EERSTE BAANTJE VAN OUWE TJIH Brengt verlichting bij verkoud heid, griep en verstopte neus. Bestrijdt rheumatische pijnen, spit, stijve nek, spiervermoeidheid en (trainings) stijfheid in de spieren. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Nu ik al oud, met hart-nja niet goed, moet zelf voor alles zorgen, ook ma- kanan; moeilijk deze, en dan ik denken aan toen-froeher ook zo, alleen toen nog jong, sterk, gezond. Beginnen werken bij waterkracht-station "Pen- galengan", boven Bandoeng. Ister bo ven een kali met meertje, 100 meter boven station, met grote leiding naar beneden voor leveren watertoevoer naar turbines. Deze krijg dus 10 atm. druk voor aandrijven dynamo's, leve ren electrische stroom aan Bandoeng 27.000 Volt. Deze centrale is 1400 me ter hoog (Bandoeng 700 meter, dus al koele klimaat), maar wij koud, erg koud! Als wil wassen 's-morgens, eerst ijs in waskom kapot maken. Huis-nja ister 2 kamers, 1 voor machinist-elec- tricien, 1 voor mij, (assistent). W.C. is buiten, van gedek, vlak naast helling naar beneden, voor makkelijk afvoer njang vies. Op een dah, na regen, mijn vriend, hij gaat daar zitten, misschien te hard, en w.c.-nja hij gloendoengan naar beneden met mijn vriend erin. Gelukkig niet ver; en andere w.c. wij maken op betere plaats. Tussen 2 ber gen door, wij zien Bandoeng liggen, helemaal diep, in de verte. Als 's-a- vonds mooi, met veel lichtjes. Alleen als naar buiten, koud jouw adem kom deruit: bloes-blas-bloes, kaja stoom van locomotief. In mijn kamer, ik heb lamp van 500 Watt, stroom toch ge noeg. Meubels is alleen 2 koffers, (1 voor zitten en andere voor etensbord), en 1 bultzak op de grond met 1 bantal en goeling. Bedienden ister niet, alleen 1 katjong, kan koken alleen rijst met tempeh, en gaat weer naar huis. Dus eten 3 maal per dah koude rijst met tempeh, 's-morgens om 6 uur al, en maanden lang zo. Maar als nog jong, moet werken, heb honger en je eet maar. Kom tereh. Maar 1 keer per week, ik loop naar kampong, iy2 uur ver, berg op en af, naar toko chinees. Ik koop één hele brood, met beetje bo ter en kaas. Rijst met tempeh, die dah ik eet niet, maar 's-avonds ik vreet, he le brood met kaas op, in 1 keer. Vol gende week weer zo, want geld-nja is weinig, en werken op weekloon. Voor gezelschap ik laat koelie vangen 1 slang, in kist met gaas dervoor, en in mijn kamer op de grond. Af en toe, hij krijg 1 kodok en water. Soms, ik kijkt of hij niet bolos uit kooi, maar niet, kijken alleen vuil naar mij. Maar later, hij stink zo erg, w.c. hij heef niet, si! Daarom ik breng kist-nja naar buiten en deur open, tot slang-nja weg. Mijn vriend ook nog jong, en wij altijd samen, ister niemand anders daar. En 's-zondags, wij gaat wandelen, njang ver. 's-Nachts, altijd hele troep tjelengs om huis, gaat vechten en schreeuwen onder mijn raam, maar geweer, ik heb niet. En soms, mijn vriend en ik in machine-kamer, wij bellen op zijn zus in Bandoeng. En hij zeg "Zus, je moet luisteren, wij gaan zingen en met gui taar". En dan, hij zing met telefoon voor zijn mond en dicht bij mijn gui taar, precies als op T.V. nu. En dan hij vraag: "Zus, je vind mooi deze?" En zij zeg: "Mooi, nog meer dan'". En dan, wij weer zingen. Kosten niets, dienstgesprek toch? En een keer, zij vraag vriendin en toen luisteren om de beurt. Dikwijls kom chef uit Bandoeng, en op een keer, ik vragen meer salaris, dan ik kan meer eten brood. Boven dien, wij leven als Robinson Crusoe, alleen hij niet koud en zonder tjeleng. Maar hij zeg: "Kan niet, later kan wel misschien". En toen ik vragen ontslag. Alleen jammer voor mijn vriend, want wij echte vrienden en samen gezellig en nu kan niet meer uitzenden muziek naar zus in Bandoeng. En toen kom vervanger en ik weg. En toen al. K.M.G. P.S. Tjalie, als iets niet goed, verbete ren ja? 18

Tong Tong | 1973 | | pagina 18