G.I.K.l. WERKT MET UW STEUN! möessQn EXAMENTIJD 19 Aan de djalan Pemuda 64 (vroeger Simpang, het oude IEV-clubhuis) heeft de Jajasan Gita Kerti (G.l.K.I.) haar leeszaal en bibliotheek; in het paviljoentje ernaast woont Ben Horst, de spil waarom het omvangrijke werk van deze organisatie draait. Dank zij zijn beleid en vindingrijkheid en het enthousiaste en ijverige personeel is heel wat nuttigs tot stand ge komen. Zoals deze leeszaal waar duizenden boeken op allerlei gebied voor iedere leer- en leesgierige bereikbaar zijn gesteld. De laatste kranten en voor zover ontvangen, de nieuwste tijdschriften in Indonesisch, Nederlands en Engels. Er komt gelukkig geregeld en veel binnen, dank zij uw bijdragen. Er is een leestrommel-centrale, leesmappen met allerlei bladen voor het gezin. De verdiensten hiervan komen ten goede aan de steunverlening aan bejaarden en behoeftigen. Niets wordt weggegooid, de alleroudste stukgelezen bladen brengen verkocht nog wat centjes binnen. Denkt U aan uw gelezen tijdschriften? Niet alleen Libelle, Margriet en Viva (voorlopig NIETS meer daarvan sturen, we hebben er al teveel van!) maar ook hobby/handwerkbladen, modebladen, technische en kindertijdschriften. Politiek en sex selecteren we uit, die zijn de dure portikosten niet waard. Ook Panorama is niet bepaald een paradepaardje van onze Westerse beschaving. Er zijn hier goed bekeken, heel weinig werkelijk behoorlijke bladen, maar stuurt U wat U hebt? Dank namens Gikiü L.D. Foto's Dr. Soetjahjo) f' ,1 oerjp 101 rcjü Aangezien ik met een, voor mij tame lijk groot, probleem zit en U mij de meest geschikte instelling leek, wilde ik U vragen, of U mij enige informatie en/of informatiemateriaal, liefst in de vorm van boeken, zou kunnen sturen over het onderwerp "De Indische Ne derlander na de Tweede Wereldoor log.' Ik zit namelijk in de 5de klas van de H.A.V.O. en heb voor Aardrijkskunde als speciaal onderwerp dat gekozen, maar ik had niet gedacht, dat het zo moeilijk zou zijn om enige literatuur hierover te verzamelen. Om heel eerlijk te zijn is het enige, wat ik te pakken heb kunnen krijgen en wat ik kan gebruiken het boekje "Indische Nederlanders" van Drs. G. L. Cleintuar, maar ik denk niet, dat mijn leraar dat voldoende zal vinden. Nu hebben wij wel boeken over Indië en Indonesië, maar daar staat vrijwel niks in over de Indische Nederlanders-sec. Nu ben ik mij er wel van bewust, dat ik tamelijk laat serieus naar literatuur ben gaan zoeken - ik heb m'n tentamen, waarin ik ondervraagd zal worden over dit onderwerp al in April. Als U me zo spoedig mogelijk enige informatie, ook adressen, waar ik e- ventueel ook iets te weten zou kunnen komen, zou kunnen zenden, zou ik U zeer dankbaar zijn. S.N. Het is weer examentijd en elk jaar weer komen er bij onze redactie zulke verzoeken binnen met een frequentie van twee per week. De verzoeken komen binnen van zowel Indische als Hollandse scholieren. U weet het na tuurlijk al: we moeten ze zonder meer teleurstellen, want studies over de Indische Nederlander zijn er niet en zijn er nooit geweest op één na van Koks en één van Blumberger (over het vooroorlogse Indië, zwak en nergens meer verkrijgbaar) en na de oorlog zijn er twee slappe studies geweest van socialistische studenten die de open bare markt niet gehaald hebben. Als over een jaar of vijftig ook de laatste Indische afstammelingen onzichtbaar geworden zijn (want huidskleur slijt op de lange duur ook!), zal de laatste her innering aan een Nederlands imperium totaal verdwenen zijn, ook uit onze universiteiten. En zijn we allemaal braaf teruggekeerd tot ons smetteloos kolonieloos kleinburgernestje. Hoe was het ook weer?"Sic transit gloria mundiWant als zelfs de Indische groep het GOEDE boek van Cleintuar niet kennen wil, waarom zou de mid delbare scholier de Indischman willen kennen? T.R. "OERiP SOEMOHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson-reeks. Prijs nu slechts 5,incl. porto Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch

Tong Tong | 1973 | | pagina 19