Fonteijn Co - Wat ons allen bindt UIT BRIEVEN v/h te DJOKJA Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f 79,50 franco huis. Lezer A. Hienekamp te Haarlem schrijft ons: Ik vind Tong Tong een pracht blad. We moeten er trots op zijn zo'n blad te bezitten, van ons-zelf, voor ons-zelf en door ons-zelf. Wat je noemt gotong-rojong. Geen gescheld, geen politiek geduvel, geen zware rot-kost. Alleen echt Indisch doen hier in dit koude land. Betul, dan voel je je trots een Indo te mogen zijn, ja mogen zijn, want het lijkt soms wel een voorrecht, bukan? Noem nu eens op, wat een schat aan herinneringen we bezitten in vergelijking met "de anderen" hier. Neem alleen maar jagen, vissen, ruimte om te spelen, natuur, pemandangan, sawah's, ber gen, sudah als je gaat opnoemen, kom ik aan drie vellen nog niet toe. Ik heb 12 jaar in Nieuw Guinea gezeten. Begonnen als DETA-jongen, eerste schip van DETA, Ka- rossa, van Djakarta naar Hollandia. Vertrek eind februari '50, aankomst 17 maart '50 te Hollandia. Wat was de reis alleen al een openbaring voor mij. Ik dacht veel gezien te hebben, maar toen we de Molukken aan deden, dacht ik: neen, dat heb ik nog nooit eerder gezien en dan Ternate, lijkt mij (nu tenminste!) een paradijs. Prachtig gewoon en dan van Ternate naar Hollandia, allemaal hele kleine eilandjes, waar de Karossa van de KPM maar tussendoor moest zien te varen. Er waren eilandjes bij, die niet groter waren dan een ruime woonkamer hier. Zou er niet iemand te vinden zijn, die over deze groep meer weet en erover kan gaan dongeng? Sinds ik dat heb gezien in 1950, is het tot op de dag van heden mijn ideaal geworden. Eens terug te mogen keren naar die groep eilandjes en van je pensioentje te genieten. Erg sentimenteel vindt U niet? Maar zijn we niet allen de één een beetje, de ander meer, sentimenteel? We willen er niet allemaal voor uitkomen, misschien, maar hebben we niet allemaal sentimentele herinneringen aan dat land. Er zal wel nooit iemand worden gevonden, die HEEL Indonesia kent omdat dat land zo uitgestrekt is, van Sabang tot Merauke. De één kent Sumatra, Riouw, Banka-Biliton als zijn eigen broekzak, de ander (als ik) is er nooit geweest. Er zijn er, die de Kleine Sunda-eilanden van Bali tot aan Timor op hun duimpje kennen en nooit Borneo en Celebes hebben gezien. Ga zo maar door, er zal waarschijnlijk niemand zijn, die alles heeft gezien, alle duizenden eilanden met hun bangsa en adat. Daarom is Tong Tong zo machtig, omdat je er verhalen in leest van mensen die er hun leven hebben ge sleten en gewerkt. Geluk en verdriet. Maar altijd toch iets anders. En steeds vraag je je dan af: "Dat wist ik niet, ik heb het alleen op school gehad en heb er verder nooit bij stilgestaan. Toch besef je dan plotseling, dat dat toch allemaal het Voor malig Ned. Indië was, het huidige Indonesia. Nogmaals, de één kent dit en de ander dat. Ik heb kennissen, die komen van de Kei eilanden, weer anderen zijn van Madura. Betul, eenheid in verscheidenheid. Ik ben weer op weg een heel eind te dongeng. Misschien heeft U er niets aan, maar ik moet het toch kwijt. Ik ben al jaren óp Tong Tong geabonneerd en ieder jaar laat ik de jaargang binden tot een boek. Wat je dan allemaal weer leest over al die jaren Het is hartverwarmend, brieven te ontvan gen als die wij hierboven afdrukken. Ze zijn geen uitzondering. Zo nu en dan komen wij er één tegen, die ons bijzonder treft, zoals deze. Het valt dan vaak moeilijk de verlei ding te weerstaan zo'n brief te publiceren. In het algemeen gesproken zijn wij geneigd vriendelijke woorden over Tong Tong in het archief bij te zetten, al was het alleen omdat we denken aan het spreekwoord, dat zegt dat aan "eigen roem" een luchtje is. Ditmaal bezwijken we voor de verleiding: dit is zulk een spontaan enthousiast briefje, dat we ook anderen graag in de ge legenheid wilden stellen er kennis van te nemen. Deze en dergelijke brieven zijn een grote steun voor ons in onze pogingen, de geest van het verleden levend te houden. Heeft niet reeds Plutarchus de lof der herinnerin gen gezongen?" De wijzen maken voor zichzelve ook wat er niet meer is door hun herinnering tot iets aanwezigs"! Een brief als die van lezer Hienekamp doet ons nog eens realiseren, welk een merkwaardig blad Tong Tong eigenlijk is: van lezers, vóór lezers, dóór lezers, anders dan andere tijdschriften. En zulk een brief sterkt ons in het besluit, op de ingeslagen weg voort te gaan, zolang het dag is en zolang zovelen onzer troost vinden in herinneringen aan dat dierbare land, hoe het ook heten moge: Indië of Indonesië Dag geachte Tjalie, Wil je zo goed zijn deze inhoud te verko pen en de opbrengst storten bij de 60.000! Ik heb niets om te geven. Dus op deze manier heb ik voordat ik voorgoed heenga, toch iets gegeven. Je hebt met je tijdschrift vele harten ge sterkt, die soms zo'n heimwee hebben. God zegene jou en je krantje. Het was een met potlood en "oude hand" geschreven briefje zonder ondertekening of ander merk van herkomst. En er was een laken bij en een doek Thaise zijde, samen zéker meer dan 50,waard. Mensen uit Indië geven eindeloos uit hun rijkdom - en dan uit hun armoe - en als alles op is, dan geven ze hun barangEn dan vraag je je telkens toch weer af: hoe is dat mógelijk, waar men weet dat Tong Tong toch alleen maar "een echo is van een voorbij Leven - meer niet!" Dus eigenlijk Niets. En komt die oude waarheid uit Azië opdoemen: "Voor de wijze is alles niets - maar Niets kan ook Alles zijn!" En in een andere envelop alleen maar vijf endertig pop zonder enig teken van her komst en het verzoek om er iemand uit Indië (wij weten wel wie) een genoegen mee te doen. Zulke "kleine liefdedaden" komen voortdu rend binnen, als om ons te leren: waarom maakt men zich toch zo druk om gewin te verzamelen? Maak eerst een goede kring van vertrouwen en vriendschap, en hulp wordt eindeloos voortgebracht! Ja, in onze kring vergeet men zijn plichten van de ware vriendschap niet, ook al is men "eeuwig" op stap, zoals Hans, waar onze Tong Tong eeuwig naar op zoek is, zó verandert hij (door zijn werk) voortdu rend van adres. Maar koppig MOET hij overal zijn Tong Tong hebben. En vergeten doet hij ons nooit zoals bij dit kerstfeest, waar een cheque van 200 Zwitserse Francs naar ons toe kwam "om te verdelen, welke delen mag jij uitmaken" Een andere envelop in de bus, ongesloten, waarop staat: "Bruine Broeder, Statenlaan"; daarin vijftien pop. Bruine broeders, waar en wanneer ook, zijn er altijd. En als er geholpen moet worden, zal Tong Tong het doen. Zulke giften "kom terèh," altijd! Van Winny de Ridder uit New Zealand (adres onbekend, geen abonnee, maar ken nelijk tóch sobat keras!) een heel eenvou dig kalendertje gekregen van typische vo gels en planten uit het land van onze tegen voeters. Zo'n klein visitekaartje van een verre natuur doet het voor een Indischman toch altijd beter dan warenhuizen vol mo derne cadeaux in de grote stad. Dank! Uit de buurt (uit Australië) kwam de "zesde editie van de jaarlijkse nieuwsletter" van Amy en Nico van Eek. Leuk idee- om al je berichten voor vrienden en kennissen "op te sparen" tot de kerst- en nieuwjaars-groet en felicitatie habis tahun. En dan één stencil voor brieven aan alle sobats. Het is eigenlijk een gezins-biografietje in zakfor maat dat elk jaar weer ontroert, door de "summing-up" van alle lief en leed, dat elk gezin treffen kan in één jaar. En veel raker en indringender dan 52 brieven in een heel jaar! 11

Tong Tong | 1973 | | pagina 11