De twee hostesses, die met kroepoek rond gingen: Ike Roelfsema en Annemarie Bos. de andere dekken te drijven. Dit werd een mislukking! Want iedereen, die binnenkwam, keek naar een ander z'n naamkaartje, stak dan aarzelend de hand uit en vloog de ander om de hals, als hij hem kende. Er werden groepjes gevormd en ge kakeld van jewelste. Nadat er drie keer omgeroepen was, dat men zich moest verspreiden, lukte dit een beetje en later gingen er zelfs veel naar de film zaal. Toen Ike en ik de kroepoek e.d. gingen rondbrengen, werd dit met gejuich ont vangen en we wisten dan ook niet, hoe hard we moesten draven met de scha len (later hebben we het praktischer aangepakt en zijn met de hele zakken gaan rondlopen, om bij te vullen). De combo speelde loeihard en er werd hier en daar gedanst, wat later op de avond in een woeste show ontaardde. Om 5 uur werd het eetsein gegeven en 480 man stortten zich op de trap en de keuken. Men moest lang wach ten, maar dit kwam de trek ten goede en het eten, dat door de Heer Gayral was verzorgd, verdween snel. Het was een erg gezellige middag en avond en zelfs de buitenstaanders heb ben er erg van genoten. Die avond lagen Ike, die bij mij logeer de en ik met pijnlijke voeten in bed en hebben lekker liggen roddelen (niet in het kwaad natuurlijk!) over de men sen, die we gezien hebben. Mijn vader en (ik geloof) de andere organisatoren hebben nog veel reac ties ontvangen. Dit is erg leuk van de mensen. Zelfs buitenstaanders vinden deze reünie voor herhaling vatbaar. Annemarie Bos 7 april 1973! Hagel, regen en harde wind! "Is dit nou weer voor een re- unie?", vroegen wij ons af bij ons ver trek van huis. "Brr, helemaal geen weer om aan de jaren in Djokja terug te denken", verzuchtte mijn vader. - Bij aankomst in Rotterdam lag de "Eras mus" van Spido al op ons te wachten. De eerste reünisten waren er nog niet. De spanning om het weerzien van zijn vrienden na dertig jaar was van het gezicht van pa af te lezen. Daar kwa men de eersten aan. "Welkom aan boord, mag ik uw naam hebben?" De eerste grijns van herkenning was een feit. En wat er nadien gebeurde valt niet, met welke pen dan ook, te be schrijven. De tafel, waaraan de organi satoren zaten, bezweek bijna onder de druk van enthousiaste oud-Djokjane- zen.. ledereen wilde zo snel mogelijk aan boord. Woest vreugdegehuil, afge wisseld met schouder "slagen", ge lardeerd met uitzinnig lang handen schudden vulde de ingang. In hun ent housiasme vergat men door te lopen en zich over het schip te verspreiden. En buiten...? Buiten stonden de reunis- ten in de striemende hagel, kleumend in hun jassen, maar met zeldzaam op gewekte gezichten te wachten. Het duurde lang. Oh ja, op vriendelijk ver zoek wilde men wel doorlopen, maar twee meter verder,,Hééé, alle machtig, Jan, ouwe reus...!" En de op stopping werd nog groter. Huilende, blije, zoenende, juichende mensen. Het weerzien van vrienden na dertig jaar? Nee, het weerzien van een hele grote familie: dat was het. Ik heb als be trekkelijk buitenstaander, dochter van één van de reünisten, toen pas begre pen, waarom mijn vader zo enthousiast op de plannen voor een reünie reageer de. Om kwart voor drie was iedereen aan boord. De tocht begon en het weer knapte op. Ongeveer 480 passagiers, reünisten met hun vrouwen en mannen, liepen door elkaar heen, of stonden in groepjes te praten. Steeds weer nieuwe herkenningen, woeste kreten en andere uitingen, die schijnbaar bij deze oud-Djokjanezen hoorden. Oer gezellig werd het. Het Combo "Con Brio's" verzorgde gezellige ouderwetse muziek. Er werd zelfs een dansdemon- stratie gegeven! De vroegere leer krachten keken in vele gevallen wat onwennig en verbaasd naar hun oud leerlingen. Was dat nou dat vervelende wicht dat achter in de klas moest zit ten? Deze vriéndelijke, goedlachse vrouw? Oude herinneringen, omlijst met aller lei wilde gebaren, werden opgehaald. Enkelen hadden er wat moeite mee om het weerzien te verwerken. Maar die blijdschap en die vriendschap!! Uit de filmzaal, waar elke drie kwartier films van vroeger en dia's over Djokja wer den vertoond, klonk herhaaldelijk een hartelijk applaus. En toen kwam de lang verwachte Nasi Rames! Van de gezichten van de smullende mensen was af te lezen, dat de heer Gayral van "Waroeng Solo" uit Den Haag voor een uitstekende en goed verzorg de maaltijd had gezorgd. Om half acht legde de boot weer aan in Rotterdam. Verbaasd vroegen de mensen zich af: "Hebben we gevaren? Maar waarheen dan?" Wat een succes! Wat een ge weldige familie, die oud Djokjanezen. Voor de laatblijvers was er tot tien uur 's avonds nog volop gelegenheid om te praten en te dansen. Het was een heerlijke ervaring, te zien dat de klok dertig jaar terug kon wor- De heide organsaitoren van de Reunie-Djokja: Wim H. Bos rechtsen Hans Maitland. den gezet. Moe en schor, maar o zo voldaan nam iedereen afscheid: "Tot de volgende reünie! Betoel!" Ike Roelfsema Tot slot spreekt Tong Tong nogmaals zijn bewondering uit en de hoop dat in de toekomst vele Indische groepe ringen dit voorbeeld zullen volgen. BLADVULLING Uit: H. A. van Hien, De Javaansche Geestenwereld. De keblek een kleine luchtduivel, in de gedaante van een mensch met kleine handen en voeten, doch met een grooten, hangen den buik, die, wanneer hij door het luchtruim gaat, heen en weer klapt en een geluid voortbrengt, overeenko mende met de uitspraak van Keblek. Hij is een goede genius, die nooit op de aarde komt en geen mensch kwaad doet. De antoe-alas Deze boschduivel vertoont zich alleen des nachts aan personen, die zich in het een of ander bosch ophouden of er passeeren, en wel, als een dikke wolk of mist, waaruit zich langzamerhand de gedaante van een menschelijk we zen of gedrocht ontwikkelt. Hij heeft een zwaren stem en lacht altijd, wan neer hij iemand heeft doen schrikken; ofschoon niet gevaarlijk, kan de schrik, die zijn verschijning verwekt, toch ziek te ten gevolge hebben. Noot v.d. redactie: Wat dacht U van "witte wieven" in het oosten des lands? 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13