SALUUT, SALUUT, SALUUT/ PASAR MAbAM Voorbij de 60.000 AMSTERDAM Als hij bestond in Tong Tong, dan zou hij elk jaar groter worden. Daarom hebben wij hem maar niet gemaakt: een kroniek der Indische overledenen, ver of nabij, zeer bekend of minder be kend, maar allemaal "familie". Soms worden we direct in kennis gesteld, vaak via-via. Een vaak ook horen we het zelfs van goede, oude Tongtongers veel te laat omdat tussenpersonen het vergaten door te geven. Het schijnt of het drukke gejaagde leven hen wier voetstap vertraagt, gewoon onder de voet loopt! Nu een ander, morgen wel licht mij. Ween nimmer. Het behoort bij het leven. Maar onder Indischgas- ten wordt niemand helemaal vergeten! Zo zagen wij in "IEV-Contact, het Or gaan van de reunie-club IEV-kweek- school en hoofdacte - Bandoeng", een tweetal namen die ook vér buiten on derwijskringen bekend zijn geworden, ook al verschilden ze een generatie met elkander van leeftijd. We bedoe len Mej. Constance Otto, lerares aan deze kweekschool, en Piet Logeman, eens leerling aan diezelfde kweek school. Uit de aan hen gewijde afscheidswoor den van hun collega's en vrienden le ren wij de overledenen op ongewone wijze kennen: in een soort "actuele onsterfelijkheid": omdat ze immers nog steeds in onze voorstelling "voor de klas" zijn (en tot hun dood blijven). Voor alle anderen blijft een onderwij zerfes) immers na de lagere school tijd verder voorgoed "verleden tijd", associatie met een voorbije jeugd, "passé defini". Tóch groeien ze "met ons mee op", worden volwassener, grijzer en sterfelijker. Zijn al heel lang deel van ons eigen leven met alle deugden en zwakheden van onszelf (i.pl.v. de vol maakte goeroe van destijds) en daar om zijn ze voor elkaar "voller" en dierbaarder geworden dan voor ons. Als dan bij het eind van hun leven het aureool van vroeger behouden blijkt, wel, dat is dan voor óns de mooiste hormat die ze toegedeeld kan worden. Saluut, Constance! Saluut, Piet! Mochten wij verdrietig zijn om het en kele sterfgeval in bovengenoemd or gaan, het orgaan van de ex-officials uit de Indische voetbalwereld (met een veel groter activiteits terrein) bestrijkt een veel groter "ereveld", zoals af en toe blijkt uit een overzicht van hen "die ons vóór gingen". Waarop namen prijken zowel van hoofdofficieren en hoofdambtenaren als van academici en topfiguren uit handels- en bedrijfsle ven, maar ook de namen van "kleine boengs" uit de maatschappij, maar beroemdheden wier naam eens op ieder's lippen lag van Sabang tot Me- rauke. In het Maartnummer werd een Saluut gebracht aan Pi Geertsema, de Napo leon van Hercules, klein van gestalte, maar in alle opzichten de evenknie van Mantiel Bodegraven, Galstaun, Heuer, Davies, Olive - ik noem maar ineens op wat vóór in het geheugen ligt (hoewel ikzelf nooit voetballer was!), die, in scharlaken rood en wit gestreepte truien, de kijkers lokte naar het Deca Park van ver achter Angkee in het uiterste Noordwestelijke hoekje van Betawie tot Rawa Bangkeh in het uiterste Zuidoosten! In die beginjaren van "Hercules" was de erg jeugdig uitziende Pi Geertsema (vaak Piepie genoemd) het idool van elke scholier en menige vijfde tot en met zevende klasser (inclusief onder getekende) heeft zonder een sous op zak (en liefhebbende oom in de queues voor de loketten) de paggers om het terrein gesrobot om Pi in actie te kun nen zien - om dit na langer dan een halve eeuw nog steeds niet vergeten te zijn! Jaen dan liep je terug helemaal naar Mèstèr (Mr. Cornelis) tanggoeng een pak slaag riskerend omdat je te laat thuis zou komen (twaalf kilometer vér, Peh! Al hardlopend en voetballend met ramboetanschillen en wat dies meer zijl). Ja, voor Pi! Forget him never! Een heel stuk ouder was in die dagen Carli (hij stierf op zijn 94ste jaar!) en toen hij (uit Holland) naar Indië kwam al een beroemdheid, immers al opge steld geweest in een internationale wedstrijd tegen Engeland! Ook Carli behoorde tot de baanbrekers van het voetbal in Indië - al is hij later voor Oscar Harris Billy Jones and The Twinkle Stars komen ook. 31 mei t/m 3 juni 1973 AMSTELHAL RAI GEBOUW Inlichtingen: Alkmaar Willem Bartiusstraat 6 Tel. 02200- 1 18 65 veelsoortige andere interessen (o.a. als filmproducer!) vaak voor vele jaren van de voetbalvelden verdwenen. In Tong Tong zijn aan deze merkwaar dige eeuwig avontuurlijke en branië doorbreker en ondernemer vaker arti kelen gewijd. Maar weet U, dat was een sporttijd die men tegenwoordig niet meer kent of begrijpt. Nu kent men alleen nog maar techniek en geld. Pi en Carli zijn beiden nog uit de tijd van Sport met een Hart. Saluut aan de voetballers uit die tijd. Het was een eer ze te kennen, en het is nog steeds een eer ze niet vergeten te zijn. T.R. Er zijn mensen die eeuwig "teroes poekelen". Dat hoeft overigens niet te ver bazen in een tijdschrift dat "Poekoel Teroes!" tot strijdleus heeft. Hoe dan ook, deze mensen blijven dóór storten voor ons Fonds 60.000, hoewel het al lang "ruimschoots vol" is. Terwijl ze daarnaast óók al regelmatig offeren voor de Bruine Bus! Aanvankelijk overwogen wij tóch definitief een kap te zetten na die 60.000 en alles wat méér was over te hevelen naar de Bruine Bus, ook al omdat uit dit fonds continu steun verleend wordt aan hen die het direct nodig hebben in Indonesië. Terwijl het Fonds 60.000 (eigenlijk Hidoep Teroes Fonds geheten) niet aangetast wordt, maar alleen maar zijn rente regelmatig naar Indonesië stuurt t.b.v. GIKI en BOS. Maar achteraf - en na gesproken te hebben met verschillende schenkers speciaal voor het Fonds 60.000 - hebben wij besloten om dit Fonds rustig verder te laten groeien als men dat wil. Want niet alleen betekent dit dat méér rente weggestuurd kan worden (terwijl "in Ende" de eindpot voor GIKI en Bos natuurlijk groter zijn zal), maar laat ons wél wezen: in deze tijd van voortdurende geldontwaarding is het best goed als onze Fondsen blijven groeien om "bij" te blijven en zoveel mogelijk een oorspronkelijke topwaarde blijven houden. In deze tijd, nu iedereen schouderophalend accepteert dat alles reddeloos af glijdt en men genoegen neemt met automatische waardevermindering (onze guldens waren eerst Indisch zilver met een gouden standaard, toen Nederlands "gewoon" zilver en nu zijn het al nikkelen ondingen geworden - wie zei daar: blik? waar niemand meer tegen protesteert, schijnen we bij Tong Tong tóch in staat te zijn een fonds te stichten dat het verdomlaag te gaan. Hoe kééén? Kén! 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3