RUEB Over geboortebeperking in Indonesië en nog iets oooooooooooooooooooooooooooo Disco Bolland Dokter H. M. C. Poortman schrijft ons - en hoewel zijn brief kennelijk bedoeld is als een particulier schrijven - wagen wij het toch deze te publiceren, ook al omdat hij een licht werpt op de merk waardige omzwervingen van weer een van die Indische doorzetters, die, nu zij de oude, vertrouwde omgeving heb ben verlaten zich dienstbaar weten te maken elders. Nu dan: het woord is aan de dokter, op het ogenblik dat hij zijn brief aan Tong Tong postte werkzaam in Seoul (Zuid-Korea). "De reden dan van dit briefie is (hoe kan het anders met ons eigenwijze Hollanders) een kleine correctie op uw artikel in het nummer van 15 Sept. "Teveel Indonesiërs, te weinig werk". Ik ben 't met de strekking en de inhoud van dat artikel geheel eens, en het is mij uit het hart gegrepen. Ik ben nl. zelf werkzaam op het gebied van de family planning, en ben op het moment "short-term -consultant" van de WHO speciaal voor FP, met als basis het Regionale WHO kan toor voor de West Pacific, in Manilla. Ik zit hier in Korea voor enkele weken om de regering te helpen met haar plannen in FP voor de komende jaren, en vooral ook hoé en waar ze daarvoor steun zal kunnen ont vangen. Hoewel ik dus uw artikel toejuich, heb ik, als WHO-er, wat bezwaar tegen uw zin snede: langs de wegen de borden op merken, die de WHO daar heeft laten plaat sen om de bevolking op te wekken tot family planning". De zaak is nl. dat WHO daar die borden bepaald niet geplaatst heeft, om de eenvou dige reden dat WHO zelf zulke dingen nimmer doet, hoogstens de betrokken re gering adviseert om het te doen. Er heerst nl. vrij algemeen de verkeerde voorstelling als zou WHO een soort "gezondheids-poli- tie" zijn en niets is minder waar. WHO legt er altijd de nadruk op, dat huip en advies uitsluitend gegeven worden op verzoek van de desbetreffende regering, en als een regering daar niet om vraagt, kan en wil WHO ook niets doen. Wanneer er bv ge vallen van besmettelijke ziekten (pokken, cholera, enz.) in een land zijn en dat land maakt er geen officieel rapport van, dan kan WHO daar niets aan doen, en het mag zulke ziektegevallen ook niet in zijn ver slagen vermelden, zolang de regering ze niet officieel gerapporteerd heeft, zelfs ai wéét WHO zeker, dat ze in dat land zijn voorgekomen. Omdat ik weet hoe gevoelig WHO op dat punt is, dacht ik, dat het wellicht nuttig was U hierop attent te maken. Hoewel Indonesia niet onder het Regionale WHO kantoor in Manilla valt, ben ik toch wel op de hoogte van het FP programma daar, en ik geloof, dat U wat te somber bent, wanneer U schrijft, dat er in Indo nesia aan geboortebeperking "iets wordt gedaan niet veel. Het programma daar heeft nl. speciaal in 1971 veel meer succes gehad dan verwacht was, en de aantallen acceptors van FP waren vele malen méér dan de target" was. Het is inderdaad, bekeken in het geheel, nog maar een drup pel op een gloeiende plaat, maar is zelfs het machtigste koraaleiland niet met één koraalplantje begonnen? Helaas heeft Indo nesia niet dezelfde tijd om zijn FP te laten 20 ontwikkelen als een koraalrif heeft om te groeien, maar toch is er een mogelijkheid dat het eerder zijn geboortecijfer omlaag zal zien gaan, dan wij nu vermoeden. Zoals in de meeste andere landen is het dan ook een absolute noodzaak voor de verdere ontwikkeling, en zelfs de "survival" van het land. Het is dan ook die noodzaak geweest, die mij tot FP heeft gebracht. Ik begon als kinderarts, in Bandung, en zag al gauw dat er nimmer genoeg kinderartsen, of zelfs artsen, zouden zijn om alle zieke kinderen in Indonesia te behandelen en daarom ging ik meer in de preventive richting werken, en kwam zo terecht bij WHO, als adviseur voor "material and child health", want die twee worden, uiteraard, altijd samen behan deld. Maar zelfs dit preventieve werk zal ten enen male onmogelijk, en onbetaalbaar, en waardeloos zijn, wanneer de aantallen kinderen op dezelfde manier blijven toe nemen, en wanneer de moeders voortijdig uitgeput raken door teveel, en te dicht op elkaar, bevallen. En zo kwam ik tenslotte tot een nog-eerdere preventie: geboorte beperking. In WHO was daar helaas, tot niet zo lang geleden, om politiek-religieuze re denen een grote weerstand tegen, maar gelukkig zijn de zaken sedert zowat vier jaar veranderd en nu is FP een van de be langrijkste WHO activiteiten, zij het dan ook dat men het, terecht, uitsluitend' benadert van het oogpunt van de gezondheid van moeders en kinderen, en het daarom ook als een essentieel onderdeel van die zorg beschouwt, ook al realiseert men zich zeer goed de socio-economische gevaren van "unlimited procreation". Daar ik, als AOW-er, te oud ben voor een vaste WHO-baan (zoals ik vroeger had), kan men mij nu alleen nog maar gebruiken als "kortverbander", maar het werk is daar natuurlijk niet minder interessant om. Kent U Korea? Ik vind het een boeiend land, en October is hier de mooiste maand, zodat we dag-in, dag-uit stralend weer heb ben. Na een verblijf in de tropen is het altijd weer boeiend om seizoenwinseling mee te maken, en ik geniet dan ook volop van de prachtige herfstinten >n de bossen. Ik weet nog, dat ik, na de ervaringen met "Koreaantjes" als onze bewakers, er erg tegen op zag, toen ik hier de eerste keer heen moest, maar het bleek al gauw dat deze Koreanen, die vrijwillig in het Jappen- leger waren gegaan, hier volkomen waren uitgekEn de ware Koreanen zijn pret tige, zij het ook soms wat koppige, mensen." Tot zover dokter Poortman. Wij zijn u erkentelijk, dokter, voor uw correctie en de mededelingen, die u daaraan toevoegt, maar wij zijn u vooral erken telijk voor de wijze, waarop u in het Verre Oosten tot op de dag van heden onze naam blijft hooghouden! J.H.R. Visiting Indonesia, reisgids (Engels) 90 ct. porto 7,25 Golden Guid to South East Asia f 18,50 (een uistekende gids met alle moge lijke informaties over hotels, prijzen, bezienswaardigheden en kaarten o- ver Burma - Cambodja - Ceylon - Peking Hongkong Kowloon - India Dehli - Indonesia - Japan - Malaysia Pakistan - Philippijnen - Singapore - Korea - Zd. Vietnam - Thailand - Bangkok. Verkrijgbaar bij Boekh. Tong Tong Med. Specialist zoekt PRAKTIJK-ASSISTENTE voor direct. Inl. 070-99 85 23. Beknopte encyclopaedie v. Ned. In- dië, Bezemer incl. porto f 25, Indonesië, tijdschrift Indon. cultuur gebied (incl. porto) 12,50 Inleiding tot de ethnologie Ind. Archi pel (incl. porto) f 15, Javaans/ned - Ned/Jav. woordenboek, P. Jansz (incl. porto) f 35,— De stille kracht - Louis Couperus Geniet van het boek voor U straks gaat vergelijken met het televisie stuk! f 8,plus 90 ct. porto Een ereschuld ingelost Gedenkboek over een gedenkwaar dige dag voor alle Nederlanders uit Indië. (porto 3,25, Leuke kookboekjes om te geven Weten wat lekker is, Lidya Winkel Oven schotels, Joanita en Carla Lee Chinees kookboek, Nancy Chih Ma Rijstgerechten uit alle windstreken f Rijsttafelen, Lia Warani f Eenvoudige dineetjes C. Lee f Gevarieerde voorgerechten, Wina Born f Gezonde schotels, W. Born Oosterse keukengeh., Yu-Fei f De rijsttafel thuis, A. G. J. Flach-te Velde f en te krijgen! Groot Nieuw volledig Indisch kookb. mevr. J. M. J. Catenius v.d. Meyden f De fijne keuken, Pellaprat (voor de fijnproefster en hob by-kookster die graag eten tjes geeft) f 37,50 f 5,25 f 4,90 f 4,90 7,90 4,90 4,90 4,90 4,90 6,90 7,90 19,90 Verkrijgbaar bij Boekh. Tong Tong Fred. Hendriklaan 111 Den Haag, Tel. 070-55 99 19 Postrekening 1369940 Toshiba Elektrische Rijstkookpan. 1 liter 67,50 tot 6 personen 1,8 liter 77,50 tot 10 personen 6 maanden garantie. Verzendkosten f 4,— Bestellingen onder Rembours of giro vooruit O O O O O O O O O O O O O O O 3000000000000000000000000000 Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tei. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG RECLAME aanbieding bij aankoop van de Annie Landouw L.P. T.T.S. 586 f 19,90 krijgt U de krontjong L.P.: Rainbow of krontjong music met o.a. Isnarty Sjam, Rivany, Nelly Supusepa en Upit Sarimanah voor de halve prijs erbij (dus van 19,90 voor f 9,95). Bui tenkansje geldt voor de maand November sadja. Verder kunt U de L.P. Nafiri Tuhan met angklung en Koelintang uit Modjokerto ook bij ons kopen.

Tong Tong | 1972 | | pagina 20