N EEN MENS VERDRAGEN? hoeveel schade kan U zijn aangedaan werden bedreigd, is zij een maatschappelijk probleem geworden, dat grote onrust in de westerse wereld bracht. Hoeveel milieuvervuiling kunnen wij nog juist verdragen, voor zij ons overweldigt en de hoog-ontwikkelde gemeenschappen van de westerse wereld te gronde dreigt te richten? Roosevelt's persoonlijkheid na jaren van haast ondraaglijke spanningen en verant woordelijkheden is voor de grote massa een geheim gebleven. Hitler was fysiek een wrak, op de been gehouden met allerlei drugs door zijn lijf arts, toen hij de ene dwaze beslissing op de andere stapelde in 1945. Stalin was op het eind van zijn leven lijdende aan ernstige vaatziekte; Nasser had suikerziekte, Nehru kreeg onder de druk van zijn zware taak een beroerte Ofschoon het natuurlijk moeilijk te bewijzen valt dat deze fysieke kwalen een recht streeks gevolg waren van de geweldige druk van de haast onmenselijke spannin gen, waaronder deze leiders van hun vol keren jaren hadden geleefd is het toch niet onwaarschijnlijk, dat hun fysiek op de duur niet opgewassen werd tegen de haast niet te dragen taak, hen opgelegd. Niet het feit dat hun persoonlijkheid was "ingestort", was intussen het belangrijkste element in de verdere ontwikkeling, maar wel, dat zij in overgrote meerderheid der gevallen niet meer of nog niet in staat waren zelf de werkelijkheid te zien en zich terug te trek ken en dat blijkbaar niemand in hun omge ving - ook hun medici niet - erin slaagden hen te overtuigen van de gevaren van hun kwade kansen. In de studie van l'Etang passeren vrijwel alle grote figuren, die wij in ons leven leerden kennen, de revue. Zij moeten in meerdere of mindere mate aan manische depressie of zenuwinstortingen geleden hebben (dokters-rapporten zijn uiteraard nooit overgelegd): ook Kennedy en Johnson, ook McMillan en Anthony Eden, Fidel Cas tro en Mao Tse Tung, Douglas McArthur, Woodrow Wilson, Attlee en vele andere minder beroemde, maar nochtans belangrij ke Leiders van Staat. Andere leiders van staat schijnen gespaard gebleven te zijn: Harry Truman, Adenauer, Franco, de Gaulle? Stress hoeft dus niet automatisch te leiden tot instortingen. Pas wanneer de verschijnselen van desin tegratie zo overtuigend naar buiten bleken dat hun omgeving wel moest ingrijpen waren de meesten van deze onmiskenbaar grote figuren bereid of werden zij onder zachte druk bewogen zich terug te trekken. De openbare mening kon en mocht niet worden blootgesteld aan de onttroning van hun idool en dus werden alle zere plekken bedekt met barmhartige welwillendheid en herinneringen aan de onvergetelijke ver diensten van de grote man in een vorig stadium van zijn leven. En nogmaals dringt zich dus de vraag op: hoeveel spanningen kan de menselijke geest verdagen? En in nog sterker mate: wat te doen, wanneer die spanningen gaan overheersen en onze grote leider - of onze echtgenoot of vriend of buurman - dreigt te bezwijken onder de "vervuiling" van de geest? Het vraagstuk, wordt helaas hoe langer hoe meer urgent. Tot zover het exerpt door J. H. Ritman. Het betrokken artikel heeft me enorm ge schokt toen gradueel tot me doordrong bij het herlezen ervan, dat IKZELF in de zwaar ste jaren van Tong Tong aan spanningen blootgesteld geweest moet zijn, die "in de buurt lagen" van totale instorting. Zo als mij bij kalme reconstructie van mijn werk in die jaren en bij raadpleging van vak-literatuur en doktoren uit die tijd dui delijk werd. Het redigeren van dit blad, het leiden van de N.V., het stichten van de Kunstkring, van Atabal, de Pasar Malam, enz. enz. waren me vaak physiek te veel, wat perioden bracht van zware duizelingen, uitputting, slapeloosheid, toenemende ver geetachtigheid, twee instortingen, één in farct en ontelbare malen "plotseling ziek", zonder dat ik het zelf inzag. Zoals ook in de Mahabharata ergens te lezen staat: "Want het brein van een man wien de ondergang dreigt, wordt omneveld en ver stoord"Het verschijnsel is al héél oud! Later leerde ik dat veel meer mensen dan U denkt, erdoor getroffen zijn geweest of aan de drempel ervan gestaan hebben. Dat het een typische ziekte is van deze moder ne tijd van enorme gecompliceerdheid, hoog tempo en hoge spanningen. In die tijd moet ik veel fouten gemaakt hebben, die mijn werk ernstig geschaad hebben. Ook zal ik door mijn onredelijkheid en misschien "gehavende" beoordeling veel mensen te gen mij ingenomen hebben en totaal van mij vervreemd. Zeker is dat diverse haaien van mijn in competentie dankbaar gebruik hebben ge maakt om hun slag te slaan. Soekoer inder daad! Ja, het opmaken van de eindbalans is geen prettig weik! Wat ik me daarbij telkens weer afvraag: bij hoeveel mensen om ons heen of in de leiding van Staat barst binnenkort óók een bom of is een lont aan het smeulen? Ik heb maar een klein tongtongetje - anderen leiden veel groter taken. Kunnen ze ertegen? Met hoeveel topfiguren in de maatschappij is het misschien nét zo gesteld als met de kat uit De Moord van Raamsdonck, van wie gerijmd werd: De kat die rustig zat te spinnen, was helemaal verrot van binnen..." Ook al besluiten we dit artikel met een brokje galgenhumor, laat ons hopen dat de westeree beschaving spoedig begrijpt dat wij de bakens van Arbeid en Begeerte ver zetten moeten. Want minder veeleisendheid van het Leven geeft ons doodgewoon het leven terug, dat we nu aan het verspelen zijn! T.R. en zwamt maar wat aan mekaar, vooral als het over Indonesië gaat Hoe dan ook, we hebben er geen idee van hoe vergiftigd meestal het nieuws is, op zijn minst door gewone scheeftrekking of gedeeltelijke verzwijging van achtergronden. We mérken niet dat we (rustig achter ons krantje in de clubfauteuil) opgehitst worden tegen medemensen, hoe vaak onschuldige en eenvoudige waarheden vertroebeld zijn. De tijd van "zwart op wit is wéér" is voor goed voorbij. De tijd van de ratio, de rede, als betrouwbare leidraad op de eeuwige menselijke zoektocht naar Waarheid is voor bij. Onze kinderen groeien op in een nieuws-jungle: kranten en tijdschriften met verleidelijkheden en gevaren zonder enige zekerheid dat wat ze zeggen ook exacte waarheid is. Ze zullen als eeuwen geleden de bosloper in de wildernis elk blad, elk dier met achterdocht en waakzaamheid on derzoeken, voordat men verder gaat. Om niet kansloos vernietigd te worden door in mimicri verborgen doodsgevaren. Ga omzichtig verder, jongelui, geloof nie mand dan je eigen oog, je eigen hand. En zet elke stap voorzichtig en tastend neer. En wonderlijk genoeg vind je dan de oer- natuur terug, waar we sinds zo lang van weggedwaald zijn. En geloof het of niet: die Paradijs heet! T.R. COSTA DEL SOL 30 km van Marabella 45 min. van Malaga. Nieuwe bungalow te koop van eigenaar. Royale huisk., 2 slaap kamers, grote eetkeuken, ruime badkamer, 2 overdekte patio's carport. 950 m2 grond. Prachtige rustige omgeving. Vraagprijs 50.000,J. J. Spruit, Miral- monte, COIN, Malaga, Spanje. 9

Tong Tong | 1973 | | pagina 9