RUEB I t V w I ysfefc ABONNEE'S S! WERFT ABONNEES! 19 Op 20 december 1933 was het dan zover: vele gasten verenigden zich in de grote eetzaal van de vorstelijke villa Isola voor een house-warming" Ouderen onder ons zullen er verscheidene personen op herkennen. Gastheer en gastvrouw, gezeten onder het schilderij waren omringd door de voornaamste bij de bouw (onder architectuur van prof. Wolff Schoenmaker) betrokken figuren, een deel van het personeel van Aneta en een aantal journalisten. Een jaar later - op 22 december 1934 - verongelukte de Uiver; Isola werd eerst een hotel en is nu de zetel van de Paedago- gische Academie. antwoord kreeg - na drie maanden - stond de fabriek er al en de directie voor een voldongen feit. Nu echter moet ik Holland opbellen, als ik een spijker in de muur wil slaan Het geluk is met de stoutmoedigen. De wapenstilstand van november 1918 bracht Berretty zijn grote kans. De oorlog had de uitvoer van Indische produkten vrijwel ge heel onmogelijk gemaakt. Nu brak een pe riode aan, waarin een overstelpende vraag naar juist die produkten, de prijs daarvan tot in het waanzinnige opdreef. Een picol suiker, kostprijs 3,75, deed op de bui tenlandse markten al gauw meer dan 70, Een enorme handicap was, dat ook de te legraafverbindingen, net als de vrachtvaart, volkomen overbelast raakten. Er was maar één man, die erin slaagde de koersen van de grote markten in Europa en elders als met een toverstaf uit de lucht te halen: D. W. Berretty. Hij wist alles het eerst: hij kon bijvoorbeeld ook de aftredende land voogd, Van Limburg Stirum, mededelen, dat mr. Fock tot zijn opvolger was benoemd - dagen voor het officiële bericht uit Den Haag kwam. De oplossing? Het ei van Columbus! Ber retty slaagde erin de normale, sterk over belaste verbindingen te omzeilen door zijn nieuws uit Nederland naar een adres in Zuid-Afrika te laten seinen, vanwaar het doorgezonden werd naar een tweede relatie in Australië en vervolgens naar Batavia. Het was een dure omweg, maar een lonen de: Aneta lag dagen voor op de bericht geving, die langs de normale kanalen Indië bereikte. De enorme winsten, die op Indische pro dukten werden gemaakt, deed makelaars en handelaren over de enorme sommen heenstappen, die Berretty voor zijn koersen en marktberichten vroeg. Hij moet in die dagen een fortuin verdiend hebben. Niets is bestendig: langzaam maar zeker normaliseerde de toestand zich en raakte Berretty de zeer hoge inkomsten van zijn kapitaalkrachtige klanten kwijt. Het pers bureau werd nu inderdaad een bureau voor de Indische bladen, wier financiële capaci teiten intussen in geen vergelijking stonden tot die van zijn afnemers uit het bedrijfs leven. De verdere geschiedenis van Aneta is het verhaal van de voortdurende strijd van de directeur-eigenaar met de kranten directies, waarbij het uitspelen van de een tegen de ander, allerlei intrigues en - het hoge woord moet er uit: chantage - een rol speelden. Het zou dwaasheid zijn dit alles op het conto van Berretty te schrijven: zijn tegenstanders deden wat de keuze van hun middelen betreft, bepaald niet voor hem onder. Het was: leer om leer. Ondanks het feit, dat in een min of meer normale toestand het persbureau "op niet meer dan min of meer normale inkomsten kon rekenen, bleef de standaard van leven, die Berretty zich aangemeten had, gehand haafd. Misschien moet men nog verder gaan: deze glamour boy verlangde van het lieve leven steeds meerZijn ambities culmineerden in de bouw van dat monument van onbezonnenheid aan de Lembangweg: de villa Isola, die hem vrijwel tot de bedel staf bracht, leder kent dit gebouw: nu is de Paedagogische Academie erin gevestigd. Boze tongen verklaarden de bouw uit het feit, dat Berretty zich "aan de Japanners had verkocht" - waren de fundamenten van Isola niet zo gebouwd, dat zij zware artille rie konden dragen om bij gelegenheid Bandung te beschieten!? De ene zotte rod del na de andere deed de ronde. De reus begon te wankelen; hij kreeg een zenuwinzinking - niet vanwege de praatjes, die geen enkele grond van waarheid had den, maar in de eerste plaats door financië le en huiselijke zorgen. Want inmiddels had de crisis van '29 de situatie immers zeer verslechterd. Hersteld maakte hij zijn laatste reis naar Europa, teneinde nieuwe mogelijk heden te zoeken voor zijn actieve, ambiteuze geest. Particuliere berichten uit Den Haag, vlak voor zijn vertrek, duidden erop, dat hij zijn veerkracht had hervonden en vol goede moed en nieuwe plannen naar Indië zou terugkeren. Met de Uiver. Hij werd in Bag dad begraven. Rond Aneta brak een benauwende strijd om het bezit van het bureau uit. Nog een enkel woord over zijn particuliere leven, dat van grote invloed is geweest op zijn doen en laten.Hij was een homme femmes, maar bij al zijn intelligentie en mensenkennis op het gebied van vrouwen en de liefde, kinderlijk naief. Hij werd het slachtoffer van zijn geloof, dat hij erin slagen zou, zijn "ideale vrouw" te vinden. Hij was vijf maal getrouwd: eerst achter eenvolgens met twee Indische meisjes, zusjes, vervolgens met de Nederlandse actrice Duymaer van Twist, met een Duits meisje en een Portugese; deze laatste leeft nog. Hij was een groot charmeur, maar een moeilijke echtgenoot - na korte tijd altijd weer teleurgesteld, dat ook zijn laatste idool toch niet volmaakt was. Geheel over eenkomstig het karakter van de typische "Indische jongen" was hij zeer trouw aan zijn vrienden, maar schuwde hij geen middel om zich zijn vijanden wat het lijf te houden. Hij had allure en de natuurlijke beschaving van zijn moeders ras. Een merkwaardig man in een merkwaardige tijd. Ik ben hem, ook na 38 jaar, niet vergeten. J. H. Ritman DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O Fred. Hendriklaan 141 Den Haag, Tel. 070-55 99 19 Postrekening 1369940 Toshiba Elektrische Rijstkookpan. 1 liter 67,50 tot 6 personen 1,8 liter 77,50 tot 10 personen 6 maanden garantie. Verzendkosten f 4, Bestellingen onder Rembours of giro vooruit O O O O o O O O O O O O O O O DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Tong Tong | 1972 | | pagina 19