouveneurs-Generaal en Rade te Batavia, komt men soms heel wat an ders tegen, dan wat men zoekt. Zo kwam ik dezer dagen in de resolutie van 14 september 1722 de volgende zinsnede tegen: "Op de klagten van de Kerkeraad werd verstaan ernstig te doen tegengaan het spelen van wajangs onder de kerktijd en door de baljuw onderzoek te laten doen na de auteurs van het Intolerabel spel van "Grijpen en Grabbelen" om daartegen te kunnen voorzien, door wie dit spel binnen de stad voor weinige dagen is opgevoerd en aangericht ge worden, vooral zulks nooit meer binnen de muren dezer stede te tolereren". Wat de eerste maatregel betreft, deze beoogde de handhaving der Zondags- ruste, waarvoor de Eerwaarde Kerke raad reeds lang een lans brak. Het tweede is interessanter. Binnen de goede stede van Batavia was niet slechts een ondeugend toneelstuk ge schreven, doch zelfs opgevoerd, welk stuk de Hoge Overheid ten Kastele zeer mishaagde. Wat zouden wij er niet voor geven, als wij deze afkeurens waardige tekst eens mochten inzien. Nu moeten wij er maar naar gissen. Het komt mij voor, dat het spel gericht is tegen de wijze, waarop men zich te Batavia placht te verrijken. De hoge pieten hadden het maar voor het "grij pen", de kleine man kon enkel maar "grabbelen" naar hetgeen van de hoge tafel (zo noemde men soms de Hoge Regering) afviel. Zo lijkt mij deze titel nog het best te verklaren. Geen wonder dat de Heren nijdig warem Doch men kan ook waarnemen, dat de wereld in dit opzicht nog vaak weinig veranderd is. Men denke aan grote ondernemers en kleine werknemers, aan rijke vak bonden en kleine zelfstandigen. Cosi va il mondo, zeggen ze bij ons in Italië, zo draait de wereld! d. G. staan uitspreken, over hun chefs. De resident dan viel op een goede, of liever kwade dag, van zijn paard - het kan ook zijn fiets geweest zijn. Die avond verscheen in het Nieuws v.d. Dag het volgende bericht: "Wij vernemen met groot leedwezen dat de resident, de heer Schenk de Jong, van zijn paard is gevallen. Ge lukkig werden geen edele delen be schadigd: hij viel op zijn hoofd". Een typisch K.W.-"grapje" - maar het bracht de lachers op zijn hand. J.H.R. Onze gedachten gaan terug naar het Semarang in.het jaar 1912. 5 December, Sinterklaasavond. De drukte concentreerde zich op de Hee renstraat, toen bij uitstek het winkel centrum van de stad. Sinterklaas en zijn Pieterbazen zouden hun opwach ting maken en zitting houden bij de Firma Hoogveld - Banketbakkerij. De Heerenstraat werd door de politie afgezet tot aan de brug: er was dus geen verkeer van rijtuigen, enz. Geluk kig maar, want al heel vroeg op de middag zag het er zwart van de men sen, die zich voor de winkel van Hoog veld verzamelden, om toch vooral niets van het feest te missen. Maar niet al leen Hoogveld had de primeur van de avond. Ook de andere winkels konden de toeloop van kijkers en kopers am per verwerken. Overal zag je mooie étalages met verleidelijk speelgoed. Ook de tombola's werden bestormd, vanwege de prachtige prijzen. Zo had Meyer Hilleström, een grote zaak naast toko Zickel, als prijs, twee grote poppen, - circa 50 cm. - een bruid en bruidegom voorstellende, compleet ge kleed in feestkledij, daar was dan ook geen door- en bijkomen aan. Ook bij Mourgues met z'n attractie: "Bij aankoop van f 5,een met gas gevulde ballon cadeau", liep het storm; daar stonden de mensen rijendik, want een ieder wilde toen wat graag met zo'n ballon rondlopen. Toen de Middelbare Scholieren zich mengden in het feestgedrang was het uitkijken geblazen, om rake klappen met kartonnen klappers te ontlopen. Ze waren van karton gemaakt, maar desondanks deden de klappen toch wel zeer, want ze sloegen keihard toe. Ook de ballonnen waren niet meer veilig, één brandende sigaret er tegen en wijlen was je ballon. Het ging wel gepaard met een zeer harde knal, dat wel, en daar was het natuurlijk om begonnen, maar je ballon bleef verle den tijd. Om circa half negen kwam een muziek korps opdagen. De straat voor Hoog veld werd schoongeveegd door de politie. Het paard van Sint kwam voor. Sint besteeg zijn schimmel en geflan keerd door de Pieterbazen, stelden zij zich op voor het korps en onder vro lijke tonen van enige Vaderlandse lied jes en in marstempo zette de stoet zich in beweging. De nontonners sloten zich aan en zo hosten zij naar Bodjong, met als einddoel de sociëteit "de Harmo nie" aldaar. Het feest was afgelopen, dus hoste ik ook mee, maar niet naar de soos, want het was al vrij laat geworden en ik moest om 9 uur thuis zijn. Dit was een gezellige Sinterklaasviering uit het jaar 1912. Si Boeloes 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13