ABONNEE S Op de hoogte Terzijde.... Oud Indisch Disco-museum |i*r WERFT ABONNEE'Sü! 1 DENKT U ER OM! De abonnementsprijs wordt per 1 januari: f 34,per jaar f 17,per halfjaar f 8,50 per kwartaal In de laatste maand tegen wil en dank naar veel politieke gesprekken moeten luisteren. Niet van Indischgasten - die houden zich nog steeds buiten de politiek (of worden erbuiten gehouden) - want al worden door die gesprekken heel wat problemen duide lijker, het verlangen om actiever bezig te zijn met politiek groeit er per sé niet door. In tegendeel. Men krijgt door, dat één van de grootste krachten in de politiek in Holland is wat men zou kunnen noemen: het exclusivisme: IK alleen heb het bij het goede eind; alle anderen zijn fout. Verstandig naar mekaar toe praten is gewoon onmogelijk. Men denkt polariserend: of naar de noordpool van het rechtse denken óf naar de zuidpool van het linkse. "Liberaal" denken, zoals in de 20-er en 30-er jaren nog mogelijk was, is er niet meer bij. "Want liberaal is hypocriet, man!" verzekerde mij een politiekeling! In meerdere of mindere mate denkt men in de politiek in Nederland ongeveer zoals zich dat ontsponnen heeft in de verkiezingsstrijd tussen Mc.Govern en Nixon. De eerste be schouwde de verkiezingsstrijd, de keuze tussen hem of Nixon, diep binnenin als een "Strijd tussen Goed en Kwaad". Nixon was De Boze, die in de buitenste duisternis ge worpen moest worden. Wie in Nederland naar vele politieke schermers luistert, vindt dezelfde geeste lijke instelling. Men wil gewoon niet luiste ren. Men heeft zijn oordeel over de ander al meteen klaar. Ook van splinternieuwe groeperingen. Zo is b.v. de Evangelische Omroep "rechts; dat merk je zo. Fascistoid!" De vlakheid, waarmee zoiets gezegd wordt en er gewoon geen oor bestaat naar reëele verhoudingen, is toch wel onthutsend. De politieke discussie in Nederland is in feite ook geen discussie (die streeft naar begrip en samenwerking), maar een uit wisseling van geforceerde opinies zonder mogelijkheid van toenadering. Over de ge hele linie bestaat aan het einde alleen een handelsovereenkomst, waarbij wensjes en willetjes van A worden omgeruild met wil letjes en wensjes van B. Maar men blijft onverdraagzaam tegenover elkaar. Zoals de binnenlandse politiek is (dat is dus inderdaad de kleinburgerlijke PARTIJ- politiek), zo wordt de buitenlandse politiek bedreven. Zo is men b.v. blijvend boos op Indonesië, op twee "motieven": kolonels bewind en corruptie. ELKE Indonesiër of ELK Indonesisch streven wordt al bij voor baat in de hoek gedrukt van corruptie en van het militarisme fascisme). Hier kom je doodgewoon nooit uit. Want als een Indonesiër niet corrupt IS, dan HEET hij corrupt Men WIL geen bewijs of zekerheid, men wil alleen verwerpen! En altijd de partij die men zwakker acht. Want b.v. van Frankrijk zegt men NIET dat dit volk corrupt is, hoewel er veel corruptie is. Neen - ge dreven door het voortdurend aanwezige polarisatie-verlangen zijn alle Fransen goed en alle Indonesiërs beroerd. Punt. Wel ge makkelijk zo. 't Merkwaardige is: Indonesië en Frankrijk kunnen op het gebied van de internationale (grotere) politiek wél met elkaar praten. Ons vooroordeel is kennelijk van een ander "gehalte"! Andere argumenten worden niet begrepen. B.v. het Indonesische volk is fundamenteel 'n goed volk, en haar beschaving is minstens even hoog als de Europese, al is zij Azia tisch. De corruptelingen die erbij zijn (ELK volk heeft ze; óók Nederland!) NEEM ik. mijnheer. Te deksel, wie of welk volk is volmaakt? Maar wij uit Indië zoeken óók altijd naar wat er GOED is aan mensen of toestanden. We doen niet alles stomweg in de ban. Dat is onredelijk, onchristelijk en inhumaanmaar dan merk je dat dat ie onbruikbaar bent en dat je niet politiek denken of praten kan. En daarmee is het liedje uit. Dit is geen klacht van Tjalie. IEDERE In dischman loopt vroeger of later in ge sprekken over politiek vast. Nu eens via dit onderwerp, dan weer via een ander. Vroeger dachten we: wij Indischgasten zijn niet lakoe voor politiek. Maar na zoveel iaren hebben we geleerd: in Nederland deugt NIEMAND voor de politiek, behalve de wijsneus die U op de hoogte brengt T.R. Wii ontvingen VEEL brieven over "POLITIEK"! Redactie In het nieuwe jaar hoogstwaarschijnlijk wéér posttariefverhogingen, omdat de PTT aan de Schatkist extra f 87 miljoen moet leve ren. Dat is wat je noemt: poekoel teroes! De hoge bloeddruk die me in Indonesië tijdelijk verlaten had, is dubbel koppig te ruggekeerd. Feliciteer me dus niet langer met m'n gezonde voorkomen. Maar ik blijf zoeken naar andere genezing, tuurlijk! T.R. Wie kan en wil mij inlichten over de ondervolgende artisten: - 1e. "C. Boltze", die met "Assem Thee" en "Soep" samen onder meer gezon gen heeft 't lied "Matjan Singosari" en "Singosari bij nacht", (omstreeks 1920). 2e. "Iseger" zanger bij orkest NOYA te Weltevreden en winnaar van gouden medaille in 1926 te Bandoeng (Komedie Stamboel Batavia). 3e. "Miss Riboet". 4e. "Krontjong orkest "Eurasia". 5e. Krontjong orkest "Insulinde", ge speeld door Indische Studenten. 6e. "De twee Indische Meisjes" van het Strijk- en Hawaii orkest van Fred Belloni, evenals de cellospeler "Max Polak" en "Si Tjet" met "Rosie". 7e. De "Ambonsche" en "Menadone- sche" fluitorkesten van 8e Bataljon, 1e en 3e Comp. infanterie te Malang. 8e. De Krontjong-band van de "In dische Club Amsterdam" o.l.v. J. H. Stadelmann. 9e. De Indonesische violist, orkestlei der, Autocoureur "M. Sagi". Zo U ziet, overwegend personen uit de 20er en 30er jaren. Het doel van mijn nog steeds te be perkte verzameling met de wijdse naam: Disco-Museum, is: 1e. Door het bewaren van alle voorko mende muzieksoorten uit voormalig Ned.-Indië, een verdwijnend cul tuurpatroon levend te houden. 2e. Door het propageren van o.a. Krontjong en Gamelan-muziek be langstelling wekken voor de diver se cultuur-uitingen van Indonesië. Helaas ontbreken de gegevens over genoemde artisten, waardoor het voor eventuele bezoekers weinig interessant is, om vaker te komen. Ook gegevens over andere artisten zijn natuurlijk van harte welkom, b.v. foto's, muziekbladen of grammofoon platen. Hopend, dat U mij helpen kunt en bij voorbaat dankend voor alle te nemen moeite, met vriendelijke groeten, Hoogachtend, G. Hoffmann Planetenlaan 73 Spijkenisse GIRO'S LEZEN Dat is altijd een leuke bezigheid geweest omstreeks de jaarwisseling als de giro's voor de nieuwe jaarabonnementen bij trossen binnenkwamen. En je a.h.w. het budget voor het nieuwe jaar zienderogen zag improviseren. Vergezeld van massa's leuke wensen en goede-moed-insprekingen" voor het nieuwe jaar. Was leuk. Is nog steeds leuk. Hoeveel handschriften ben je zo zoetjes aan gaan kennen, en herken je direct hij de eerste oogopslag met een dankbaar vriendschapsgevoelOok al zijn sommige ervan wat beverig geworden en onzeker. Hou je taaigood girls, ouwe kont jo's NEVER say die! Zeker komen er nu veel minder "volle" giro's binnen dan vroeger, en zijn velen moeten overstappen naar halfjaars en kwartaah giro's. Ook zijn er lang zoveel extra giften niet als voorheen, in de goeie tijd, drie jaar geledenMijn hemel, wat een race tegen de inflatie! En we hebben in ons leven al zo vaak inflaties meegemaakt Van het lapattse geld en het Indonesische geld en zo. Hebben we allemaal toch wel overleefd. Dat wens ik al mijn giro-sobats dan ook gaarne toe: dat ze ook deze inflatie met glans overleven. Selamat djalan! j. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3