"BATIK OP JAVA" ABONNEE'S WERFT ABONNEES! En eens in de zoveel maanden bracht je vrienden naar Priok die voor hun verlof naar Holland gingen. Of verder gingen studeren. Dan ging er weer een goeie sobat uit je leven - en kwam na een paar maanden wel weerom. Dóórgaan met ademhalen! En een heel enkele keer kwam zo'n sobat ondanks herhaalde verzekeringen nooit meer terug. Of kwam - erger nog - als een vreemde terug. Met rare smaken en raarder tingka's Die kwamen zogezegd "geciviliseerd" terug uit hoog-cultureel Europa. Ook wij zouden vroeger of later voorgoed naar Holland gaan, naar "das Schönste was es gibt auf der Welt", nietwaar? Tja, en nou zitten we hier. En toen al, ja? Als we niet thuis waren of in de stad (dansen of naar de bios) gingen we primitief de oedik in. Als je vergelijkt met Holland van vandaag met zijn letterlijk ontelbare ontspanningen, zwembaden, parken, wandeloorden, enz. enz., waarheen je gemakkelijk en snel rijden kunt met alle soorten van ver voer (en al die zalige autobussen met zachte fauteuils!), dan knipper je met je ogen als je denkt aan onze fietstochten in smoorhitte over hobbelige wegen in wolken van stof (en toch zagen de meisjes kans er altijd even fris uit te zien! En wat waren ze sterk zonder karrepaarden te worden!). Van Batavia uit ginq het dan b.v. (links boven) naar Tjilintjing, een strand- strook vér voorbij Zandvoort en de Yachtclub, over slingerpaden zigzag door empangs naar een brokje natuur met zegge en schrijve NUL accomodatie. En na een hele dag uitgelaten pret het hele eind naar Batavia terug bij een hitte waar normaliter de mussen dood van het dak zouden vallen! Of we reden de andere kant uit helemaal naar Tangerang en roeiden wat rond op één van de vele grachten daar in een gammele prauw of zelfs een djoe- koeng (uitgeholde boomstam). Denk eens aan de ontelbare watercampings in Holland met zijn super-de-luxe zeilbootjes. Sjonge, wat een arme boel in Indië, en hoe boeiend en rijk was ons leven! Als je erg ver wilde, ging je naar Tjimelati boven Bogor. In die tijd waren zwembaden buiten de steden meestal alleen maar een cementen bak met water, punt. Nauwelijks een paar badhokjes. Geen muren er om heen. Van het zwembad af zag je de sawahs terrasgewijs aflopen tot een razende berg- kali. En soms renden we langs de galangans naar zo'n kali toe om "voor de afwisseling" in de kali te duiken en dan weer terug! Man, je kon je plezier nóóit op - en alles was zó pril en natuurlijk en mousserend vers. Zonder beton en staal en glas en plastic Maar wie kan dat ooit begrijpen in deze moderne tijd? door Alit Veldhuisen-Djajasoebrata, soc. drs. Eindelijk weer een goed boek over batik! Overzichtelijk, met interes sante informaties en bijzonderheden over alle soorten van batik en toepassingen van batik. Een boek dat elke vrouw zou moeten bezitten omdat elke vrouw wel iets van batik bezit. Prachtige foto's. Prijs f 12,50 porto 90 ct. Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL TONG - TONG GIRO 6685 Wanneer U per giro bestelt (de giro naar Tong-Tong, dus niet naar het giro-kantoor) vult U dan niet het bedrag in? We moeten er namelijk nog de porto bijreke- nen. U krijgt met de bestelling altijd een afrekening van ons! 15

Tong Tong | 1973 | | pagina 15