TEMOE LAWAK nv the singer import/leusden VOOR 1973: "ALLES VERGEVEN EN VERGETEN" Jaar uit - jaar in aktiveert de gal zuivert het bloed TV-kijkers, te vet gegeten? Met te-moe-la-wak zit u beter Haal de tabletten even bij de drogist of apotheker Veel spreekwoorden zijn helaas alleen be kend bij hun korte en beperkte inhoud. Wat die spreekwoorden vaak óók bedoelen is soms van een veel wijder en universeler betekenis. Neem nou zo'n spreekwoord als "Tout savoir c'est tout pardonner". Het klinkt erg aardig: "Als je maar alles weet, kan je alles vergeven." En massa's mensen houden om die redenen een halsstarrige ver oordeling van medemensen vol, omdat ze van kwade (of vermeend kwade) gedragin gen immers niet alles weten. Alleen op ba sis van "gelijk oversteken" wil men wel vergeven A propos: met dit valse motief dringen ontelbare valse wijfjes en mannetjes zich bij hun vrienden in om "alles te weten", maar alleen om des te meer te kurjnen rod delen! Ook één van die waarheden die men altijd te laat inziet! Eigenlijk vraagt dit spreekwoord iets on mogelijks: namelijk dat wij van alle mensen die wij ergens om veroordelen alles horen te weten. Omdat immers veel van wat ver- oordeelbaar is, een enorm wijde en gecom pliceerde background heeft. Alles moeten weten van al onze vrienden en kennissen zou echter letterlijk ons hoofd breken en ons voeren tot krankzinnigheid. Dan is "niet vergeven" doodgewoon gemakkelijker. DUS doen de meeste mensen het. En blijft er van het "Alles weten is alles vergeven" alleen maar een prettig klinkende frase over. En daar is iedereen tevreden mee. Een andere lastige factor is dat ook al weet men van een medemens of een toestand alles, men toch niet pardonneren WIL. Om uiteenlopende redenen - kies uit eigen er varing uit wat U wilt. Het is een onmetelijk terrein zonder enig systeem van maatstaven of graduaties. Ten derde: zelfs al mócht de hoogst denk bare moraal bestaan dat inderdaad alles vergeven wordt als alles geweten wordt, dan blijft nóg over dat enorm veel onver geven blijft omdat het dóódsimpel ongewe ten blijft. Omdat het eigen denkpatroon niet toelaat dat men andere denkpatronen be grijpt. Veel veten zijn hiertoe terug te brengen, ja raciale "verwerpingen" die dus hele vol kenmassa's bestrijken en de oorzaak zijn van immer weer terugkerende oorlogen. Om nog te zwijgen van de religieuze tegen stellingen die onoplosbaar zijn. En maken dat er in menig geloof meer mensen zijn die vergelden dan vergeven. Ondanks alle opwekkingen om grootmoedig te zijn „in de naam van God". Daardoor komt het dat de Veroordeling en Vergelding als een niet te stuiten stroom met ons mee gaan door de eeuwen heen - en we vragen ons af of zelfs Gód er raad mee weet. Want een van de aangrijpendste uitroepen van radeloosheid is: "Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen" En haast journalistiek nuchter vertelt dan als slotclausule Lucas 23-34. "En verdelende zijne kleederen, wierpen zij het lot." Daarom: hoe grotesk grootmoedig gaat bij deze jaarwisseling in vele kringen weer de wens uit: "Alles is vergeven en vergeten." Maar hoe zeer, zeer weinigen kunnen het echt menen en ook doen! T.R. PIEKERAN What is Destiny? Wat is Noodlot? Tong Tong bij voorbeeld, dat is ontstaan uit de hoop en arbeid van een man die in alle opzichten niet opgewassen was tegen het werk en er dus door is "verslonden". Uit niets ontstaan, keert Tong Tong tot niets terug. Geen klacht, want het kon niet anders dan zo zijn. Onze beurt is gewoon voorbij. Anderen hebben overgenomen (zei de Meester). Er heeft alleen iets merkwaardigs bestaan: de Stem van het Indische hart heeft nog lang gesproken nadat het Leven in Indië voorbij was. Waarvoor? Waarom? Niemand weet het. En dat is Noodlot. Cijfertjes Wat er in 1973 ook staat te gebeuren, er zal weer braaf met cijfertjes worden gewerkt. Over de gehele linie, door jong, oud, rijk, arm, hoog en laag. Wat de prijzencijfertjes betreft, dat weten we al. Steeds omhoog, steeds omhoog. Je zou een hartverlamming krijgen als je op een ochtend in de krant las, dat de PTT haar tarieven met een cent zou verlagen. Dat, terwijl ze ons al jaren aan het trainen is bij een verhoging van 50% niet eens met de ogen te knipperen. We hebben het trouwens toch te druk met onze eigen cijfers. De kinderen voor hun schoolwerk, de tieners en muziekmakers met hun "hits" voor de top-40 en top-10 en de verkoopcijfers van hun platen, de meisjes met de voor hen belangrijke cijfertjes 90-68-90 (cm) die hun naar de top van schoonheid en roem kunnen voeren. Mama moet het alleen nog maar hebben van het cijfer op de weegschaal, terwijl Papa zijn eigen cijfercombinatie in de gaten houdt: die van zijn hoge of lage bloed druk. Zijn leven hangt er vanaf. En dan lopen we met loterijnummers, toto-uitslagen, of we lopen nog een beetje harder omdat het cijfertje op het tramkaartje vertelt dat je nog net van het overstapje gebruik kunt maken. U ziet, cijfers zijn tegenwoordig be langrijker dan letters. Je kunt bij wijze van spreken als analphabeet door het leven, als je maar cijfers hebt leren lezen. Dat leven draait tussen alle cij fers wel door met bankovervallen, maanlandingen, gasontploffingen, dood- en belastingaanslagen, kinder-ouder- verzorging, dierenbescherming en na tuurbehoud. Terwijl Bert Garthof 'n na drukkelijk beroep op ons doet park en bos schoon te houden, laten onverant woordelijke instellingen psychopaten en gedetineerden een luchtje scheppen in het bos. Reken maar dat die meer rotzooi maken dan propjes papier! Wat heeft dat nu met cijfers temaken, zult U zeggen. Nou toch wel,want als je dan leest dat van de 325 psychopaten er 250 van door zijn (ze hebben wel een stuk of wat mensen vermoord en aangerand, maar overigens zijn ze ongevaarlijk, zegt de krant) dan zeg je ook: liever 25.000 propjes papier in het park dan 250 gekken. En toch wordt 1973 een goed jaar, want de cijfers zijn mooi. 1 plus 9 is 10 en 7 plus 3 is ook 10. En 10 is een fraai waarderingscijfer. Daarna kun je op nieuw beginnen, goed beginnen alle maal. En als het niet lukt dan zien we in 1974 wel weer. Maar hou de cijfers in de gaten! Lilian 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13