TEMOE LAWAK Over Oud-Semarang en onze Selamatan Gallex van Landman Landman - "De Toren" Naarden Gevaarlijk Eten De Nieuwste "Tjoek" "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. De heer G. L. de Jong schrijft ons: Hartelijk dank voor de toezending van de brief van (mij onbekende) Mevrouw B. van den Ende-Huffelte Bloemendaal, die ik uitvoerig beantwoord heb. Het artikel OUD SEMARANG (TT van 1 en 15 sept) heeft inderdaad zeer in- en-aangeslagen, getuige het aantal schriftelijke (enkele via U), zowel tele fonische reacties, dat ik mocht ont vangen. Weliswaar merendeels van dames van oudere leeftijd dan de mijne (70), op een enkele uitzondering na, allen we duwen, die ik in het verleden met hun echtgenoot een aantal jaren in Sema- rang hebben gewoond. Hetgeen mij uit de ontvangen brieven over dit onderwerp in het bijzonder aansprak, was het feit, dat zij, haast zonder uitzondering, komende van el ders, met tegenzin, "gedwongen" Se- marang, voor meerdere jaren, als woon plaats moesten betrekken. Immers Se- marang was destijds bekend als "la ville morte", een plaats waar weinig te beleven viel. En vergeleken bij Batavia, Soerabaja en Bandoeng, was dat waar schijnlijk wel zo. Maar Semarang had iets "ondefinieerbaars", ja, hoe zal ik het zeggen, zoiets van een berustende, maar "intensgelukkige familiesfeer, waarin en waarbij, ook "zij van buiten" allengs betrokken werden. Bij aan komst dus eerst de tegenzin, maar bij vertrek, het leedwezen dat dan tot ui ting kwam. In de epistels werd dit unaniem vertolkt. Hoe dan ook er was ongemerkt een sterke band gesmeed, die slechts met weemoed verbroken werd. Van deze gelegenheid maak ik tevens gaarne gebruik, om mijn, en ook die van mijn vrouw, gemeende waardering te uiten over de recent gehouden sela matan, en wel in die zin, dat wij onze dank betuigen aan organisatoren als aan alle medewerkers. En aan Tjalie, die mij, bij het passeren van het podi um, toevoegde: Eh en jij moet ook goed en flink eten! Loh, de verzekering, dat ik "geranseld" hebHet heeft mij moeite gekost, van mijn verzadi gingspunt niet "hoorbaar" blijk te ge ven, zoals het de gast betaamt bij een "oorspronkelijke" selamatan. Het assi milatieproces is echter al zover ge vorderd, dat ik het grote risico zou lopen, vooral toen er enkele stoelen onbezet waren, het echt-hollandse ge zegde naar mijn kop geslingerd te krij gen: Geef die boer een stoel! Nederlandse vrouwen in een Jap. interneringskamp. Tekeningen en tekst door Mary Bruckel-Molly Roukens 15,50 1,75 porto Verkrijgbaar bij Boekh.Tong Tong Let op het vertrouwde Minangkabau-merk! Bij apotheker en drogist: 100 tabl.f. 6,50. 5000 vergiftigingen per week Na twee maanden lang in Indonesië en Malaysia dubbel voorzichtig geweest te zijn met eten (maar after all at ik tóch "overal" zonder nadelige gevol gen) overkwam het me in Holland dat ik nét twee dagen hier was of ik had al een dot van een voedselvergiftiging, veroorzaakt door een warm worstje van een snackbar. Natuurlijk hebben we er allemaal om gelachen, maar ik was toch een week lang lelijk ziek! In het "Alg. Dagblad" van 21 october stond overigens ook weer een artikel over gevaarlijke kroketten, waarin vol gens de Keuringsdienst van Waren - evenals in "al die vleessnacks'" - heel wat ongerechtigheden zitten, "van kak kerlakken tot sigarettenpeuken toe". Veertig procent van die kroketten heeft een te hoog bacteriëngehalte. Bij één dier onderzoeken bleek 20 ronduit schadelijk voor de gezondheid te zijn. O.m. waren deze kroketten faecaal be smet Intussen constateert het Bacteriolo gisch Laboratorium van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek, al dus de "Telegraaf" van 24 oktober, dat per week 250 gevallen van voedsel vergiftiging bekend worden, maar dat de ervaring heeft geleerd dat altijd alleen 5 van de patiënten naar de dokter gaat, zodat het aantal voedse- vergiftigingen op ruim 5000 per week mag worden geschat. Het vervelende is, dat ook al nemen wij nuchter aan dat op alle voedselmarkten ter wereld wel onzindelijkheid of ge knoei voorkomt, hier in Nederland door het voortdurend snoeven op eigen zin delijkheid en het demonstratief met mooie witte doktersjassen rondlopen ook alweer de hypocrisie extra veel slachtoffers maakt. Ook hier worden wij dus de dupe van de kleinburgelijkheid (bei UNS ist alles schön!) die elke Nederlander zijn buur man verwijt. Trouwens, als Indischman weet je werkelijk niet meer hoe je na zoveel jaren in dit land, ook op dit ge bied zélf veel meer "aangepast" bent dan je beseft T.R. VINCENT MABIEU Thans door de EIGEN uitgeverij uitgebract Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Een waardig kerstcadeau Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" f 9,90 plus 0,90 porto Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Op 11 november 1972 is plotseling van ons heengegaan DR. GUSTAAF LOUIS THEODORE DIRKSEN op de leeftijd van 70 jaar. Christina Dirksen-Kereh Cornelia Tielenius Kruythoff-Dirksen Arthur L. Dirksen en verdere familie 34 Harkness Avenue, Pasadena, California 91106, U.S.A. Dr. Dirksen heeft jarenlang in Makas sar zijn dokterspractijk gehad. Onge twijfeld zullen er zeer veel Tong Tong lezrs zijn die hem hebben gekend - Red. 19

Tong Tong | 1972 | | pagina 19