Rama, Sila en Laksmana trekken naar het oerwoud, gevolgd door een drom van weeklagende mannen en vrouwen. dagreizen van hier, in het Noorden, woont Koning Janaka. Hij heeft een beeldschone dochter, Sita, die binnenkort een gemaal gaat kiezen. Zij is niet uit een vrouw geboren, maar uit een vore opgerezen, toen haar vader een stuk land be ploegde om het voor te bereiden als offerplaats. Koning Janaka nu, heeft bepaald dat hij, die de grote boog kan spannen, die hij gekregen heeft van Qiwa, met Sita trouwen mag. Rama sprak: "Dat meisje interesseert me niet, maar die boog wil ik wel eens zien." Zo trokken de beide broers vier dagreizen naar het Noorden en kwamen in de hoofdstad van Koning Janaka aan. Hun kleren waren gescheurd door het struikgewas in het oerwoud en ze zagen er uit als bedelaars. Toen zij aankwamen was de bruidegomskeuze in volle gang. Prinsen en vorsten wijd uit de omtrek, hadden zich op een veld opgesteld, vlak voor de koninklijke tribune, en dienaren waren bezig de boog te halen, die in de tempel in een kist lag, overdekt met bloemen. Toen de boog gehaald was en er een offer was gebracht, probeerden ze, ieder op zijn beurt volgens rang en stand, de boog te spannen. Maar niemand kon hem buigen, laat staan spannen. Nu stonden er naast de vorsten en prinsen, ook burgers. Want als de edelen het niet konden, mochten ook burgers hun kans beproeven. En naast de burgers stonden zelfs bedelaars, want als een bedelaar voortreffelijker zou blijken dan de burgers of de edelen, dan diende hij daarvoor beloond te worden. Toen nu ook de burgers geen kans zagen de boog te spannen, kwamen de bedelaars aan de beurt. Rama en Laksmana had den zich bescheiden onder de bedelaars geschaard, omdat ze er zo gehavend uitzagen. Toen nu ook vele bedelaars tevergeefs hun krachten beproefd hadden, kwam ten slotte de beurt aan Rama en Laksmana. Laksmana beproefde het het eerst. Maar hij zag geen kans de grote zware boog ook maar te buigen. Eindelijk was het Rama's beurt. Op een steen gezeten, nam hij de boog in de ene hand en met de andere drukte hij het uiteinde van de boog omlaag met de vingertop van zijn middelvinger. En hij spande de boog niet alleen, maar drukte hem nog verder door, totdat hij in tweeën sprong met een donderslag, die 500 mijlen ver te horen was. Plotseling regende het bloemen uit de wolken, als tekenen dat er in de hemel vreugde was over Rama, die op deze wijze Sita, de dochter van Koning Janaka, tot zijn bruid maakte. Na de bruiloftsfeesten bouwde Koning Dasaratha een paleis voor het jonge paar in zijn eigen tuin en een tijd lang ging alles goed. Toen de Koning voelde dat de tijd naderde waarop hij de regering zou moeten overdragen, besloot hij Rama tot Koning te wijden. Toen dat bekend werd, versierden de burgers de stad en maakten offers gereed. Men danste en Bharata is naar het oerwoud gekomen om Rama te smeken terug te komen naar Ayodia. Op Rama's weigering vraagt hij om Rama's gouden sandalen om die op d£ troon te plaatsen. bakte koekjes en vierde feest. Koningin Kaikeyi, de moeder van Bharata en de favoriet van de Koning, bevond zich in haar kamer met haar kamenier Manthara en hoorde dat feestgedruis. Nieuwsgierig wat dat zou beduuiden, zond zij Manthara heen om te vernemen wat er aan de hand was. Manthara ging en kwam terug met de boodschap dat de volgende dag Rama tot Koning zou worden gewijd. Verheugd over zulk goed nieuws, schonk Kaikeyi aan Manthara een prachtige armband, bezet met juwelen. "-Daar, die is voor jou, omdat je zulk goed nieuws brengt!" Maar Manthara smeet het mooie sieraad aan stukken: "Noem je dat goed nieuws? Je bent een stomme harteloze moeder: Je eigen zoon, Bharata moet Koning worden!" Als Rama Koning wordt, zal zijn moeder de eerste en meest geliefde Koningin worden, en dan zul je Rama moeten eren en dienen als koning! En Rama zal Bharata als slaaf behandelen. Hij zal hem verbannen. Als Rama Koning wordt, is dat de dood voor Bharata en het is een belediging voor jou!" Koningin Kaikeyi, die in het eerst helemaal niet naar Man thara wilde luisteren, begon langzamerhand wat voor de woorden van haar oude gebochelde kamenier te voelen. Eindelijk snelde zij de kamer uit. Ze had een middel gevon den! Jaren geleden had zij de Koning, toen hij gewond uit een veldslag was teruggekeerd, zó zorgvuldig verpleegd dat zij er hem het leven mee gered had. De Koning had haar toen uit dankbaarheid de vervulling van twee wensen toe gestaan, maar die wensen had zij tot nu toe nog steeds niet geuit. Nu zou ze naar de koning gaan en van hem wensen dat hij Bharata tot opvolger zou benoemen in plaats van Rama. Van deze plannen vervuld, toog zij naar de pruilkamer, de kamer waar de koninginnen zich terugtrokken als zij uit hun doen waren Het duurde niet lang of de koning die haar het grote nieuws van Rama's aanstaande kroning wilde komen vertellen, kwam naar haar kamer. Toen hij van de schildwacht vernam dat Koningin Kaikeyi naar de pruil kamer was gegaan, snelde hij er ontsteld heen. De koningin had zich daar als een bedelares op de grond geworpen en lag te snikken. Verschrikt vroeg de Koning wat er wel aan scheelde en in tranen zei Kaikeyi dat zij het hem vertellen zou, als hij eerst beloofde dat hij nü haar twee wensen zou vervullen als zij die uitsprak. "Alles, alles, zal ik voor je doen", zei de Koning "spreek slechts en ik zal gehoorzamen - mijn Koninkrijk is van jou en jouw wil is wet. Zeg slechts wat je wensen zijn en het zal gebeuren." Glimlachend kwam Kaikeyi nu overeind en sprak: "Dan wil ik dat je Rama voor 14 jaar naar het oerwoud zult ver bannen en dat je Bharata koning zult maken." Als door de bliksem getroffen bleef de koning staan en staarde de Ko- 1) Vgl. een boudoir. Het Franse werkwoord bouder betekent: Pruilen. 6

Tong Tong | 1972 | | pagina 6