WORLD ÏÏRAVEIM <~X9luckten *5) ndo 1973 11575,- De Nieuwste "Tjoek" moessOi REISNR.: HEENREIS: TERUGREIS: REISSOM: 7391 7 mei 3 juli 7392 2 juli 14 augustus retour 7393 13 augustus 25 september tot Djakarta 7394 26 november 3 januari 1974 Voor wekelijkse vluchten per Boeing 707 vanaf Brussel met gratis busvervoer vanaf Den Haag, Hotel Terminus. HEENREIS: Iedere maandag TERUGREIS: Iedere dinsdag REISSOM: Enkele reis f 950,— retour f 1.825,— rechtigheden begaan, een politieman met revolver in de vuist trapte een deur van een visserswoning in en drong binnen, anderen werden met de dood bedreigd. De vissers protesteerden dat de netten ge oorloofd waren, dat het optreden van de politie machtsmisbruik was. De vissers gin gen naar het plaatselijke gerechtshof toe om hun klachten in te dienen, waar ze te horen kregen dat als ze niet met hun ver velende praatjes ophielden in de gevange nis terecht zouden komen. In een impasse geraakt, trokken vele vissers het woud in om met jacht hun gezinnen te kunnen ver zorgen. Mijn Braziliaanse vrienden (een er van politiek partijlid) waren sterk geïnteres seerd in de aangelegenheid. We namen getuige verklaringen af en begaven ons ook naar het gerechtshof. Daar vonden we alleen maar een soort griffier, de ambte naar was op reis, vertelde die vrij gemelijk. Op de gestelde vragen beweerde hij, dat het optreden van de politie schuld was van de plaatselijke politiechef; hij liet ons een te legram zien van het bevel tot bescherming van de visstand, maar, zei de griffier verder, de jacht- en visserijwet strekt zich niet uit tot hier, en daarom doet de politie wat haar goeddunkt in zulke gevallen. Mijn vrienden vroegen of hij genegen was dat tegenover hogere autoriteiten te verklaren. Waarop hij geen antwoord gaf. Van daar begaven we ons naar de politiepost, waar de chef op zijn arrogante manier te kennen gaf dat "de netten verboden materiaal was", maar hij beloofde niet meer illegaal huizen binnen te dringen. De bevolking van Coxim was opgetogen dat vreemdelingen zoals wij zich voor hun zaak interesseerden. Iets wat niet veel voorkomt. Een van de vissers was er bij zonder beroerd aan toe. De politie had zijn netten verbrand, zijn rieten hut was mede in de fik gevlogen en op zijn stuk grond was ook zijn aanplant verbrand. Hij was nu be zig een ander hutje te bouwen, zijn gezin had onderkomen bij anderën, maar hun bezittingen waren ze kwijt. We gaven hem ons veldbed, al onze visuitrusting wat hem van nut kon zijn, onze E.H.B.O. kist en nog wat geld. Daarna vertrokken we naar Cuyaba (de hoofdstad van de staat Matto Grosso); in vissen hadden we geen zin meer. Op weg daarheen kruisten we een vrachtwagen met ingebouwde koelinstallatie vol met vis, gevangen met net. Cuyaba ligt 200 km verder; we kwamen 14 uur later aan. Daar vernamen we van de autoriteiten dat de wet van jacht- en visvangst nog niet nauwkeu rig was bepaald en voorlopig zou er niets aan gedaan worden daar het seizoen toch bijna voorbij was. De burgemeester van Cuyaba, vertelde een journalist ons, die zich bij ons had gevoegd, had de journalisten opdracht gegeven geen schandaal te maken van deze ongeregeld heden, in hun eigen belang We konden dus niets doen, we waren echter wel blij dat het lot van de vissers tot hier was doorgedron gen. Hoewel het ons weer verdroot te we ten dat het hoofd van het departement jacht en visvangst, een man was met één arm, de andere had hij verloren bij het dynamiteren van vis. We begaven ons weer naar ons hotelletje, waar ter aangename afwisseling we twee vliegeniers troffen van een binnen landse luchtvaartmaatschappij, die toeristen hier naar toe hadden gevlogen. Op 't horen dat ik uit Indonesië was, riep één van hen: "Terra de Sukarno" (het land van Sukar no), en we waren spoedig in een levendig gesprek gewikkeld en de namen van Suhar to, Subandrio, en Nasution, rolden hem uit de mond alsof het hun landslieden waren. Enkele straten verder strekte zich de wil dernis van de Matto Grosso uit. In de straten brandde het roodachtige lamplicht, zwak vanwege ondervoltage en in deze omgeving werd de internationale politiek besproken 10.000 km omvattend. Mijn ge dachten gingen peinzend terug en ik pro beerde me voor te stellen of dit in de Betuwe of in de Drentse bossen mogelijk zou zijn, in een land met belangen in Indo nesië zoals het heet. We dronken vele glaasjes caipirinhas en batidas, en tenslotte gingen we slapen. De volgende dag zou den we weer weg gaan 1500 km ver en zouden we het Wilde-Westen van Brazilië weer verlaten, tot een volgend weerzien. een sinjo die ging emigreren. Verduidelijking van vreemde woorden en namen: Cintas Largas: patroongordel VINCENT MAHIEU Thans door de EIGEN uitgeverij uitgebracht Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" f 9,90 plus f 0,90 porto Matto Grosso: een van de grootste staten van Braz. 50 x Nederland. 1,5 mill. inW. gedeeltelijk nog indianen. Coxim: stad in Matto Grosso. Cuyaba: hoofdst. Matto Grosso. Tamandua: behaarde miereneter. Pacu, Curumbata, Surubim: grote rivieren. Caipirinha, Batadinha: populaire Braz. volks cocktails van arak, djeroeknipis, wat suiker en soms een scheutje rum. Inlichtingen en reserveringen bij: WERELD REIZEN N.V. GROOT HERTOGINNELAAN 23 - DEN HAAG (HOLLAND) TELEFOON 070 - 64 39 35 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13